Porady domowe

Najlepsze sposoby na czyszczenie elewacji. Tak pozbędziesz się brudu i zielonego nalotu

Regularne czyszczenie i mycie elewacji to nie tylko gwarancja pięknego wyglądu budynku. Każdy osad, zabrudzenia czy mikroorganizmy działają na szkodę elewacji. Dlatego warto jak najczęściej walczyć z pojawiającymi się na niej zanieczyszczeniami. Podpowiadamy, jak często czyścić elewację, które sposoby są najlepsze oraz ile kosztuje czyszczenie elewacji. 

Najlepsze sposoby na czyszczenie elewacji. Tak pozbędziesz się brudu i zielonego nalotu
Czyszczenie i mycie elewacji powinno odbywać się regularnie. Dzięki temu zanieczyszczania nie zniszczą cennego materiału. Jak i kiedy czyścić elewację budynku?Fot.123RF.com

Jak często czyścić elewację?

Wiele zależy od zastosowanego materiału. Jak nietrudno się domyślić, poszczególne surowce różnie reagują na warunki atmosferyczne, co z kolei determinuje podatność na zabrudzenia. Jak często czyścić elewację? Najmniej odporne są tynki mineralne, z kolei dłuższą przerwę między kolejnym usuwaniem brudu gwarantują elewacje sylikonowe, silikatowe oraz akrylowe.

Równie ważna jest struktura. Elewacja z porowatą strukturą oznacza częstsze czyszczenie, bo w tej łatwiej niż przy gładkich tynkach zbiera się kurz. Równie ważne jest położenie budynku. Ten położony w pobliżu ruchliwej drogi, lasu lub zakładu przemysłowego potrzebuje systematycznego dbania o elewację

Przeczytaj także: Elewacja domu - najmodniejsze i trwałe wykończenia. Budynek będzie się wyróżniał

Jak często czyścić elewację? Jeżeli budynek nie jest na rażony na skrajnie trudne warunki lub nie doświadcza ataku cząsteczek sadzy z rur wydechowych samochodów, elewację należy czyścić co kilka lat. Optymalne przerwy między takimi pracami to trzy lata, choć w rzeczywistości właściciele nieruchomości robią to znacznie rzadziej. Część fachowców zaleca, by robić to nawet dwa razy do roku, co ułatwi dbanie o zewnętrzne tynki

Kiedy najlepiej czyścić elewację?

Najlepiej myć elewację na wiosnę. Wynika to z faktu, że z jednej strony to koniec sezonu grzewczego oraz związanego z nim pojawiania się sadzy. Z drugiej strony wiosna to moment pylenia kwiatów, krzewów oraz drzew. Zwyczajowo pyłki lubią osadzać się na elewacji, stąd ten okres wydaj się najbardziej uzasadniony.

Kiedy najlepiej myć elewację? Zielony rozkwit to znak, że robimy to zbyt rzadko. Kiedy najlepiej myć elewację? Zielony rozkwit to znak, że robimy to zbyt rzadko. Fot.123RF.com

Kiedy najlepiej myć elewację? Wiosna wydaje się odpowiednim momentem również ze względu na generalne czyszczenie po sezonie zimowym. Opady śniegu, lód czy brudny deszcz niszczą estetykę elewacji, dlatego najlepiej myć ją na wiosnę lub przynajmniej w ciągu pierwszych kilku miesięcy nowego roku.

Czyszczenie elewacji 2023 - koszt

Koszt czyszczenia elewacji zależy od lokalizacji, użytych środków, specyfiki powierzchni czy rodzaju zabrudzeń. Jak się okazuje, najmniej trzeba zapłacić za czyszczenie elewacji blaszanej. Ta nie przysparza zbyt wielu kłopotów, a na elewacji z blachy trudno szukać zabrudzeń biologicznych. Ile kosztuje czyszczenie elewacji w 2023 roku? W przypadku blachy koszt to około 15 zł/m² powierzchni. 

