Z artykułu dowiesz się:
- Jakie garnki wybrać na płytę indukcyjną?
- Symbole indukcji na garnkach
- Co to są ferromagnetyczne garnki
- Ranking garnków na płyte indukcyjną
Czy płyta indukcyjna wymaga specjalnych garnków?
To jedno z tych pytań, które zadaje sobie każdy nowy właściciel kuchni indukcyjnej. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto pamiętać o tym, że urządzenie działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Jak to wygląda praktyce?
Pod powierzchnią płyty znajdują się cewki wytwarzające zmienne pole magnetyczne, które powoduje powstawanie prądów wirowych w dnie naczynia, co w efekcie doprowadza do jego nagrzania. Z tego też względu, na kuchence indukcyjnej mogą być stosowane wyłącznie garnki, których dno wykonane jest materiałów reagujących na działanie pola magnetycznego np. stali ferromagnetycznej.
Garnki na indukcję - jak sprawdzić, czy naczynie nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej? To bardzo proste, wystarczy tylko przyłożyć do dna garnka magnes. Jeśli go przyciągnie, oznacza to, że zostało ono wykonane z materiału ferromagnetycznego.
Na co zwrócić uwagę wybierając garnki na płytę indukcyjną?
Garnki na indukcję - jakie wybrać? Najlepiej sprawdzą się oczywiście takie, które są przystosowane do działania na płycie indukcyjnej. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, co w dużej mierze ułatwia dopasowanie odpowiedniego zestawu naczyń kuchennych do indywidualnych potrzeb i upodobań.
Przy zakupie garnków indukcyjnych, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych aspektów, które decydują o tym, czy wybrane naczynie w ogóle nadaje się do użytkowania na płycie indukcyjnej. Zalicza się do nich m.in.:
-
Symbol indukcji na garnkach
Garnki na indukcję - jaki znaczek? Warto wiedzieć o tym, że wszystkie naczynia przeznaczone do gotowania na płycie indukcyjnej posiadają specjalne oznaczenie producenta, znajdujące się na spodzie lub opakowaniu. Symbol jest bardzo czytelny i ma postać charakterystycznych "pętelek", przedstawiających poziomą zwojnicę prądu płynącego.
"Pętelka" to oznaczenie, garnków na płytę indukcyjną. Fot.123RF.com
Wskazówka!
Oprócz symbolu indukcji na zewnętrznej stronie dna garnka znajdują się również inne oznaczenia. Wśród nich wyróżniamy m.in. symbol zmywarki przedstawiający naczynia oraz krople wody, informujący o tym, że wybrane naczynia są przystosowane do mycia w zmywarce. Z kolei symbol kuchenki oznacza, że garnka można używać na innych płytach grzewczych – gazowych, ceramicznych czy halogenowych.
-
Ferromagnetyczne dno garnka
Najważniejszą częścią garnka na indukcję - o czym wspominaliśmy już wyżej - jest jego dno. Aby płyta indukcyjna mogła zadziałać, musi najpierw wykryć naczynie, a jest to możliwe tylko wtedy, kiedy jego dno wykazuje właściwości ferromagnetyczne. To jednak nie wszystko. Dobre garnki na indukcję powinny posiadać dno odpowiedniej grubości. W sklepach można znaleźć naczynia do gotowania, których dno zbudowane jest z kilku warstw stopu metali. Zgodnie z opinią ekspertów – im więcej warstw posiada dno garnka indukcyjnego, tym lepiej. Garnki z wielowarstwowym dnem o wiele szybciej się nagrzewają, a zawartość znajdująca się wewnątrz - dłużej pozostaje ciepła.
Materiał wykonania
Dobrej jakości garnki na płytę indukcyjną mogą być wykonane z różnych materiałów. W sklepach znajdziemy m.in.:
- garnki ze stali nierdzewnej,
- garnki aluminiowe,
- garnki ceramiczne,
- garnki emaliowane,
- garnki miedziane,
- garnki żeliwne.
