Spis treści:
Jak często trzeba myc palniki kuchenki gazowej?
Każdemu zdarzy się zabrudzić kuchenkę gazową. Coś się przypali lub wykipi z garnka i powstają zabrudzenia, i to nie tylko na płycie kuchenki, ale również na palnikach. Zaschnięty tłuszcz i spalone resztki jedzenia to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i efektywności działania kuchenki. Zabrudzenia te często są siedliskiem groźnych bakterii, z kolei zapach spalenizny, który wydobywa się z przypalonych resztek, jest bardzo drażniący i wręcz szkodliwy. Oprócz tego brudne palniki kuchenki gazowej zwiększają zużycie gazu, co przekłada się na wyższe rachunki. Jeśli płomień ma żółty kolor, to znak, że wymagają mycia. Oznacza to nieprawidłowe spalanie, a co za tym idzie – wydłużony czas gotowania. Z kolei niebieski kolor płomienia świadczy o tym, że palniki są czyste.
Czyszczenie palników kuchenki gazowej powinno odbywać się regularnie. Warto pamiętać, że im dłużej zostawimy przyschnięty brud, osady tłuszczu i inne zanieczyszczenia, tym gorzej będzie je nam usunąć. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk czyszczenia kuchenki gazowej po każdym użyciu. Zanim jednak przystąpić do czynności, należy się upewnić, że jest ona wyłączona i wystygła.
Nawet najbardziej zabrudzone palniki kuchenki gazowej można wyczyścić domowymi sposobami. Fot.cherokee4/123RF.com
Czym wyczyścić palniki kuchenki gazowej?
Na rynku nie brakuje gotowych preparatów do usunięcia spalenizny. Warto jednak mieć na uwadze, że bazują się one na silnych substancjach chemicznych, które mogą podrażnić skórę negatywnie wpłynąć na układ oddechowy. Czyszczenie palników kuchenki gazowej nie musi być trudne ani czasochłonne, wystarczy tylko wiedzieć, jakich środków do tego użyć. W tym celu warto sięgnąć po składniki, które większość z nas ma w domu. Moja koleżanka z pracy podzieliła się świetnym sposobem na czyszczenie palników kuchenki, dzięki któremu są one jak nowe. Worek strunowy należy napełnić niewielką ilością amoniaku, po czym włożyć do niego palniki i zapiąć. Całość pozostawiamy na noc. Następnego dnia palniki kuchenki gazowej należy wyjąć z worka i przepłukać pod bieżącą wodą, a będą czyściutkie.
Pomocna może okazać się również soda. Do kilku łyżek proszku wystarczy dodać odrobinę wody, by powstała pasta. Następnie nacieramy nią elementy palnika i pozostawiamy na 30 minut. Mocno zabrudzone części szorujemy gąbką lub szczoteczką. Na koniec wycieramy pastę ściereczką (upewnij się, że palniki są całkowicie suche). Dzięki temu nawet najbardziej zaschnięty tłuszcz zniknie z palników.
Oprócz tego można przygotować mieszankę octową mieszankę – do 300 ml octu dodajemy 100 ml gorącej wody, a następnie zagotowujemy całość. Zanurzamy w roztworze palniki kuchenki gazowej i pozostawiamy na około kwadrans. Po tym czasie wyjmujemy elementy, szorujemy szczoteczką i przepłukujemy wodą. Na koniec wycieramy je do sucha. Ocet doskonale rozpuści wszystkie uporczywe zabrudzenia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wybrudzone ramy okienne znów są śnieżnobiałe. Znalazłam patent lepszy od octu
Dodaję do ciepłej wody i myję matowe panele. Lśnią jak po najlepszym środku z drogerii
Białe meble wymagają specjalnego traktowania. Jak i czym czyścić białe meble?