Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Sposób na żółte zacieki w wannie. Będzie jak nowa, bez pomocy żrących środków

Kąpiel w wannie, kończąca wyczerpujący dzień, to wielka przyjemność, dlatego warto dbać o łazienkową strefę relaksu, by zawsze była gotowa na naszą obecność. Czysta wanna bez zacieków wygląda znacznie bardziej zachęcająco, dlatego regularnie czyść ją z mydlanych osadów i śladów po rozmaitych kosmetykach, pozostających po kąpieli na akrylowej bądź emaliowanej powierzchni. Podpowiadamy, jak zapobiegać powstawaniu zacieków w wannie. Dwuskładnikowa pasta pozwoli ci wyszorować dno na błysk i sprawi, że zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wanna znów będzie biała.

Sposób na żółte zacieki w wannie. Będzie jak nowa, bez pomocy żrących środków
Jak zapobiegać powstawaniu zacieków w wannie? Najważniejsze jest regularne mycie powierzchni po kąpieli z resztek kosmetyków. Fot. realiia/123rf.com

Spis treści:

Jak usunąć żółte zacieki w wannie – nie potrzebujesz chemii

Podczas kąpieli w pianie na ściankach i dnie wanny gromadzą się osady mydlane, a także pozostałości innych kosmetyków stosowanych do ciała i włosów podczas codziennej higieny. Po spuszczeniu wody osad na gładkiej powierzchni emaliowanej lub akrylowej widać gołym okiem, da się go również poczuć pod palcami, ponieważ resztki preparatów sprawiają, że na staje się ona matowa, niekiedy nawet szorstka w dotyku.

Regularne mycie wanny nie tylko zapobiega wspomnianemu matowieniu, lecz także pozwala uniknąć pojawienia się na dnie trudnych do usunięcia, żółtych zacieków. Jednak okazuje się, że czyszczenie tego rodzaju powierzchni wcale nie należy do najłatwiejszych, a im dłużej z tym zwlekamy, tym trudniej jest pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń. Jak usunąć żółte zacieki w wannie oraz osadzający się w różnych zakamarkach kamień? Nie potrzebujesz chemii, domowe metody potrafią być równie skuteczne.

Prostą i bardzo popularną metodą na usuwanie plam oraz zacieków jest mycie wanny roztworem octu z dodatkiem np. ekologicznego płynu do naczyń o ulubionym zapachu. Jednak znam inny, równie skuteczny sposób, który sprawia, że wanna po umyciu lśni, a także nie ma ani śladu kamienia wokół armatury czy sitka syfonu. To pasta z sody oczyszczonej połączonej z wodą utlenioną. Przygotujesz ją w kilka minut:

  • wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą utlenioną w proporcjach 2:1, dawkuj oba produkty w takiej ilości, aby wystarczyło ci na umycie całej powierzchni wanny z powstałych zabrudzeń;

  • do mieszania użyj metalowej, plastikowej lub drewnianej łyżeczki, aby dobrze połączyć ze sobą oba składniki aż powstanie półkleista pasta;

  • zwróć uwagę na konsystencję pasty – powinna być na tyle płynna, aby dobrze się ją rozprowadzało po powierzchni wanny, a jednocześnie na tyle gęsta, aby pozostawała w miejscu, na które ją nałożysz, a nie spływała w całości po ściankach w kierunku dna.

Bardzo istotne jest też to, w czym przygotujesz pastę myjącą. Pamiętaj, że podczas sprzątania najwygodniej ci będzie wstawić pojemnik z domowym detergentem do środka wanny. Aby było bezpiecznie, wybierz plastikowe, nietłukące się pudełko lub miseczkę.

Pasta rozprowadzona po ściankach i dnie wanny powinna zostać na nich przynajmniej przez 10 minut, zanim rozpoczniesz mycie. Używaj miękkich gąbek lub szczotek o włosiu, które dobrze czyści, ale nie rysuje delikatnych powierzchni. Jeśli żółte zacieki na wannie i osady mineralne, tzw. kamień pojawiły się już dawno, nałóż pastę na zabrudzone trwale miejsca i pozostaw na dłużej, nawet do godziny. Dopiero wtedy je wyszoruj.

wanna Regularne mycie wanny i wycieranie do sucha po kąpieli ma duże znaczenie. Pozostawiona woda na uszczelkach może przyczyniać się do rozwoju pleśni, a na ściankach i dnie naczynia tworzyć brudne zacieki. Fot. kopitinphoto/123rf.com

Po umyciu wannę należy spłukać ciepłą wodą, usuwając w ten sposób pastę czyszczącą. Chcesz uzyskać efekt czystej powierzchni z połyskiem i bez wodnych zacieków? Wytrzyj całą wannę do sucha za pomocą miękkiej ścierki z mikrofibry, która nie pozostawia włókien.

Przeczytaj również: Genialna pasta do czyszczenia fug w łazience. Schodzi nawet uciążliwa pleśń

Jak zapobiegać powstawaniu zacieków w wannie?

Do mycia wanny emaliowanej, jak i akrylowej nie należy używać ostrych szczotek, szorstkich i twardych gąbek, a już na pewno nie wolno sięgać po druciaki. Te, zamiast usunąć plamy, mineralne osady i ślady po kosmetykach, naruszą zewnętrzną warstwę tworzywa, a tym samym zarysują delikatną powierzchnię. Zniszczona w ten sposób powłoka to nie tylko problem estetyczny, lecz także użytkowy, ponieważ korzystanie z porysowanej wanny jest ryzykowne i może skończyć się bolesnymi zadrapaniami na skórze. Dlatego oprócz dobrego środka warto przygotować też odpowiednie akcesoria, które pozwolą bezpiecznie rozprowadzić go po wannie podczas szorowania, a także umyć powierzchnię i wytrzeć do sucha. 

Masz dość ciągłego mycia wanny po kąpieli i nieustannej walki z osadzającym się kamieniem? Koniecznie sprawdź, jak zapobiegać powstawaniu zacieków w wannie oraz wyeliminować problem osadów mineralnych. Nie unikniesz regularnego czyszczenia dna, ale jeśli chcesz poświęcać na to mniej czasu, po prostu po każdej dłuższej kąpieli w wannie spryskaj ją odrobiną płynu do mycia naczyń, rozprowadź go szczotką, aż do spienienia i dokładnie spłucz. Taki zabieg trwa chwilę, a dobrze czyści całą powierzchnię i nie pozwala na kumulowanie się zabrudzeń oraz utrwalanie zacieków.

Zainteresuj się też kąpielowymi filtrami wody, przeznaczonymi do montażu w łazience zarówno przy prysznicu, jak i wannie. Ich zadaniem jest oczyszczanie wody z nadmiaru związków mineralnych, które dotychczas osadzały się w formie kremowożółtej, kruchej masy. Filtry podnoszą jakość wody, sprawiają, że staje się bezpieczniejsza i zdrowsza dla skóry, a także eliminują skutki twardej wody widoczne gołym okiem na wannie czy armaturze łazienkowej.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Deska sedesowa bez żółtych zacieków. Ten duet działa lepiej niż ocet

Zatkany odpływ zlewu lub prysznica. Jak sobie poradzić bez wzywania hydraulika?

Płytki w łazience będą lśnić. Zrób domowy środek, który usuwa osad, kamień i nabłyszcza

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.