Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak odkamienić słuchawkę prysznicową? Najlepsze sposoby na kamień na prysznicu. Jeden z nich robi furorę w sieci

Odkamienianie słuchawki prysznicowej jest bardzo ważne, jeśli chcemy, aby nasza łazienka nie tylko wyglądała estetycznie, ale i służyła nam przez wiele lat. Należy to wykonywać regularnie i dokładnie. Podpowiadamy, jak usunąć kamień ze słuchawki oraz z węża prysznicowego domowymi sposobami.

Jak odkamienić słuchawkę prysznicową? Najlepsze sposoby na kamień na prysznicu. Jeden z nich robi furorę w sieci
Podpowiadamy, jak usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak często trzeba czyścić słuchawkę prysznicową?

W przypadku słuchawki prysznicowej nie ma podanej konkretnej ilości dni, co ile trzeba ją czyścić. Jednak tak, jak każdy pokój, wszystkie urządzenia i inne rzeczy, tak i też armatura w łazience wymaga regularnego czyszczenia.

To istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale i także niezbędne, aby armatura sanitarna działała prawidłowo. Jakość wody często nie jest najlepsza, co sprawia, że zostawia ona po sobie ślady w postaci kamienia. Ważne jest to, aby systematycznie go czyścić, żeby brud nie narastał.

W szczególności kamień intensywnie zbiera się na słuchawce prysznicowej. Łatwo to zauważyć, ponieważ gdy tak się dzieje, strumień wody ze słuchawki płynie nierównomiernie, pryskając na boki. Spowodowane jest to kamieniem, który zatyka ujście wody. Naloty z kamienia da się w łatwy sposób wyczyścić. Jednak niezbędna jest tu regularność, ponieważ nagromadzony zbyt długo kamień może trwale uszkodzić słuchawkę prysznicową.

Co trzeba zrobić przed czyszczeniem słuchawki prysznicowej?

Zanim przystąpimy do czyszczenia naszej słuchawki prysznicowej, musimy wykonać kilka kroków, dzięki którym nasze działanie będzie skuteczniejsze. Oto co należy zrobić:

 1. Odkręć słuchawkę prysznicową od węża.

 2. Sprawdź, w jakim stanie jest uszczelka na końcu słuchawki.

 3. Podważ zaślepkę śruby, która znajduje się zazwyczaj na środku deszczownicy.

 4. Odkręć zewnętrzną część słuchawki.

 5. Wyciągnij filtr, jeśli twój model słuchawki go posiada.

Dopiero po wykonaniu tych kroków, można rozpocząć dokładne odkamienianie słuchawki z zewnątrz, jak i w środku. Dzięki temu na pewno poprawi się przepływ wody.

czym czyścić słuchawkę prysznicową Odkamienianie słuchawki prysznicowej powinno być przeprowadzane regularnie. Fot.123RF.com

Czym czyścić słuchawkę prysznicową?

Czyszcząc słuchawkę prysznicową, można stosować specjalistyczne specyfiki, które są dostępne w sklepach lub przygotowane samodzielnie środki.

Szukając w sklepie odpowiedniego preparatu, można udać się m.in. na dział łazienkowy w markecie. Możemy tam znaleźć środki do odkamieniania w formie sprayów. Używając ich, spryskuje się czyszczone powierzchnie, a następnie pozostawia się na określony czas i po jego upływie doczyszcza się pozostałości specyfiku. Na koniec dokładnie myje się słuchawkę prysznicową. Ważne jest, aby robić to w rękawiczkach, ponieważ takie preparaty zawierają silne, żrące substancje, które mogą podrażniać skórę. Po ich użyciu warto również przewietrzyć pomieszczenie.

Oprócz tego można wybierać między piankami, mleczkami, czy żelami do czyszczenia. Wszystkie mają podobne działanie, a sposób ich aplikacji jest podany na każdym opakowaniu.

Jednak trzeba pamiętać, że mają one swoje wady i przede wszystkim w większości są szkodliwe dla środowiska, ponieważ gotowe środki czyszczące zawierają substancje żrące, które spłukane przenikają z wodą do środowiska. Dodatkowo chemiczne środki czystości mogą być trujące i niebezpieczne jest ich wdychanie. W wyniku długotrwałego, regularnego używania, mogą doprowadzać do poważnych chorób płuc.

