Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić zmatowione szkło ze zmywarki? Domowe sposoby na usuwanie osadu

Kupując szklanki i kieliszki, warto sprawdzić, czy można je myć w zmywarce – to pozwala zaoszczędzić sporo czasu i jest bardzo wygodne. Zdarza się jednak, że otwierasz zmywarkę, a kieliszki i szklanki nie nadają się do użycia, ponieważ pokrywa je biały nalot. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, aby szkło wyjmowane ze zmywarki lśniło? Poznaj sprawdzone sposoby.

Jak wyczyścić zmatowione szkło ze zmywarki? Domowe sposoby na usuwanie osadu
Zmatowione szkło lub biały osad na szklanych naczyniach to częsty problem podczas mycia w zmywarce. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Dlaczego szklanki robią się matowe w zmywarce?

Większość szklanek i kieliszków można bez problemu myć w zmywarce – wyjątkiem są te, które mają  zdobienia lub nadruki. Aby mieć pewność, że dane naczynie można włożyć do zmywarki, należy sprawdzić, czy ma odpowiedni symbol – ikonkę naczyń, nad którymi znajdują się kropelki wody.

Czasem jednak zdarza się, że wyjęte prosto po zakończonym myciu naczynia nie są do końca czyste. Wówczas najczęściej przyczyna leży w niewyczyszczonej zmywarce. Innym problemem jest matowienie szklanek i kieliszków, którego przyczyn należy szukać gdzie indziej.

Do najczęstszych powodów matowienia szkła należą:

  • zbyt twarda woda w kranie – w większości polskich domów woda jest twarda lub średnio twarda, przez co zostawia na szklankach mineralny osad,
  • silne detergenty – niektóre środki do mycia naczyń są zbyt mocne, aby używać ich do mycia szkła,
  • nieodpowiedni program – chcąc uniknąć matowienia szkła w zmywarce, należy ustawić program, w którym woda jest odpowiednio zmiękczana – najlepiej osiągając poziom 0°d GH. Szkło nie lubi zbyt długich programów i zbyt wysokich temperatur.

Przeczytaj również: Tak wyczyścisz każdy osad ze szkła. Twoje kryształy będą błyszczeć

Jak wyczyścić zmatowione szkło ze zmywarki – domowe sposoby

Jeśli po wyjęciu szkła ze zmywarki zauważysz, że jest ono zmatowione, doczyścisz je domowymi sposobami. Najłatwiej będzie wykorzystać kwasek cytrynowy. Do miski albo zlewu nalej ciepłej wody i wsyp 2 łyżki kwasku. Na około 30 minut umieść w roztworze kieliszki i szklanki. Po tym czasie wstaw naczynia ponownie do zmywarki (wcześniej upewnij się, że wyczyściłeś ją i uzupełniłeś poziom nabłyszczacza). Po kolejnym myciu szkło będzie lśniło.

Choć zmatowione szkło łatwo wyczyścić, to dodatkowa praca, której można uniknąć. Jak zapobiegać matowieniu szkła?

  • Używaj zalecanych środków do czyszczenia – najlepiej, aby znajdowała się na nich informacja, że chronią one szkło przed matowieniem i zapobiegają jego korozji.
  • Upewnij się, że w zmywarce nie brakuje soli i płynu nabłyszczającego, który – dzięki dodatkowi środków powierzchniowo czynnych – sprawia, że parująca woda nie zostawia na szkle żadnych osadów.
  • Regularnie czyść zmywarkę przeznaczonym do tego preparatem.
  • Odpowiednio ustawiaj w zmywarce szklanki i kieliszki – do góry nogami i niezbyt blisko siebie, aby woda mogła swobodnie je opłukać.
  • Nie poleruj szklanek bezpośrednio po wyjęciu ze zmywarki.

Jak usunąć biały nalot na szklankach po zmywarce?

Drugim problemem podczas mycia szkła w zmywarce jest pozostawanie na szklankach i kieliszkach białego nalotu. Jest to najczęściej sól albo kamień. Jeśli można go zetrzeć palcem, jest to najprawdopodobniej sól. Skąd bierze się na naczyniach? Bardzo możliwe, że pokrywka od pojemnika z solą jest niedokręcona i do zmywarki dostaje się zbyt duża jej ilość.

