Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak myć panele fotowoltaiczne? Czy do czyszczenia paneli można używać wody z kranu?

Systematyczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest jedną z podstaw utrzymania ich prawidłowej wydajności. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, aby robić to skutecznie i bezpiecznie. Jak, kiedy i czym myć panele fotowoltaiczne? Lepiej to zrobić na własną rękę czy skorzystać z usług profesjonalnej firmy? Sprawdź!

Jak myć panele fotowoltaiczne? Czy do czyszczenia paneli można używać wody z kranu?
Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych pozwoli zwiększyć żywotność i efektywność paneli fotowoltaicznych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć? Zadbaj o ich wydajność

Fenomenem instalacji fotowoltaicznych jest ich bezobsługowość. Niestety z czasem ulegają zabrudzeniu za sprawą kurzu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza (np. spalin samochodowych). Panele fotowoltaiczne mogą zostać również zabrudzone przez zwierzęta, przede wszystkim ptaki. Czynniki te przyczyniają się do zmniejszenia efektywności paneli słonecznych, które będą przechwytywały mniej świata. W skrajnych przypadkach utrata wydajności może osiągnąć nawet 20 proc. W związku z tym należy zadbać o regularne mycie paneli fotowoltaicznych.

Często mówi się, że intensywne opady deszczu wystarczą, by oczyścić instalację z zalegającego brudu. Natomiast prawda jest taka, że deszcz jest w stanie oczyścić panele fotowoltaiczne jedynie z nietrwałych zanieczyszczeń. W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń lub długich okresów bez opadów zaleca się wykonywanie dokładniejszego czyszczenia instalacji fotowoltaicznej. Wbrew powszechnej opinii, jest to stosunkowo prosta czynność. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

Kiedy najlepiej myć panele fotowoltaiczne?

Zgodnie z zaleceniami, czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku – wczesną wiosną i jesienią. To właśnie w tych porach fotowoltaika brudzi się najczęściej. Mycie paneli słonecznych wczesną wiosną pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z sezonu zimowego. W tym okresie oprócz kurzu źródłem brudu jest również topniejący śnieg, który tworzy zacieki i pozostawia osad na całej powierzchni. Z kolei czyszczenie fotowoltaiki jesienią pomaga usunąć zalegające się na modułach liście. Ponadto czyste panele będą wydajniej pracować zimą, gdy dociera mniejsza ilość promieni słonecznych.

Warto również pamiętać, aby regularne usuwać z ogniw niewielkie zabrudzenia, m.in. ptasie odchody, które mogą nie tylko odbarwić moduł, ale i wywołać korozję. Okazuje się, że nawet punktowe zabrudzenia mają negatywny wpływ na wydajność panelu. W takich sytuacjach nie ma potrzeby myć panele fotowoltaiczne w całości. Wystarczy przetrzeć lub zeskrobać pojedyncze zabrudzenie.   

Przy myciu paneli fotowoltaicznych ważna jest też pora dnia. Należy bowiem unikać czyszczenia ogniw w ciągu dnia, szczególnie w momencie dużego nasłonecznienia, ponieważ mogą ulec pęknięciu. Najlepiej myć fotowoltaikę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.   

mycie paneli fotowoltaicznych Najlepiej przystąpić do mycia paneli fotowoltaicznych wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Fot.123RF.com

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych należy używać produktów specjalnie do tego przeznaczonych. W tym celu przydadzą się szczotki z miękkim włosiem lub miękkie gąbki, które minimalizują ryzyko pojawienia się rys oraz innych uszkodzeń na panelach. Warto wyposażyć się również w specjalne szczotki z kijami teleskopowymi o różnej długości, które pozwolą na czyszczenie paneli słonecznych w trudno dostępnych miejscach bez ryzyka upadku przez osobę wykonującą tę czynność. Należy jednak unikać wykorzystywania szorstkich myjek, szczotek ryżowych, drucianek oraz innych narzędzi, które mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli.

Czym myć panele fotowoltaiczne? Najlepiej zastosować roztwór izopropanolu i wody demineralizowanej wymieszanych w stosunku 50/50. Sprawdzi się również deszczówka. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można użyć mieszaniny niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń i octu winnego. Pamiętaj jednak, aby dokładnie spłukać panele wodą destylowaną.    

Mycie paneli fotowoltaicznych –  najważniejsze zasady   

Mycie paneli fotowoltaicznych nie należy do najtrudniejszych zadań. Wymaga jednak sprawności i przestrzegania określonych zasad, szczególnie tych dotyczących bezpieczeństwa osobistego. Jeśli nie czujesz się na siłach – zwróć się do specjalistów. Fachowcy dysponują profesjonalnym sprzętem, który skutecznie, szybko, a przede wszystkim bezpiecznie usuwa zanieczyszczenia z paneli. Wbrew pozorom, czyszczenie paneli fotowoltaicznych przez firmę nie będzie kosztowało nas tak wiele. Ceny za taką usługę wahają się od 8 do 25 zł za metr kwadratowy.

Jeśli chcesz samodzielnie wyczyścić panele fotowoltaiczne, warto zdawać sobie sprawę, czego nie należy robić. Jak czyścić panele słoneczne, żeby ich nie uszkodzić? Eksperci przestrzegają przed:

  • stosowaniem wody z kranu – prowadzi to do osadzania się kamienia wapiennego, który radykalnie obniża wydajność instalacji PV;

  • używaniem myjki ciśnieniowej – w wyniku działania dużego nacisku może rozszczelnić łączenia modułów;

  • stosowaniem detergentów – mogą wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do budowy paneli i w efekcie zniszczyć ogniwa;

  • czyszczeniem gorących paneli – może to spowodować uszkodzenie ich struktury;

  • używaniem szorstkich narzędzi – mogą porysować panele, wpływając negatywnie na wydajność fotowoltaiki;

  • chodzeniem po modułach i opieraniem się o nie – w ten sposób można doprowadzić do uszkodzenia ogniw.

Pamiętaj, czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest dość niebezpiecznym zajęciem. Dlatego nie wolno wychodzić na dach bez zabezpieczenia! Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by nie zrobić sobie krzywdy.

Przeczytaj również: 

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg

Co skraca żywotność instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się spadku mocy

Dofinansowanie fotowoltaiki 2023. Dla kogo? Jak złożyć wniosek? Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne?

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.