Przeczytaj również: Jak usunąć biały osad z kranu? Hit z TikToka podbija internet. Prościej się nie da

Jak odkamienić słuchawkę prysznicową – domowe sposoby

Z racji tego, że środki proponowane w sklepach mogą być na dłuższą metę szkodliwe, warto zastosować domowe sposoby odkamieniania słuchawki prysznicowej. Będą nie tylko zdrowsze dla nas i rodziny, ale i lepsze dla środowiska. Dodatkowo wykonamy je z pomocą rzeczy, które najprawdopodobniej każdy ma w swoim domu, dzięki czemu wyjdzie to o wiele taniej. Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na odkamienianie słuchawki prysznicowej.

 • Czyszczenie słuchawki prysznicowej octem 

Należy przygotować roztwór wody i octu w proporcji 1:1. Wlewamy go do miski i zanurzamy w nim słuchawkę. Należy ją czymś obciążyć, żeby nie wypływała na powierzchnię. Warto zwrócić uwagę, czy otwory słuchawki są dobrze zanurzone, ponieważ tam zalega najwięcej kamienia. Słuchawkę trzeba pozostawić na kilka godzin, następnie wyjąć i opłukać ciepłą wodą. W razie konieczności można wyszorować ją szczoteczką, a w przypadku, gdy kamień zatyka otwory, należy użyć wykałaczki do ich udrożnienia.

 • Czyszczenie słuchawki prysznicowej sodą 

To sposób, który przyda się również, gdy na słuchawce oprócz kamienia pojawia się pleśń. Należy z sody oraz wody zrobić pastę i nałożyć ją na słuchawkę. Odczekujemy 3 godziny i szorujemy ją szczotką, a następnie zalewamy wodą utlenioną.

 • Czyszczenie słuchawki prysznicowej kwaskiem cytrynowym 

To jedna ze standardowych metod czyszczenia słuchawki. Do naczynia należy wlać 200 ml ciepłej wody i wsypać 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, a następnie wymieszać całość. Roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i nanosimy mieszankę na miejsca pokryte kamieniem, następnie szorujemy te miejsca szczotką, aż kamień zejdzie.

 • Czyszczenie słuchawki prysznicowej sposobem z TikToka 

Jedna z użytkowniczek tej platformy pokazała, jak ona radzi sobie z kamieniem. Potrzebny będzie woreczek strunowy, ocet winny, gumka do włosów bądź recepturka albo taśma. Do woreczka należy wlać ocet, a następnie za pomocą gumki lub taśmy zamocować go na słuchawce prysznicowej. Taką konstrukcję zostawiamy na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Na nagraniu widoczne jest to, że przez kilka godzin w woreczku zgromadził się cały brud i kamień, które dotychczas znajdowały się na słuchawce. Pokazuje to, jak skuteczna jest ta metoda.

@creepykiki #stitch with @thekali.xanh2594 thank goodness it wasn’t that gross! Idk if I could shower again if it were… #vinegarhacks #cleantok #showerhead #fypシ #foryou ♬ original sound - Kirsten️

Jak usunąć kamień z węża prysznicowego?

Kamień może również pojawiać się na wężu prysznicowym, który również warto regularnie oczyszczać. Podpowiadamy, jak krok po kroku usunąć kamień z węża prysznicowego:

 1. Usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty, które znajdują się w kabinie prysznicowej lub w wannie.

 2. Odkręć węża prysznicowego od strony słuchawki prysznicowej oraz baterii. Umożliwi to wyczyszczenie wewnętrznej i zewnętrznej strony węża.

 3. Przygotuj środek z octu i wody lub kwasku cytrynowego.

 4. Zanurz w nim węża prysznicowego.

 5. Odczekaj godzinę i wyczyść szczoteczką miejsca, w których znajduje się kamień. Możesz wykorzystać go do tego, aby wyczyścić pozostałe miejsca kabiny prysznicowej lub wanny.

Przeczytaj również: Nietypowe zastosowanie wody utlenionej. Weź ją do sprzątania łazienki, nie uwierzysz, jak zadziała

Ocet dobry na wszystko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.