Porady domowe

Czyściutka i pachnąca podłoga w kuchni i łazience. Cztery patenty na mycie płytek

Chcesz, aby dom wyglądał czysto i świeżo, to zrozumiałe. Lśniąca podłoga to dowód, że o niego dbasz. Jak często należy myć podłogę z płytek ceramicznych i czym najlepiej to robić, aby chronić tworzywo? Tymi sposobami umyjesz, odświeżysz i zabezpieczysz płytki przed brudem – niektóre patenty naprawdę cię zaskoczą.

Czyściutka i pachnąca podłoga w kuchni i łazience. Cztery patenty na mycie płytek
Takie rozwiązanie zamiast płynu do mycia podłogi z pewnością cię zaskoczy, ale efekt mówi sam za siebie. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak często należy myć podłogi z płytek ceramicznych?

Jeszcze nie tak dawno ceramiczne płytki królowały w łazienkach i kuchniach, ale obecnie równie chętnie układane są w holach oraz nowocześnie zaprojektowanych salonach. Można je znaleźć w rozmaitych wzorach, kolorach i rozmiarach, ale wszystkie gwarantują wysoką trwałość, odporność na ścieranie, niską nasiąkliwość, a także zaliczane są do grupy materiałów niepalnych.

Przeczytaj również: Genialny patent na mycie podłogi. Zawsze jest czysta i lśniąca, bez chemicznych dodatków

Dzięki swoim właściwościom płytki te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dynamicznie toczy się życie. Przez to konieczny jest patent na szybkie sprzątanie nieustannie osadzających się na nich zabrudzeń. Z pewnością ucieszy cię fakt, że nie ma ścisłych wytycznych, jak często należy myć podłogi z płytek ceramicznych. Jednak pamiętaj, że większość osadów, brudu i plam pozostawionych na dłużej, trudno jest usunąć bez wysiłku. Możesz zatem przyjąć ten prosty harmonogram:

  • odkurzanie powierzchni – ogólne sprzątanie co najmniej raz w tygodniu i doraźne zawsze wtedy, gdy stan podłogi tego wymaga;
  • czyszczenie na mokro – przynajmniej raz w tygodniu niezależnie od pomieszczenia, w łazience oraz przedpokoju warto robić to częściej.

Zwróć uwagę na konieczność umycia fugi. Nie musisz robić tego przy każdym sprzątaniu, jednak warto zaplanować tę czynność raz na miesiąc, aby brud nie osadzał się w zagłębieniach i nie sprzyjał rozwojowi drobnoustrojów.

fugi Do mycia fugi można użyć białego octu lub mieszaniny wody utlenionej ze zwykłą wodą. Fot. CanvaPro

Jak myć podłogę z płytek ceramicznych? Domowe sposoby pomogą w konserwacji

Na początek zaplanuj regularne zamiatanie lub odkurzanie, aby nie roznosić i nie rozcierać na płytkach drobinek piasku, które mogłyby powodować matowienie powierzchni. Przygotuj mop, najlepiej z irchą lub zwykły model sznurkowy, niekłaczący. Płaskie mopy gąbkowe wciskają brudną wodę w wąskie szczeliny pomiędzy płytkami, a to tylko dokłada pracy przy czyszczeniu fugi. Następnie wybierz jeden z poniższych sposobów na szybkie i skuteczne mycie płytek ceramicznych.

  • Peeling z sody – przygotujesz go, mieszając ze sobą ¼ szklanki sody oczyszczonej, 1 łyżki stołowej płynu do mycia naczyń i 2 litrów ciepłej wody. Ulubiony olejek zapachowy dodany do domowego peelingu pozwoli podłodze nie tylko lśnić, lecz także pachnieć czystością.

  • Płyn miętowy – wystarczy, że połączysz ze sobą letnią wodę z octem w proporcjach 3:1, a mieszankę dopełnisz płynem do mycia naczyń i olejkiem miętowym. Najłatwiej będzie ci spryskać posadzkę płynem przy użyciu butelki z atomizerem, a następnie umyć czystą wodą i wytrzeć do sucha. To idealny środek do mycia w miejscach, dokąd przedostają się np. mrówki. Olejek skutecznie je odstraszy.

  • Ocet cytrusowy – w szklanym słoju przygotuj roztwór białego octu z cytrusami, wkładając do pojemnika dowolną, świeżą skórkę (z pomarańczy, cytryn, grejpfrutów) i odstaw na dwa tygodnie. Użyj podobnie jak płynu miętowego, spryskując powierzchnię.

  • Płyn po płukania jamy ustnej z wodą – to chyba najdziwniejsze połączenie w tym zestawieniu, ale działa doskonale na podłogach z płytek, myjąc je dokładnie i natychmiast zabijając zarazki.

Gdy zakończysz mycie podłogi z płytek ceramicznych, koniecznie wytrzyj ją do sucha np. ścierką z mikrofibry zawiniętą na miotle lub – najprościej – przesuwając ją stopą. Roztarta woda mogłaby stworzyć nieestetyczne mazaje, widoczne wyraźniej na szkliwionej powierzchni. A przecież tego nie chcesz.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Mycie podłogi bez smug. Wlej szklankę tego naparu do wiadra z mopem

Płytki w łazience będą lśnić. Domowy środek nabłyszcza i zapobiega osadom z kamienia

Czym czyścić płytki łazienkowe, by błyszczały? Przygotuj miksturę, która nie tylko wyczyści na błysk, ale też odkazi

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.