Spis treści:
- Czyszczenie białych mebli – o tym musisz pamiętać
- Jak czyścić białe meble?
- Czym czyścić białe meble?
- Czy warto kupować białe meble?
Czyszczenie białych mebli – o tym musisz pamiętać
Podstawowym problemem z białymi meblami jest ich żółknięcie i duża widoczność zacieków. Aby jak najdłużej zachowały śnieżnobiały odcień, trzeba je regularnie czyścić. Czyszcząc białe mebli, musisz pamiętać nie tylko o ich kolorze, ale także materiale, z którego są wykonane. To czynnik decydujący, jeśli chodzi o wybór środków czyszczących.
Białe meble mogą być wykonane z takich tworzyw jak:
- drewno,
- płyta wiórowa,
- płyta MDF z okleiną,
- metal,
- tworzywo sztuczne,
- skóra.
Wyjątkowo delikatne są meble lakierowane i skórzane. Aby ich nie uszkodzić, unikaj ostrych ściereczek i gąbek, a także stosowanych w wielu domach produktów takich jak ocet czy soda. Takie preparaty w połączeniu z nieodpowiednią ścierką mogą jedynie uszkodzić powierzchnię skórzanego fotela lub lakierowanego blatu.
Środki czyszczące dobierz do materiału, z jakiego wykonany jest dany biały mebel. Fot. KatarzynaBialasiewicz/CanvaPro
Przeczytaj również: W domu już pojawiły się muszki owocówki. Wypróbuj najlepsze metody ich zwalczania
Jak czyścić białe meble?
Konserwację białych mebli zawsze należy zacząć od czyszczenia na sucho. Blat stołu, biurka czy front szafki najlepiej przetrzeć czystą, bawełnianą szmatką lub ściereczką z mikrofibry. Do trudniej dostępnych powierzchni można wykorzystać miotełkę do kurzu. Takie wstępne przygotowanie do dalszego czyszczenia pozwoli pozbyć się kurzu i okruchów jedzenia. Pamiętaj też, aby zawsze czyścić w kierunku góra-dół – dzięki temu zanieczyszczenia opadną na podłogę.
Ważną zasadą dotyczącą tego, jak czyścić białe meble, jest ostrożne obchodzenie się z wodą, ponieważ właściwie wszystkie tworzywa, z których meble są wykonane, nie lubią wilgoci. Niezależenie do tego, czy do czyszczenia użyjesz gąbki, czy ściereczki, porządnie odsącz ją z wody – nie powinna być mokra, a jedynie lekko wilgotna. Po czyszczeniu mebel należy wytrzeć do sucha.
Czyszczenie białych frontów kuchennych warto rozpocząć od przetarcia na sucho. Fot. wirestock/123RF.com
Czym czyścić białe meble?
Do czyszczenia większości białych mebli można użyć ściereczki z mikrofibry i delikatnego detergentu, np. wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Czym czyścić białe meble z różnych materiałów?
- Białe meble lakierowane
Białe meble lakierowane takie jak kredensy czy szafki w salonie lub sypialni najłatwiej czyścić przeznaczonymi do tego środkami w sprayu. Białe meble kuchenne dobrze czyścić miękką gąbką nasączoną płynem odtłuszczającym.
- Białe meble z płyty MDF i okleiny
Do mebli z płyty MDF i okleiny używaj jedynie specjalnego mleczka. Ocet, woda, płyn do mycia szyb spowodują pęcznienie powłok mebla i rozwarstwienie okleiny.
- Białe meble skórzane
Białe meble skórzane najlepiej czyścić preparatami przeznaczonymi do konserwacji skóry. Do przemycia drobnych zaburzeń możesz użyć miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie z mydłem.
Białe meble skórzane trzeba czyścić z ostrożnością, aby ich nie uszkodzić. Fot. CanvaPro
- Białe meble z litego drewna lub z płyty wiórowej
Meble z drewna lub płyty wiórowej należy czyścić wyłącznie delikatnymi detergentami. Najbezpieczniej użyć miękkiej gąbki lub szczotki nylonowej namoczonej w ciepłej wodzie z mydłem. Większe zabrudzenia na małych powierzchniach możesz przetrzeć szmatką zamoczoną w occie lub roztworze z sodą oczyszczoną.
- Białe meble metalowe
Metalowe białe meble to często spotykany element ogrodów i tarasów. Je także należy czyścić delikatnie np. wodą z odrobiną delikatnego płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie osuszyć. W przypadku pojawienia się wielu otarć i przebarwień, które pozbawiają mebel pierwotnego blasku, konieczne może być odświeżenie specjalną farbą.
Do użycia białych mebli drewnianych warto użyć delikatnych detergentów. Fot. KatarzynaBialasiewicz/CanvaPro
Czy warto kupować białe meble?
Białe meble mogą być wyjątkowo niewdzięczne w konserwacji – żółkną, widoczne są na nich nawet najmniejsze zabrudzenia, a w zależności od materiału, z którego są wykonane, czyszczenie bywa bardzo kłopotliwe. Czy mimo tych niedogodności warto kupować białe meble? Tak! Z kilku powodów.
Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale faktem jest, że białe meble odbierane są jako eleganckie. Kojarzą się z nowoczesnością i świeżością. Białe meble kuchenne, krzesła i fotele z białymi obiciami czy białe szafki nadadzą pomieszczeniu klasy i harmonii. Meble w tych kolorach sprawiają, że wnętrza wydają się przytulne, a jednocześnie nowoczesne i zadbane.
Meble w białym kolorze to także bardzo uniwersalny wybór. Moda na kolory w kuchni czy sypialni zmienia się praktycznie co sezon, podczas gdy biel zawsze jest na czasie. Podobnie jest z czernią, ta jednak może przytłaczać, zwłaszcza w niewielkich metrażach. Biel doskonale komponuje się z każdym kolorem i wzorem, dlatego białe meble możesz bezpiecznie łączyć z dodatkami w ulubionej kolorystyce oraz z roślinami.
Z tym wiąże się kolejna zaleta białych mebli – biel optycznie powiększa. Dotyczy to zarówno ubrań, jak i mebli. Wypełnienie przestrzeni mieszkalnej białymi meblami sprawi, że ta będzie wydawała się większa. Z tego powodu białe meble szczególnie polecane są do małych mieszkań, w których pozwolą uzyskać wrażenie przestronności.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Momentalnie usuwa mech, trawę i chwasty z kostki brukowej. Wymieszaj 3 składniki i spryskaj
Czyszczenie klimatyzacji domowej. Co należy zrobić, zanim zaczniesz jej używać?
Jak odstraszyć myszy z domu. Metody z kocim żwirkiem i goździkami są bezkonkurencyjne