Porady domowe

Zmywarka śmierdzi, a naczynia są niedomyte? Taki mają na to sposób w restauracjach

Brzydki zapach ze zmywarki może być skutkiem jej zbyt rzadkiego lub niedokładnego czyszczenia i przenosić się też na naczynia. Jak często myć zmywarkę i czym ją myć? Istnieją domowe sposoby, które pomogą skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Poznaj je wszystkie.

Zmywarka śmierdzi, a naczynia są niedomyte? Taki mają na to sposób  w restauracjach
Sprawdźcie, czym myć zmywarkę, żeby nie śmierdziała. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Brzydki zapach ze zmywarki – skąd się bierze?

Dlaczego zmywarka śmierdzi? Nieprzyjemny zapach ze zmywarki to oznaka, że urządzenie wymaga wyczyszczenia. Najczęściej brzydki zapach ze zmywarki powstaje na skutek gromadzenia się w niej resztek jedzenia i tłuszczu. Sprzyjają temu naloty kamienne, wytrącane z twardej wody. Regularne czyszczenie temu zapobiega. Konieczne jest jednak dokładne umycie wszystkich elementów zmywarki. Czyszczenie jest istotne również i po to, aby zachować sprzęt w dobrym stanie technicznym. To z kolei zmniejsza ryzyko kosztownych napraw.

Dlaczego naczynia w zmywarce są niedomyte?

Zadaniem zmywarki do naczyń jest ich dokładne mycie. Jeśli naczynia są niedomyte, oznacza to, że zmywarka nie działa poprawnie. Co może być tego powodem? Przyczyny mogą być rozmaite – od niewłaściwego ustawienia naczyń po wybór zbyt krótkiego programu mycia dla silnych zabrudzeń. Powodem niedokładnego mycia może być też twarda woda. W takim wypadku wymagane jest jej zmiękczenie.

Efektywne zmywanie jest też niemożliwe, jeśli urządzenie samo jest zanieczyszczone. W takim wypadku może się również pojawić nieprzyjemny zapach naczyń ze zmywarki. Jeśli chcemy uniknąć podobnej sytuacji, najlepiej regularnie czyścić urządzenie. Przyczyny niedomytych naczyń mogą być jednak poważniejsze – mogło na przykład dojść do uszkodzenia pompy myjącej, grzałki czy dozownika detergentu.

Przeczytaj również: Nie przepłacaj za tabletki do zmywarki. Z łatwością zrobisz je sam

Z sody oczyszczonej, soli oraz kwasku cytrynowego można przygotować ekologiczne i ekonomiczne tabletki do zmywarki Fot. 123RF.com

Jak często powinno się myć zmywarkę?

Jak często myć zmywarkę? Zmywarkę najlepiej czyścić co najmniej raz w miesiącu. Optymalnym rozwiązaniem jest czyszczenie zmywarki raz w tygodniu. Powinniśmy wówczas wyczyścić filtry i plastikowe elementy, czyli kosze na naczynia, kosze lub szuflady na sztućce, jak również górne i dolne śmigła zmywarki.

Raz w roku należy też przeprowadzić gruntowne czyszczenie, usuwając brud ze wszystkich elementów urządzenia. Jakie elementy zmywarki trzeba myć? Są to:

  • kosze,
  • śmigła,
  • filtry,
  • uszczelki,
  • szufladki na detergenty.

Czym myć zmywarkę – sprawdzone sposoby

Czym myć zmywarkę? Istnieją zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby, z jakich warto skorzystać. Niezwykle skuteczny jest boraks. To inaczej czteroboran sodu lub tetraboran sodu. Znalazł zastosowanie na przykład w płukankach i maściach stosowanych leczniczo. Ma właściwości odkażające i bakteriobójcze. Można go kupić w aptece. To także ekologiczny, uniwersalny środek czyszczący. Jak go użyć?

Do miski należy wsypać boraks i połączyć go z wodą. Jedną łyżkę boraksu rozrabiamy w 1 litrze wody. Tak powstałą mieszanką myjemy ściany zmywarki i kosze na naczynia. Można również umieścić boraks w miejscu tabletek do zmywania. Jeśli wybierzemy program o wysokiej temperaturze, zmywarka zostanie dokładnie oczyszczona. Możemy też wysypać ćwierć szklanki boraksu na dno zmywarki, a w dozowniku umieścić detergent i dopiero wtedy uruchomić urządzenie.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zmywarki? Są i inne metody:

  • czyszczenie zmywarki octem – to środek tani, popularny i skuteczny. Ocet spirytusowy doskonale sobie radzi z kamieniem i tłustymi osadami. Można go użyć zamiast tabletki i włączyć zmywarkę. Można również użyć roztworu wody i octu do ręcznego umycia wnętrza urządzenia.

  • czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną – to również tani i skuteczny środek, którym można wyczyścić wiele zabrudzeń. Można rozsypać nieco sody oczyszczonej we wnętrzu urządzenia, a następnie użyć zwilżonej szmatki czy gąbki, by umyć zmywarkę. Kolejny sposób to wsypanie sody w miejsce tabletek do zmywarki. Najlepiej wybrać program o wysokiej temperaturze.

  • czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym – zamiast kwasku można też użyć soku z cytryny. Kwasek umieszczamy w miejscu tabletki do zmywarki. Można również rozpuścić go w niewielkiej ilości wody, a uzyskaną papkę wykorzystać do wyszorowania zmywarki. Resztki substancji łatwo usunąć, włączając po myciu program płukania.

Można też łatwo odświeżyć zapach w zmywarce, umieszczając kilka plastrów cytryny w koszykach na sztućce, a następnie włączając krótki program zmywania.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się grzyba ze zmywarki? Czy grzyb w zmywarce jest groźny dla zdrowia

W blisko 70 proc. maszyn wykryto dwa bardzo groźne grzyby. Fot.123RF.com

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.