Spis treści:
Czyszczenie pralki – jak często trzeba to robić?
Zazwyczaj zabieramy się za czyszczenie pralki w momencie, gdy z jej bębna wydobywa się nieprzyjemna woń, a wyjęte z niego pranie zamiast być świeże, ma przykry, stęchły zapach. Obserwując te objawy możemy przypuszczać, że w pralce zdążyły się rozwinąć pleśnie i inne mikroorganizmy. We wnętrzu tego sprzętu panują idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Jest tam ciepło i wilgotno, a w zakamarkach gromadzą się zanieczyszczenia, które doskonałą pożywkę dla bakterii oraz grzybów. Na szczęście nawet bardzo zaniedbanej pralce można przywrócić dawną świetność, stosując domowe sposoby.
Przeczytaj również: Mycie kabiny prysznicowej. Sprawdzony sposób na zacieki i osady
Jak często trzeba czyścić pralkę? W utrzymaniu urządzenia w czystości najważniejsza jest regularność. Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych zależy od elementu pralki. Bęben, filtr, uszczelka drzwi oraz dozownik detergentów to powierzchnie, na których z łatwością gromadzi się brud, dlatego myjmy je dość często – co najmniej co miesiąc. Rzadziej, bo co pół roku, powinniśmy czyścić taki element pralki jak wąż odpływowy. Nie możemy zapominać również o obudowie i drzwiczkach, które przecieramy z kurzu oraz pary wodnej po każdym użyciu urządzenia. Pamiętajmy, aby po zakończeniu cyklu wysunąć dozownik detergentów oraz uchylić drzwiczki pralki. Taki zabieg zmniejszy ryzyko rozwoju pleśni.
Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem?
Domowy sposób czyszczenia pralki ma kilka etapów. Na początku nasączmy czyste szmatki 3-procentową wodą utlenioną i włóżmy je do gumowego kołnierza. Następnie drzwiczki przecieramy roztworem octu i wody w stosunku 1:1 lub płynem do mycia szyb. Wyciągamy dozownik detergentów oraz filtr pralki, opłukujemy je pod bieżącą wodą i czyścimy szczoteczką z miękkim włosiem. Po tych zabiegach wkładamy z powrotem wszystkie elementy pralki. Z kołnierza wyciągamy szmatki, do bębna wkładamy 2 kostki do zmywarki, a do dozownika detergentów – ½ szklanki sody oczyszczonej. Ustawiamy program prania bez wirowania w temperaturze 90°C (pralka powinna być pusta). Po zakończeniu cyklu wysuwamy dozownik detergentów i uchylamy drzwiczki urządzenia.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pogromca żółtych zacieków na toalecie. Działa lepiej niż chlorowe wybielacze
Czym najlepiej myć płytki w łazience, by pozbyć się osadu z mydła i zacieków? Wypróbuj prostą metodę