Spis treści:
Nowoczesne znicze na 1 listopada
Znicz jest rodzajem ogniotrwałego naczynia, które może być wypełnione woskiem, parafiną, stearyną lub podobną substancją. Zanurzony jest w niej knot, który umożliwia rozpalenie zniczy. Zapalamy je na grobach bliskich zmarłych lub dla uczczenia pamięci ważnych wydarzeń historycznych. Zwyczaj palenia zniczy wywodzi się z czasów pogańskich, gdy w okolicy cmentarzy palono ogniska, by wskazywały drogę duszom. Później ogniska zmieniły się w świeczki, a następnie w znicze. Obecnie mamy jednak do wyboru różne rodzaje zniczy. Jakie i czym się charakteryzują?
Parafinowe – znicze z wkładami parafinowymi cieszą się największą popularnością. Są stosunkowo tanie, a przy tym im większy wkład, tym dłużej będą się palić. Duże wkłady wytrzymają nawet 7 dni. Płomień pali się w miarę równo, przy czym ich wadą jest fakt, iż w niskiej temperaturze mogą się spalić szybciej.
Olejowe – wkłady zawierają w sobie mieszankę oleju i parafiny, dzięki czemu są w stanie palić się nieco dłużej niż znicze z wkładami parafinowymi. Niska temperatura nie ma przy tym wpływu na czas ich palenia. W związku z tym podobne produkty są jednak nieco droższe niż wkłady parafinowe.
Najbardziej popularne są znicze parafinowe i olejowe. Fot.123RF/Piscel
Z wosku pszczelego – to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych zniczy. Wkłady z wosku pszczelego wytwarzają mniej sadzy niż parafina i wolniej się spalają. Mają więc dłuższy czas palenia, ponieważ spalają się w niższej temperaturze.
Biodegradowalne – nowoczesne znicze biodegradowalne są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Warto wiedzieć, że Polce udało się stworzyć w pełni rozkładające się znicze, wykonane z materiału, powstałego z odpadów spożywczych. W dodatku nim wyrzuci się formę znicza, można go kilka razy wykorzystać.
Przeczytaj również: Znicze na grobie będą się palić znacznie dłużej niż zwykle. Nie uwierzysz, dopóki nie wypróbujesz
Znicze i wkłady LED
Znicze LED łączą tradycję z nowoczesnością. Są trwalsze od zwykłych zniczy, dzięki czemu światełko widoczne jest na grobach przez wiele dni – nawet kilkadziesiąt, w zależności od trwałości baterii. Jednocześnie znicze LED tworzone są w taki sposób, by możliwie jak najbardziej przypominały swoje tradycyjne odpowiedniki.
Wkłady LED są obecnie dostępne w wielu sklepach, a ich zalety coraz częściej doceniane. Są bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego – nie generują bowiem takich ilości ciepła i spalin, jak znicze tradycyjne.
Lampiony solarne
Znicze solarne są droższe niż znicze klasyczne, jednak mają wiele zalet. Po pierwsze, tworzone są na ich podobieństwo – można je zatem nabyć w przeróżnych formach i kolorach. Ich cena uzależniona jest zaś – podobnie jak w przypadku zniczy tradycyjnych – od wielkości i dekoracyjności.
Ile kosztują znicze w 2023 roku. Ceny zaczynają się od 7 złotych. Fot.123RF/Piscel
Lampion solarny jest też niesamowicie wydajny – ładuje się podobnie jak inne systemy solarne, kumulując w dzień ciepło pochodzące ze światła słonecznego. Przetwarza je dzięki wbudowanemu akumulatorkowi. Przy jego pomocy powstaje energia potrzebna do zasilenia wkładu. Panel solarny najczęściej umieszczony jest na wieczku lampionu. Producenci podobnych produktów zapewniają zaś, że są one w stanie działać nawet przez kilka lat. Jeśli zaś znicz solarny wykonany jest ze szkła, staje się jeszcze bardziej ekologicznym rozwiązaniem.
Czytaj również: Co zrobić, żeby znicze paliły się dłużej? Weź na cmentarz produkt z kuchni
Ile kosztują znicze w 2023?
Cena zniczy w sklepach może być dosyć korzystna dla kupujących – przed dniem Wszystkich Świętych dyskonty oferują bowiem klientom różnego rodzaju promocje. W wielu miejscach za ładne, raczej niewielkie, ale estetyczne znicze zapłacimy około 7-8 złotych. Za około 10 złotych znajdziemy już nieco większe znicze z wkładem o dłuższym czasie palenia. W zależności od zdobienia podobne znicze będą nas kosztować w popularnych dyskontach około 7-15 złotych. Im większy znicz i dłuższy czas palenia znajdującego się w nim wkładu, tym wyższa będzie cena. Za większe znicze z wkładem palącym się około 52-70 godzin zapłacimy od 25 złotych wzwyż. Przy cmentarzach ceny są jak zwykle dosyć różnorodne.
Warto jednak wiedzieć, że ostateczny koszt zniczy w roku 2023 może być jednak wyższy niż w ubiegłych latach. Na ich cenę może bowiem wpłynąć cena gazu i parafiny, które przed wojną Rosji z Ukrainą najczęściej importowano z Rosji. Na szczęście niektórzy producenci sprowadzają już parafinę z innych miejsc, a inni obniżają nawet marżę, oczekując wzrostu sprzedaży zniczy.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kolor chryzantem ma znaczenie. Uważaj, co stawiasz na grób
Znicze na grobie będą się palić znacznie dłużej niż zwykle. Nie uwierzysz, dopóki nie wypróbujesz