Spis treści:
- Czyszczenia szkła z osadu
- Jak usunąć kamień na szkle
- Jak wyczyścić szkło w środku?
- Czyszczenia szkła z wosku
- Jak zapobiegać matowieniu szkła?
Przed nadejściem świąt wielu z nas planuje generalne porządki. Ważną rzeczą jest wyczyszczenie szkła w kuchni z osadu czy kamienia. Zanim postawimy nasze ozdobne szkło na świątecznym stole, sprawdźmy, czy nie wymaga wypolerowania, przetarcia z kurzu czy też usunięcia nieestetycznych zacieków. Przedstawiamy kompleksowy poradnik dotyczący czyszczenia szkła w domu.
Czyszczenia szkła z osadu
Osad na szklankach i kieliszkach najczęściej pojawia się w wyniku mycia ich w zmywarce. Jeśli nie mamy tego sprzętu w domu, a mimo wszystko nasze szklanki po dłuższym użytkowaniu robią się matowe i "zamglone" to znak, że winowajcą jest twarda woda, która pozostawia na szkle nieestetyczne smugi.
Jak wyczyścić szkło z osadu?
Szklanki i kieliszki przełóż do zlewu wypełnionego ciepłą wodą. Dodaj do niego kilka kropli płynu do mycia naczyń, a następnie zanurz kieliszki w wodzie i wymyj je gąbką. W drugiej misce przygotuj zimną wodę z dodatkiem 3 łyżek octu i przepłucz w niej wszystkie wymyte wcześniej szklani i kieliszki. Czyszczenie szkła octem zapobiegnie powstawaniu plam i zacieków, a dodatkowo nabłyszczy szkło. Po wypłukaniu wszystkich szkieł dokładnie wypoleruj je ściereczką z mikrofibry.
Na szklanych naczyniach często zostają "mleczne" smugi. Fot. Rytis Bernotas/123RF.com
Jak usunąć kamień na szkle?
Na twoich kieliszkach i kryształach pojawił się uciążliwy i trudny do wyczyszczenia kamień? Najczęściej znajduje się on na dnie szkieł, dlatego trudno go usunąć. Na szczęście mamy na to sposób.
Przygotuj specjalną mieszankę - 3 łyżeczek soli kuchennej wymieszaj z kieliszkiem octu. Miksturę rozprowadź palcami w miejscach pokrytych osadem z kamienia i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie wyczyść zabrudzone miejsce gąbką i wypłucz w letniej wodzie. Następnie naczynia wypoleruj ścierką z mikrofibry. Ocet w połączeniu z solą usunie osad z kamienia oraz nada kieliszkom i kryształom blasku.
Przeczytaj również: Jak wyczyścić zmatowione szkło ze zmywarki? Domowe sposoby na usuwanie osadu
Jak wyczyścić szkło w środku?
W butelkach, karafkach i wazonach osad najczęściej zbiera się na dnie jako pozostałość po napojach czy wodzie z kwiatów. Dlatego konieczne jest czyszczenie szkła w środku przy użyciu specjalnej szczotki. Najpierw na dno wąskiego naczynia wsyp 3 łyżeczki soli kuchennej, następnie zalej ją octem. Mieszankę pozostaw na 2-3 godziny, a następnie za pomocą szczotki do czyszczenia butelek wyszoruj dno. Czyste szkło przepłucz zimną wodą i wytrzyj ściereczką do sucha.
Podobnie zadziała napój typu cola. Wystarczy wlać kilka centymetrów napoju na dno naczynia i postawić przynajmniej na godzinę. Potem dokładnie wyczyścić specjalną szczotką dno butelki - po osadzie nie zastanie nawet ślad.
Przeczytaj również: Zmywanie ręczne czy w zmywarce? Co się bardziej opłaca i na czym można zaoszczędzić?
Czyszczenie szkła z wosku
Czasami zdarza się, że nasze świeczniki lub inne szklane przedmioty pobrudzone są woskiem ze świecy. Wygląda to nieestetycznie, dlatego chcąc ponownie wyeksponować je na świątecznym stole, warto dokładnie je wyczyścić. Istnieje kilka metod usuwania wosku ze szkła.
- Pierwszą z nich jest zamrażanie. Umieść pokryte woskiem szkło w zamrażarce. Po kilku godzinach wyciągnij je, a zobaczysz, że wosk popękał i można łatwo go usunąć przy pomocy plastikowego np. widelca. Na koniec wystarczy tylko wymyć szkło wodą z płynem do naczyń, a ponownie będzie lśnić czystością.
- Drugim rozwiązaniem jest podgrzewanie. Umieść szklany przedmiot pokryty woskiem w garnku z gorącą wodą. Temperatura wynosząca od 80 do 100 stopni rozpuści wosk lub go zmiękczy, a nam będzie łatwiej ręcznie go usunąć.
- Kolejnym rozwiązaniem na usunięcie wosku ze szkła jest nocne namaczanie. Szklane naczynie ubrudzone woskiem włóż do miski z ciepłą wodą o temperaturze około 50-60 stopni i pozostaw na całą noc lub na 24 godziny. W tym czasie wosk powinien się rozpuścić, odejść ze szkła i zastygnąć w wodzie. Natomiast resztki wosku, które nie odeszły ze szkła, łatwo będzie można usunąć przy pomocy zwykłej wykałaczki.
Niektóre szklane naczynia nie powinny być czyszczone zmywarce. Fot. Adriana Duduleanu/CanvaPro
Jak zapobiegać matowieniu szkła?
Szkło najczęściej matowieje podczas mycia w zmywarce, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jego pielęgnację.
- Sprawdź temperaturę wody w zmywarce. Jeśli woda jest zbyt gorąca, może gotować białka i powodować mętną powłokę. Jeśli temperatura wody jest zbyt niska, może pozostawiać tłusty osad na szkle, który również wygląda na mętny.
- Regularnie czyść zmywarkę, aby zapobiec gromadzeniu się osadów mineralnych na szklanych naczyniach.
- Przed włożeniem szkła do zmywarki naczyń po mleku i przetworach mlecznych należy je wstępnie opłukać.
- Nie wszystkie szklane naczynia nadają się do mycia w zmywarce. Sprawdź, zanim je tam włożysz.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 10.12.2021 roku.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Płyn do mycia naczyń usuwa plamy po maśle, ale znam przepis na lepszy domowy odplamiacz
Nie wyrzucaj popiołu z kominka. Oto 10 nietypowych zastosowań w domu i ogrodzie
Czujesz brzydki zapach z odpływu? Uporasz się z nim na 2 zaskakujące sposoby