Porady domowe

Jak prać poduszki i kołdrę z pierza?

Pranie pierza w domu okazuje się często problematyczne, dlatego większość ludzi woli zlecać tę czynność ekspertom z pralni chemicznej. Nieumiejętne samodzielne pranie pierza, może spowodować zniszczenie puchowego wypełnienia. Dlatego poniżej podajemy domowe sposoby na pranie kołdry z pierza oraz, odpowiadamy na pytanie, czy dozwolone jest suszenie w suszarce bębnowej.

Wrzuć do prania kilka piłeczek do tenisa. Rezultat cię zachwyci. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Pranie poduszki z pierza w pralce

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, zanim rozpoczniemy pranie pierza, jest sprawdzenie oznaczeń na metce produktu. Teoretycznie większość producentów utrzymuje, że nie powinno się prać tego typu pościeli w pralce automatycznej. Jednak, gdy zastosujemy się do kilku sprawdzonych rad, bez problemu wypierzemy poduszkę z pierza w pralce.

  • Wybierzmy słoneczny dzień. To pomoże w procesie suszenia.
  • Jedno pranie powinno zawierać jedną poduszkę. Ewentualnie można włożyć do bębna dwie małe. 
  • Należy użyć bardzo delikatnego płynu do prania.
  • Program prania powinien być dostosowany do bardzo delikatnych rzeczy. Oznacza to, że temperatura i szybkość wirowania powinny być koniecznie zredukowane.
  • Po włączeniu prania, ważne jest zerkanie na pralkę co jakiś czas. Gdyby mokre poduszki okazały się za ciężkie, mogłyby nawet zablokować pralkę.
  • Pod koniec zaleca się poddanie poduszki jeszcze jednemu wirowaniu. Tym razem na wyższych obrotach.

Domowe sposoby na pranie kołdry z pierza

Podczas prania pierza warto zastosować trik z piłkami tenisowymi, które wkładamy do bębna pralki wraz z praną poduszką. Obecność piłek ma na celu rozbijanie pierza, które zbija się podczas prania.

Jeśli obawiamy się, że pierze po praniu zmieni swoją strukturę, można zastosować inną metodę. Polega ona na wyjęciu zawartości ze środka i upranie samego materiału. Jednak w ten sposób nie odświeżymy całej poduszki, a jedynie tkaninę, z której poduszka jest wykonana.

Suszenie kołdry i poduszki z pierza

Pranie poduszek z pierza wymaga, w kolejnym etapie po wyjęciu z pralki, odpowiedniego suszenia. Pod żadnym pozorem nie zaleca się przeprowadzania suszenia poduszek z pierza w suszarce bębnowej. Grozi to uszkodzeniem puchowego wypełnienia. Uprane poduszki powinny schnąć naturalnie na zewnątrz, korzystając ze słońca i wiatru.

  • Po wyjęciu z pralki trzeba je dobrze roztrzepać i rozłożyć w nasłonecznionym oraz przewiewnym miejscu.
  • Przynajmniej co godzinę powinno się odwracać i przetrzepywać poduszki, aby wypełnienie równomiernie schło i się nie zbijało. To dosyć długi proces suszenia, jednak efekt końcowy wynagradza cały ten trud. Przekonajcie się sami.

Po całkowitym wyschnięciu, poduszki z puchu staną się puszyste, miękkie, pachnące i będą sprawiały wrażenie „napompowanych”. Jednym słowem – będą wyglądać jak nowe. Po wykonaniu prania bardzo szybko odczujemy znacznie lepszy komfort snu.

Jak prać kołdrę z pierza?

Nie wszyscy są jednak tak odważni, by zdecydować się na pranie kołdry. Przecież wiąże się to z niemałym ryzykiem. Może okazać się, że z puchu zrobią się zbite kule. Pościel straci na puszystości i zdeformowana, będzie nieestetycznie wyglądać. Zanim więc poczynimy jakiekolwiek działania, przeczytajmy instrukcje znajdujące się na metce.

Może okazać się, że kołdra puchowa w ogóle nie nadaje się do prania w pralce. Wypełnienie tego typu bardzo łatwo jest uszkodzić. A najgorsze jest to, że już nie będzie dało się go przywrócić do pierwotnego stanu. Dlatego, posiadając kołdrę puchową (która nie jest tanim wydatkiem), warto oddać ją do pralni chemicznej. Będziemy mieć przynajmniej pewność, że nic się jej nie stanie.

posciel w pralce Pielęgnacja puchowej pościeli, nie sprawia duzo problemu. Fot.123RF.com

Kiedy prać poduszki i kołdrę z pierza?

Aby pościel służyła nam przez długie lata, a korzystanie z niej było higieniczne, co pewien czas należy pozbyć się z niej kurzu i innych zanieczyszczeń. Wymaga to przede wszystkim systematycznego wietrzenia, zwłaszcza zimą przy dużym mrozie, który zabija roztocza kurzu. Równie ważne jest pranie, którego częstotliwość powinna być:

  • nie mniejsza niż raz w roku w przypadku poduszki,
  • natomiast mniej więcej raz na 2-3 lata w przypadku kołdry.

W czym prać kołdrę i poduszkę z pierza?

Pranie poduszki z pierza zaleca się w temperaturze 30-40 stopniach Celsjusza. Należy również pamiętać o używaniu wyłącznie delikatnych środków piorących.

Powyższe wskazówki warto przyswoić. Wielu ludziom może wydawać się, że pranie poduszek z pierza lub kołdry z tym samym wypełnieniem, nie jest możliwe w domu. Jak się okazuje, wiele gospodyń decyduje się na pranie pierza w domu. Wykorzystując powyższe rady, płynące wprost z doświadczenia, pielęgnacja puchowej pościeli na pewno nie sprawi dużego kłopotu. Dlatego, gdy zamarzy nam się cieplutka, puchowa pościel – bez wahania w nią zainwestujmy. Nasze porady na pranie poduszek z pierza będą wówczas jak znalazł.

Autor: AniaRadzi

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak prać poduszki i kołdrę z pierza?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.