Spis treści:
Czyszczenie zlewu bez chemii
Zlew jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej kuchni. To w nim myjemy naczynia i garnki, płuczemy warzywa, owoce i inne produkty spożywcze, a także nabieramy wodę do gotowania. Odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie zlewu to nie tylko kwestia estetyki, ale również higieny i bezpieczeństwa. Okazuje się, że może w nim znajdować się więcej bakterii, niż w muszli klozetowej. Resztki jedzenia, które zostają na powierzchni zlewozmywaka, stanowią świetną pożywkę dla mikroorganizmów, a w połączeniu z wilgocią stanowią wspaniałe miejsce do ich rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby zlew był regularnie i dokładnie czyszczony, szczególnie jeśli w domu znajdują się małe dzieci.
Najlepiej myć zlewozmywak po każdym zmywaniu naczyń, przecierając go gąbką z lekkim detergentem. Na koniec należy wytrzeć go do sucha, dzięki czemu nie będą powstawać zacieki. To prosta metoda na pozbycie się brudu. Z kolei zaniedbanie regularnego czyszczenia może prowadzić do gromadzenia się uciążliwych plam, rdzy, a nawet drobnoustrojów chorobotwórczych. W konsekwencji będziemy musieli sięgać po szorstkie akcesoria oraz intensywne środki chemiczne, które zwiększają ryzyko pojawienia się zarysowań oraz przebarwień. Oprócz tego gotowe preparaty ze sklepu zawierają szkodliwe substancje – mogą one negatywnie wpływać na drogi oddechowe, podrażniać nasze oczy czy skórę, a nawet powodowa alergie czy zatrucia. W związku z tym zdecydowanie lepiej sięgnąć po naturalne rozwiązania. Są one nie tylko tanie, ale również w pełni naturalne i bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska.
Regularne czyszczenie zlewu zapobiega rozwojowi bakterii i innych zarazków. Fot.PavelRodimov/CanvaPro
Domowy sposób na czysty zlew
Marzysz o tym, aby zlew lśnił czystością? Z łatwością wyczyścić go za pomocą kilku podstawowych składników, które prawie każdy z nas ma w swoim domu. W pierwszej kolejności należy przygotować pastę sodową, która będzie skutecznym sprzymierzeńcem w likwidacji uporczywego brudu i osadu. Do sody oczyszczonej należy dodać płynne szare mydło (można zetrzeć je na tarce i rozpuścić we wrzątku) tak, by powstała masa gęstej konsystencji. Alternatywnie można zmieszać sodę z odrobiną płynu do mycia naczyń. Do powstałej pasty można dodać kilka kropel olejku eterycznego, aby zniwelować nieprzyjemne zapachy. Taką mieszankę nakładamy na gąbkę lub ściereczkę i szorujemy zlew. Na koniec spłukujemy go wodą i wycieramy do sucha.
Kolejnym krokiem jest olejowanie, dzięki któremu zlewozmywak nabierze blasku i odzyska swój pierwotny wygląd. Wystarczy sięgnąć po dowolny olej jadalny, nałożyć niewielką ilość na ściereczkę lub ręcznik papierowy, po czym wetrzeć go w powierzchnię zlewu aż do uzyskania połysku. Dzięki temu będzie on nie tylko czysty i lśniący, ale również bardziej odporny na zabrudzenia (m.in. osady z kamienia). Koniecznie wypróbuj ten trik, a efekty przejdą twoje oczekiwania.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawet najbardziej zaschnięty tłuszcz zejdzie z palników kuchenki. Nie potrzebujesz do tego chemii
Mam swój patent na okna bez smug i bielutkie ramy. Bez drogich detergentów