Każdy z rodzajów garnków indukcyjnych posiada swoje zalety i wady, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Rozmiar i kształt garnka
Będąc posiadaczem tradycyjnej kuchenki gazowej lub elektrycznej, nie musisz martwić się o dopasowanie właściwego rozmiaru garnków. Jeżeli na powierzchni płyty indukcyjnej znajdują się pola grzewcze, wówczas średnica garnka powinna być takiej samej wielkości lub mniejsza niż dane pole grzewcze. W przeciwnym razie naczynie może zostać niewykryte przez kuchenkę. Warto tutaj zaznaczyć, że problem ten nie dotyczy posiadaczy płyt indukcyjnych z panelami sensorycznymi.
Wskazówka!
Wybierając garnki na indukcję, koniecznie zwróć uwagę na to, aby zewnętrza powierzchnia dna była idealnie płaska i gładka. Nierówne dno prawdopodobnie nie zostanie wykryte przez płytę grzewczą.
Uchwyty i pokrywka
Zastanawiając się, jakie garnki na kuchnię indukcyjną wybrać, warto zwrócić uwagę również na uchwyty i pokrywkę. Dlaczego? To właśnie one są jedną z najczęstszych przyczyn poparzeń w trakcie przygotowywania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup garnków wyposażonych w uchwyty wykonane z tworzywa, które nie przewodzi ciepła, co zapewni bezpieczeństwo podczas przenoszenia gorącego naczynia.
Najlepszy uchwyt to ten, który nie przewodzi ciepła. Fot.123RF.com
Jeżeli chodzi o pokrywki, to mogą być one wykonane ze stali nierdzewnej lub żaroodpornego szkła. Niezwykle kluczową kwestią jest dobór rozmiaru pokrywki – przyjęło się, że jej średnica powinna odpowiadać zewnętrznej średnicy garnka. Pokrywka powinna być także wyposażona w specjalny otwór umożliwiający odprowadzanie pary wodnej.
Najlepsze garnki na indukcję - ranking
Jakie garnki na indukcję sprawdzą się najlepiej? Stalowe, aluminiowe, ceramiczne, emaliowane, miedziane czy żeliwne? Skompletowanie dobrego zestawu naczyń do gotowania często stanowi nie lada wyzwanie.
Obecnie największą popularnością cieszą się garnki indukcyjne wykonane ze stali szlachetnej.
- Cechuje je wyjątkowa trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
- Nie ulegają korozji i nie niszczą się pod wpływem działania kwasów z żywności.
- Ponadto są one łatwe w utrzymaniu w czystości - można je myć ręcznie lub w zmywarce.
Z kolei garnki aluminiowe przeznaczone na indukcje słyną ze swojej niezwykłej zdolności do przewodzenia ciepła.
- Ich wewnętrzna warstwa pokryta jest zazwyczaj teflonem, ceramiką, kamieniem lub tytanem, co skutecznie zapobiega przywieraniu jedzenia do ścianek i dna.
- Garnki indukcyjne aluminiowe są nieco lżejsze niż te wykonane ze stali nierdzewnej, jednak mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Zarówno garnki ceramiczne, jak i emaliowane na indukcje cenione są przede wszystkim przez swój atrakcyjny design oraz bardzo przystępną cenę, a także korzyści zdrowotne. Przechowywana lub gotowana w tego rodzaju garnkach żywność nie zmienia swoich walorów odżywczych ani smakowych. Minusem natomiast jest ich wysoka podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Coraz większym uznaniem cieszą się również garnki indukcyjne miedziane i żeliwne.
- Potrawy przygotowywane w takich garnkach gotują się bardziej równomiernie, nie przywierają ani nie przypalają się.
- Garnki z miedzi i żeliwa o wiele dłużej utrzymują wysoką temperaturę znacznie dłużej niż naczynia wykonane z innych metali.
- Jedną z ich wielu zalet jest wszechstronność - doskonale sprawdzają się również na kuchni gazowej, ceramicznej czy elektrycznej.
Jeżeli chodzi o wady, to do najczęściej wymienianych przez użytkowników zalicza się ich duża waga oraz dość wysoki koszt zakupu.
Autor: Redakcja Deccoria.pl
Najszybszy sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka na INTERIA.TV.