Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Proste patenty na suszenie prania w zimne dni

Suszenie prania może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza w zimne dni. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym szybciej uzyskasz suche i pachnące świeżością ubrania. Musisz poznać te patenty!    

Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Proste patenty na suszenie prania w zimne dni
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Sprawdź te triki! Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak suszyć pranie w mieszkaniu? 

Mieszkańcy bloków, którzy nierzadko nie mają dostępu do takich luksusów, jak własna suszarnia, muszą sobie radzić inaczej.

  • Jeśli ubrań jest niewiele i mamy wystarczającą ilość miejsca, możemy rozłożyć stojącą suszarkę.

  • Dobrze sprawdzi się też ta podwieszana pod sufitem, jeśli nie przeszkadza nam jej niezbyt estetyczny wygląd.

O ile takie rozwiązanie w pewnym stopniu jest całkiem praktyczne, o tyle zupełnie nie służy naszemu zdrowiu.

Jeśli nie dysponujemy pralnią z miejscem na suszenie, ani nie mamy w domu przeznaczonego do suszenia urządzenia, możemy przechowywać mokrą bieliznę w łazience, pomieszczeniu z reguły najlepiej przystosowanym do zwiększonej wilgotności powietrza. Susząc pranie w ten sposób, starajmy się, w miarę możliwości, nie zamykać od niej drzwi i raz na jakiś czas wietrzmy całe mieszkanie, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jeśli ubrania schną bardzo długo, a w łazience unosi się delikatny zapach stęchlizny, to znak, że w powietrzu unosi się zbyt wiele pary i konieczne jest osuszenie pomieszczenia.

Przeczytaj również: Pranie i suszenie kołdry. Jak prać kołdrę, żeby jej nie zniszczyć

Czy suszenie prania w domu jest bezpieczne dla zdrowia?

Schnące pranie oddaje do powietrza nawet kilka litrów wody, co znacząco podnosi wilgotność powietrza. Jeśli przekracza ona optymalną wartość (wynoszącą ok. 40-60%) może powodować lub nasilać przykre objawy:

  • astmy,

  • kataru siennego (czyli alergiczny nieżyt nosa),

  • alergii.

Co więcej, takie warunki sprzyjają rozwojowi roztoczy kurzu domowego i pleśni. Z tego samego powodu również suszenie mokrych rzeczy na kaloryferze nie jest najlepszym pomysłem. W takim wypadku bardzo przydatna okaże się pralko-suszarka, nie każdy jednak może pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia. 

jak suszyć pranie Jak się okazuje, rozwieszanie prania w domu może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Fot.123RF.com

Jak suszyć pranie, gdy jest zimno?

Jak wysuszyć ubrania, gdy za oknem coraz większy mróz? Nasze babcie miały na to doskonały patent. Mokre pranie najlepiej będzie wywiesić… za oknem lub na balkonie tak, jak zwykle robimy to wiosną i latem.

Dlaczego warto suszyć pranie na zewnątrz? Suszenie prania na dworze niweluje niekorzystne skutki związane z zawilgoceniem mieszkania, pozwoli na szybsze wyschnięcie, a tkaniny nie przesiąkną zapachami unoszącymi się w mieszkaniu.

Wystawione na działanie ujemnych temperatur pranie wyschnie tak, jak w ciepłych warunkach. Wprawdzie najpierw materiały pokryją się szronem i zmarzną, później jednak powstały lód zacznie sublimować — dojdzie do przejścia wody ze stanu stałego do stanu gazowego z pominięciem stanu ciekłego.

Ujmując to prościej: woda będzie parować, a pranie schnąć. Wprawdzie potrwa to trochę dłużej niż np. podczas tradycyjnego suszenia. Kiedy ubrania będą już „gotowe”, sztywność tkaniny, spowodowana obecnością zamrożonej wody, ustąpi. Jeśli zdejmiemy je z balkonu wcześniej, konieczne będzie rozłożenie odzieży w mieszkaniu, by doschło.

Niskie temperatury szczególnie służą jeansom. Tradycyjne pranie w pralce może zrujnować ulubioną parę spodni – tkaniny mogą wyblaknąć, a szwy przetrzeć się i poluzować. „Przemrożenie” spodni zabije namnażające się bakterie i zniweluje nieprzyjemny zapach znoszonego ubrania.

Co zrobić, żeby pranie szybciej wyschło?

Niejednokrotnie zdarza się, że gdzieś się spieszymy, a nasza ulubiona bluzka lub spodnie są mokre. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy da się szybko wysuszyć ubranie? Okazuje się, że istnieje pewien domowy sposób, dzięki któremu będziemy mogli opanować sytuację. Metod na błyskawiczne wysuszenie ubrań jest wiele.

  • Jedną z popularnych jest użycie żelazka. Kilkuminutowe prasowanie z użyciem wyższej temperatury sprawi, że woda z mokrego ubrania skutecznie wyparuje. W dodatku ubranie nie będzie pomięte i szybko będziemy mogli je założyć.

