Porady domowe

Okna parują podczas gotowania? Jest na to prościutki, ale skuteczny sposób

Parowanie okien to dość częste zjawisko występujące głównie w okresie jesienno-zimowym. Co jest jego przyczyną i kiedy parowanie staje się powodem do niepokoju? W naszym artykule przedstawiamy proste, a zarazem skuteczne sposoby na pozbycie się problemu zaparowanych okien. Warto je wypróbować!

Okna parują podczas gotowania? Jest na to prościutki, ale skuteczny sposób
Okna parują od wewnątrz przeważnie w okresie jesienno-zimowym. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego okna plastikowe parują?

Problem parowania okien PCV jest dosyć powszechny, a przyczyny jego występowania mogą być bardzo różne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, gdzie pojawiają się skropliny

  • Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Najczęstszą przyczyną parowania szyb od wewnętrznej strony jest za wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Powstaje ona podczas codziennych czynności, takich jak np. kąpiel, suszenie ubrań, prasowanie czy gotowanie. Do powstania tego zjawiska przyczynia się również niedostatecznie wydajna wentylacja lub jej brak. Jeśli system jest sprawny, nadmiar wilgoci jest usuwany na zewnątrz. W przeciwnym razie skrapla się na najzimniejszych powierzchniach, czyli właśnie na szybach stolarki okiennej.

Aby uniknąć parowania szyb, należy przede wszystkim poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu. W tym celu warto zainwestować w nawiewniki lub rozszczelniacze. Warto też po prostu wietrzyć pomieszczenie poprzez uchylanie okna, szczególnie w sytuacji nadmiernego zawilgocenia. Pomoże to nie tylko wyeliminować efekt parujących szyb, lecz także zapewni optymalny mikroklimat pomieszczeń, który jest istotny w odniesieniu do samopoczucia i zdrowia domowników. Pamiętaj, że niewietrzone mieszkanie stanowi świetne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się wilgoci z domu? 8 naturalnych sposobów, które pokonają grzyba i pleśń

  • Parowanie szyb od zewnątrz  

Czasami szyby parują również na zewnątrz. Zjawisko to ma najczęściej miejsce w okresach wiosennym i jesiennym, kiedy temperatura na zewnątrz znacznie spada nocą, a domy nie są jeszcze ogrzewane. Poza tym parujące szyby od zewnątrz można także dotrzeć w domach zlokalizowanych blisko zbiorników wodnych, a także gęstej roślinności.

Co ciekawe, na parowanie może mieć wpływ położenie okna w zależności od stron świata. Okazuje się, że większe parowanie występuje od strony północnej niż od południa czy zachodu. Występowanie tego zjawiska jest procesem naturalnym i świadczy o tym, że okna nie przepuszczają ciepła na zewnątrz.

  • Parowanie okna między szybami

Wcześniejsze przyczyny parowania okien były zjawiskiem naturalnym. Jeżeli jednak zauważysz skraplającą się wodę pomiędzy szybami, to już poważny problem. Jest to znak, że okno straciło swoje właściwości termoizolacyjne i nie spełnia już należycie swojej funkcji. Ponadto po pewnym czasie na szybie pojawiają się plamy i zacieki, których nie da się usunąć. W takiej sytuacji mamy do czynienia z rozszczelnieniem pakietu szybowego, który może doprowadzić do zmniejszenia komfortu domowników oraz zwiększenia zapotrzebowania energetycznego budynku. W większości przypadków konieczna jest wymiana pakietu szybowego.   

dlaczego okna plastikowe parują Jedną z przyczyn parowania okien jest nieprawidłowa wentylacja pomieszczenia. Fot.123RF.com

Dlaczego okna parują zimą podczas gotowania?

Parowanie szyb to zjawisko występujące najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Dzieje się to ze względu na wysoką wilgotność powietrza oraz dużą różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Bardzo często zjawisko pary wodnej zauważyć można na oknach w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, m.in. w kuchni czy łazience. Podczas gotowania wydobywająca się z garnków para wodna po prostu skrapla się na szybach okiennych.

Dlatego należy zadbać o zakrywanie garnków pokrywkami, co obniży ulatnianie się pary, a przy okazji przyspieszy proces przygotowywania potraw. Warto też zadbać o rozszczelnienie okien lub ich uchylenie na czas gotowania, co pomoże przyspieszyć odpływ gorącego, wilgotnego powietrza na zewnątrz.   

Co zrobić, żeby okna nie parowały? Domowe sposoby    

Niezależnie od tego, czy okna parują od wewnątrz, zewnątrz czy też od środka, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć problemu parujących okien. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. W tym celu należy regularnie wietrzyć mieszkanie. W ciepłym sezonie powinno się otwierać okna na oścież lub pozostawić rozszczelnione, z kolei w okresie zimowym dobrze jest zadbać o nawiewniki okienne. Jeśli jednak problem nadal występuje, możemy spróbować pozbyć się go za pomocą domowych sposobów.

  • Rośliny pochłaniające wilgoć – istnieje kilka roślin doniczkowych, które doskonale pochłaniają wilgoć z mieszkania. Należą do nich: skrzydłokwiat, bluszcz, paproć, oplątwa oraz chamedora wytworna. Ustawiając je na oknie, nie tylko ozdobimy wnętrze, ale również rozwiążemy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu.

  • Pianka do golenia – skutecznym sposobem na zaparowane okna jest zastosowanie pianki do golenia. Wystarczy wypolerować nią szyby po umyciu. Dzięki temu para wodna przestanie się osadzać.

  • Gliceryna i spirytus – zmniejszyć parowanie szyb może mieszanka gliceryny i spirytusu, sporządzona w proporcji 1:1. Następnie przelej ją do butelki ze spryskiwaczem, nanieś płyn na szyby i dokładnie przetrzyj, aż będą suche.

  • Domowe pochłaniacze wilgoci – jest to stary babciny sposób walki z wilgocią. Obok zaparowanego okna wystarczy postawić miseczkę z ryżem lub solą, które są naturalnymi pochłaniaczami wilgoci.

Przeczytaj również: Pochłaniacz wilgoci? Lepiej trzymaj w domu te rośliny

Popularny napój gazowany nie tylko ugasi pragnienie. Nietypowe zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.