Porady domowe

Jak naprawić zepsuty suwak? Weź z kuchni lub kosmetyczki, zreperujesz w 2 minuty

Zepsuty zamek błyskawiczny to nie powód, aby wyrzucić ulubione ubranie. Nie musisz też z takim drobiazgiem iść do krawca. Do przeprowadzenia naprawy wystarczy... kuchenne wyposażenie. W tym poradniku podpowiadamy, jak naprawić zepsuty suwak – domowe sposoby pozwolą ci uniknąć kosztów.

Jak naprawić zepsuty suwak? Weź z kuchni lub kosmetyczki, zreperujesz w 2 minuty
Zdziwisz się, jakie może być zastosowanie słomki to picia - to doskonałe narzędzie naprawcze. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Spis treści:

Zamek błyskawiczny – praktyczny wynalazek

Zanim powstał pierwszy na świecie zamek błyskawiczny, noszenie ubrań wiązało się z długotrwałymi przygotowaniami. Sumienne sznurowanie butów, zaciąganie tasiemek w halkach, rzemyków w gorsetach – to wszystko zajmowało czas i angażowało ludzi. Zamek błyskawiczny to jeden z tych drobnych wynalazków, który naprawdę ułatwiał życie.

Obecny wzór suwaka to specyficznie wyglądający, ale jednocześnie dość prosty mechanizm. Prawidłowo działający, pozwala na dopasowanie ubrania i usprawnia ubieranie się na wiele różnych okazji. Ale co zrobić, jeśli system zawiedzie? Jak naprawić suwak, który wypadł lub nie zapina ubrań? Przyda ci się do tego zawartość kosmetyczki lub kuchennej szuflady. Zdziwisz się, jakie to proste i więcej nie wyrzucisz ulubionego ubrania z powodu niedziałającego zamka, chyba że naprawdę będzie ono zniszczone.

Przeczytaj również: Gdzie wyrzucać stare ubrania i szmaty? Wiele osób popełnia jeden błąd

Jak naprawić suwak, który wypadł?

Uszkodzony suwak, jak i całą taśmę z zamkiem można wymienić na nowe. Rozmaite długości, wielkości i kolory znajdziesz w każdej pasmanterii, a krawiec w kilka minut je zamocuje. Jednak to wszystko kosztuje, a drobne naprawy da się wykonać samemu, jeśli tylko wiesz jak. Domowymi sposobami poradzisz sobie m.in. w sytuacji, gdy:

  • zamek się nie zapina,
  • odpadł suwak,
  • suwak się zaciął,
  • zniknęła metalowa końcówka na końcu zamka.

Do najczęstszych awarii należy odpadnięcie suwaka od zamka. Czasami jest ono wynikiem eksploatacji elementu, ale wystarczy też mocniejsze szarpnięcie, aby w delikatniejszych modelach suwak odpadł. Ratunku w takiej sytuacji szukaj... w kuchennej szufladzie. Sposobem na naprawę suwaka, który wypadł, jest rozszerzenie jego konstrukcji widelcem. Wystarczy, że wsuniesz jeden ząbek do środka, aby go otworzyć, a następnie włożysz obie części zamka w odpowiednie otwory trzymanego suwaka. Zaciśnij i gotowe.

Gorzej, jeśli w czasie ubierania się lub w praniu odpadła od zamka drobna, metalowa końcówka, dzięki której jesteś w stanie precyzyjnie trafić w suwak przy zapinaniu ubrania. Tak mały element trudno znaleźć, a znaleziony jeszcze trudniej przymocować. Na szczęście da się go zastąpić i to czymś, co nie przyjdzie ci do głowy, a mianowicie słomką do picia. Rozetnij ją z jednej strony nożyczkami, nałóż ją na materiał przy zamku od dołu kurtki i przymocuj za pomocą igły z nitką tak, aby spłaszczona zastąpiła brakujący element.

Jak naprawić zepsuty suwak – domowe tipy

Zamek nie zapina ubrań? Na to też mamy rozwiązanie. Znajdź miejsce, w którym zamek przy zapinaniu zaczyna się „rozchodzić”. Następnie zaciśnij go zwykłymi, płaskimi szczypcami lub prostymi obcęgami, które znajdziesz zapewne w skrzynce z narzędziami lub w garażowych zasobach. Tak nakierowane na siebie, ciasno ułożone ząbki powinny się wyrobić, aby zamek działał normalnie bez konieczności wymiany całej taśmy.

Do naprawy przydadzą się obcęgi Do naprawy suwaka przydadzą się małe, płaskie obcęgi. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Jeśli szukasz metody, która pozwoli naprawić zepsuty suwak bez zawieszki, domowe tipy cię nie zawiodą. Sięgnij po spinacz do dokumentów, który łatwo się wygina i można z niego uformować zastępczy mechanizm do zapięcia kurtki. Możesz też postarać się o bardziej estetyczną zawieszkę tymczasową, np. wykorzystując sznurek naturalny albo kolorowe sznurowadło. Przełóż pętelkę przez oczko suwaka, końcówkę zawiąż na dowolny węzeł i znów bez trudu zapniesz i rozepniesz ubranie.

Cały arsenał produktów przydatnych do naprawy zamka znajdziesz też w kosmetyczce. Krem na zimę, dziecięca oliwka czy wazelina pozwolą np. na natłuszczenie zacinającego się zamka. Uważaj, żeby podczas smarowania mechanizmu nie pobrudzić ubrania, bo usuwanie tłustych plam po kosmetykach i oliwkach może wymagać nieco więcej zachodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Skurczone ubrania będą jak nowe. Ten patent jest niezawodny!

Jak prać zimową kurtkę, aby jej nie zniszczyć? Pranie kurtki puchowej i z wypełnieniem syntetycznym

Jak wyprasować ubrania bez żelazka? Hitowy trik na pogniecione ubrania

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.