  • Kolejnym sposobem jest suszenie ubrań w piekarniku. Brzmi dziwnie? A jednak. Wiele osób próbowało niejednokrotnie wcielić tę metodę w życie. Jednak nieumiejętne suszenie ubrań w piekarniku może je przypalić. Dlatego należy zachować ostrożność. Mokre ubranie powinno znajdować się w środku maksymalnie przez 5 minut.

  • Skuteczna okaże się też suszarka do włosów.

  • Innym, niecodziennym sposobem jest suszenie w mikrofalówce. Ta metoda jest dobra w celu szybkiego wysuszenia bielizny.

Jednak każda z tych metod operuje dość wysoką temperaturą. Z tego względu nie jest możliwe wysuszenie ubrania, które posiada np. plastikowe elementy.

Co zrobić, żeby pranie szybciej wyschło Suszenie prania na zewnątrz to świetny sposób na zachowanie świeżości i czystości naszych ubrań. Fot.123RF.com 

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?

Wydawać by się mogło, że ręczniki, którymi jedynie obcieramy ciało z nadmiaru wody, nie wymagają częstego prania. Nic bardziej mylnego! Wycierając naszą skórę, zdzieramy z niej martwy naskórek, który osadza się na włóknach tkaniny, co stanowi doskonałą pożywkę dla namnażających się bakterii, grzybów i roztoczy. Ich rozwojowi sprzyjają również wilgoć i wysoka temperatura, które często panują w łazience, gdzie najczęściej trzymamy ręczniki.

Po każdym użyciu tkanina powinna gruntownie wyschnąć. Nawet jeśli stosujemy się do tej zasady, jednego ręcznika nie należy używać dłużej niż przez tydzień – optymalnie jest go wyprać już po trzech użyciach lub kiedy zacznie dziwnie pachnieć.

  • Piorąc ręczniki, powinniśmy unikać stosowania płynów zmiękczających, ponieważ zawarte w nich składniki sprawiają, że materiały tracą swoje chłonne właściwości.

  • Warto również prać je osobno – w ciasno upakowanym tekstyliami bębnie pralki, środki piorące nie zostaną z nich dokładnie wypłukane.

  • Jeśli chcemy, aby ręczniki pozostały miękkie i przyjemne w dotyku, do ich zmiękczania używajmy octu – zadowalające efekty uzyskamy już po dolaniu do pralki jednej szklanki tego „specyfiku”.

  • Podobne rezultaty daje zastąpienie połowy zwyczajowej porcji proszku do prania, sodą oczyszczoną.

  • W przypadku obu metod dobrze dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Dlaczego ciemne ubrania śmierdzą?

Dlaczego po kilku praniach ciemne ubrania zaczynają nieprzyjemnie pachnąć, podczas gdy z jasnymi tkaninami nic się nie dzieje? Jak temu zaradzić? Blogerka Agnieszka Witkowska, znana również jako Architekt Porządku, opublikowała na swoim Twitterze filmik, w którym wyjaśniła, dlaczego niektóre ciemne ubrania śmierdzą nawet po praniu oraz jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. 

Okazuje się, że ciemne ubrania są często barwione sztuczną henną oraz chinoliną, które są nie tylko szkodliwe, lecz także śmierdzące. Dodając podczas prania więcej ładnie pachnących proszków i płynów, jeszcze bardziej konserwujemy oba te składniki. Wchodząc ze sobą w reakcje, zaczynają się rozkładać w tkaninie, oddając nieprzyjemny zapach. 

@architektporzadku Kochani, chyba zaliczyłam totalne faux pas na Tik Toku Zagaiłam temat o ciemnych ubraniach, odsylajac po odpowiedz na mój profil na IG, na ktorym jest mnie więcej nie pomyślałam o tym, że mogą tu być nowe osoby, ktore konta na IG nie mają. Przepraszam Naprawiam mój bład i wrzucam tutaj odpowiedź na nurtujące wiele osób pytanie. Dajcie znać, czy ten przekaz jest dla Was wygodny #architektporzadku #ubrania #ciemneubrania #pranie #śmierdzi #dc #porady ♬ Epic - Joystock

Czy da się tego uniknąć? Architekt Porządku wyjaśnia, że na metkach nie ma informacji o barwnikach, jakie zostały zastosowane. Jedyne co możemy zrobić to nie nadużywać środków piorących. Ponadto, aby pozbyć się brzydkiego zapachu z ciemnych ubrań, warto wypróbować jeden prosty trik. Przed praniem należy wymoczyć je w roztworze octu i wody w proporcji 1:1. Poza tym znana tiktokerka poleca także, by zamiast detergentu używać płatków mydlanych, gdyż mydło skuteczniej rozkłada chemikalia.    

Przeczytaj również: Zaskakujące zastosowanie aspiryny w domu. Wrzuć do prania, szybko zobaczysz efekty

Jak usunąć grzyby z pralki? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.