Znacznie droższe jest czyszczenie elewacji mineralnych. W 2023 roku stawki wahają się od 15 do ponad 30 zł/m² . Skąd ta rozbieżność? Determinuje je rodzaj użytej "siły" do walki z zabrudzeniem. Czyszczenie elewacji mineralnej myjką pod ciśnieniem to ok. 15 zł/m². Usuwanie z niej biologicznych zanieczyszczeń jak grzyby czy pleśń to rachunek zaczynający się od 30 zł/m². Najwięcej kosztuje czyszczenie elewacji zabrudzeń chemicznych. Za to trzeba zapłacić ponad 30 zł/m².

Przeczytaj także: Dofinansowanie do mieszkania 2023. Komu się należy, ile można dostać i kiedy złożyć wniosek?

Ile kosztuje czyszczenie elewacji z kamienia i betonu? Ceny w 2023 roku wahają się od kilkunastu do 30 zł/. Kamień i beton nie absorbują silnych zabrudzeń, nie mniej jednak podobnie jak w przypadku elewacji mineralnych, liczy się użyta metoda oraz specyfika zanieczyszczenia. Czyszczenie elewacji w 2023 najwięcej kosztuje w dużych miastach

Jak pozbyć się zielonego nalotu na elewacji?

Zielony nalot na elewacji to znak, że budynek opanowały mikroorganizmy. Powstawaniu glonów i grzybów sprzyja wilgoć, która zbiera się na porowatych powierzchniach. Warto sprawdzić również stan orynnowania, bo źle odprowadzana woda to większa wilgoć. Na rozwój mikroorganizmów narażone są tynki z żywic syntetycznych bez dodatków biocydów, które posiadają właściwości zwalczania mikroorganizmów.

Jak pozbyć się zielonego nalotu na elewacji? Do walki z zanieczyszczeniem należy użyć środka biobójczego. Zanim jednak zaczniemy działać, należy pamiętać o kilku ważny zasadach:

  • przed nałożeniem środka biobójczego należy oczyścić elewację z zabrudzeń;
  • po usunięciu zanieczyszczeń nakładamy środek biobójczy;
  • po wyschnięciu należy zabezpieczyć powierzchnię impregnatem lub farbą z dodatkiem biocydów.

Zastosowanie preparatu impregnującego przedłuża odporność na ponowne pojawienie się zielonego nalotu na elewacji. W przypadku drewanianych powierzchni należy mechanicznie usunąć nalot, a następnie zabezpieczyć ją preparatem pleśniobójczym. Po tym należy pomalować drewanianą elewację. 

Jak samemu wyczyścić elewację?

Najbardziej popularna jest myjka ciśnieniowa. To jednak wydatek kilkuset złotych. Po drugie myjka nie zawsze może zostać wykorzystana do czyszczenia elewacji. Nie należy używać myjki, jeśli w tynku widać spękania lub jest słaby. To gwarancja, że albo woda dostanie się do muru, albo, co gorsza, ciśnienie myjki zniszczy tynk.

Jak samemu wyczyścić elewację przy pomocy myjki ciśnieniowej? Należy wybrać rozproszony strumień wody z dodatkiem detergentu. Ten nie musi pochodzić z półki sklepu budowlanego, bo wystarczy płyn do mycia naczyń. Oczywiście można użyć profesjonalnego środka. Warto pamietać, aby czyszczenie elewacji pokrytej tynkiem nie przekraczało 120 barów w przypadku ciśnienia i 60°C w przypadku temperatury wody.

Przeczytaj także: Straty ciepła w domu. Jak sprawdzić, gdzie ucieka ciepło w domu?

Jak samemu wyczyścić elewację? Rozpoczynamy od górnej partii ścian, schodząc ku dołowi. Należy zadbać o to, aby zabrudzenia nie spływały po wyczyszczonych fragmentach. Można też najpierw wyczyścić elewację samą wodą, a następnie z dodatkiem spieniających środków. 

Przeczytaj także: 

Pękający tynk zewnętrzny budynku – jak go bezpiecznie naprawić?

Jak usunąć bluszcz ze ściany budynku

To idealna osłona przed sąsiadami. Ile kosztuje i gdzie montować siatkę cieniującą

Popularny napój gazowany nie tylko ugasi pragnienie. Nietypowe zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.