Po zmywaniu w zmywarce na szklanych naczyniach często zbiera się biały osad. Jaka jest tego przyczyna? Fot.CanvaPrc

Jeśli osad wynika ze zbyt twardej wody, czyli obecności kamienia, przede wszystkim należy sprawdzić ustawienia twardości wody. A jak wyczyścić szklanki czy kieliszki, które są całe w osadzie tuż po wyjęciu ze zmywarki? Jeśli jest to świeży nalot, zwykle wystarczy wypolerować szkło miękką ściereczką z mikrofibry albo z bawełny. Jeżeli nalot nie schodzi, trzeba szkło umyć ręcznie – wystarczy woda z odrobiną mydła. Następnie należy szkło wysuszyć i wypolerować. Jest to dosyć czasochłonne, więc lepiej jest zapobiegać powstawaniu osadów poprzez kontrolowanie ustawień twardości wody i w razie potrzeby zmiękczanie jej.

Inne osady na naczyniach – skąd się biorą?

Na naczyniach mogą pojawiać się też inne osady – wyglądające jakby szklanka czy talerz się nie domyły. Naloty tego typu mogą pojawiać się na szkle z kilku powodów:

  • nieodpowiednie ustawianie szklanek – jeśli postawisz je zbyt blisko siebie, woda nie będzie mogła swobodnie spływać i dobrze ich opłukać, co poskutkuje wysychaniem nieczystości w środku,
  • niskiej jakości detergenty – zbyt mocne środki mogą powodować matowienie szkła, z kolei te niewystarczające powodują, że zabrudzenia się nie domywają,
  • wstawianie do zmywarki popielniczek z resztkami popiołu, szklanek z fusami po kawie czy przedmiotów z ziemią kwiatową – zmywarka nie odfiltrowuje takich drobinek i często osadzają się one na naczyniach.

Przeczytaj również: Zmywanie ręczne czy w zmywarce? Co się bardziej opłaca i na czym można zaoszczędzić?

Jak wyczyścić zmywarkę?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia różnych osadów, należy dbać nie tylko o odpowiednio miękką wodę, ale i o czystą zmywarkę. Najprostszym sposobem jest po prostu użycie w tym celu środka do czyszczenia zmywarek. Wkłada się go do pustej zmywarki i uruchamia program z najwyższą temperaturą. A co, jeśli nie używasz takich środków albo nie masz go akurat pod ręką? Równie skuteczne są domowe sposoby.

  • Czyszczenie zmywarki octem. Napełnij szklaną miskę szklanką octu, a następnie umieść ją na dnie pustej zmywarki, a następnie ustaw cykl z najwyższą temperaturą mycia. W wyniku działania gorącej wody oraz octu resztki jedzenia, tłuszcz, pozostałości detergentów, a także inne zabrudzenia zostaną usunięte.
  • Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną. Na dno pustej zmywarki wsyp szklankę sody oczyszczonej i uruchom krótki cykl płukania gorącą wodą. Już po kilku minutach urządzenie będzie pachniało świeżością, a jego wnętrze stanie się lśniące oraz pozbawione tłuszczu.

Zmywarkę trzeba regularnie czyścić, ma to duży wpływa na stan naczyń. Fot. CanvaPro

Wyjmujesz szklanki ze zmywarki, a okazuje się, że nie nadają się do użytku, gdyż osadził się na nich nalot? Zamiast za każdym razem domywać je ręcznie, zacznij zapobiegać temu problemowi. Na początku zadbaj o regularne czyszczenie urządzenia oraz odpowiednią twardość wody, później – sprawdź, czy na pewno korzystasz z dobrej jakości preparatów do czyszczenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zmywarka śmierdzi, a naczynia są niedomyte? Taki mają na to sposób w restauracjach

Jak pozbyć się grzyba ze zmywarki? Czy grzyb w zmywarce jest groźny dla zdrowia

Czyszczenie filtra w zmywarce. Zrób w domu płyn, który działa lepiej niż sklepowe detergenty

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.