Porady domowe

Wyjątkowo niebezpieczny pająk składa teraz jaja. Sprawdź te miejsca w domu i ogrodzie oraz szybko się go pozbądź

W naszym kraju występuje ponad 800 gatunków pająków. Chociaż większość z nich nie jest groźna dla człowieka, są pewne wyjątki. Jednym z najbardziej jadowitych pająków w Polsce jest kolczak zbrojny. Do niedawna występował dość rzadko, jednak w ostatnim czasie coraz częściej można go zauważyć w przydomowych ogrodach, a nawet domach. Czy kolczak zbrojny jest niebezpieczny dla człowieka? Sprawdź, jak się go pozbyć.    

Wyjątkowo niebezpieczny pająk składa teraz jaja. Sprawdź te miejsca w domu i ogrodzie oraz szybko się go pozbądź
Kolczak zbrojny to jeden z najgroźniejszych jadowitych pająków w Polsce. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Co to jest kolczak zbrojny?

Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) to pająk z rodziny zbrojnikowatych. Występuje przede wszystkim w Europie Środkowej i Południowej, a także w Środkowej Azji, Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Do niedawna w Polsce występował rzadko, ale w ostatnich latach coraz częściej pojawia się także w naszych ogrodach i domach. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać tego pająka.

Kolczak zbrojny osiąga od 7,5 do 15 mm długości. Jego ciało składa się z głowotułowia i odwłoka. Ma 6 par odnóży, z których 4 stanowią odnóża kroczne. Pierwsza para wyposażona jest w gruczoły jadowe. Pająk ten ma charakterystyczną barwę – czerwono-brązowy głowotułów, żółtawo-zielony odwłok oraz nieco ciemniejsze nóżki uzbrojone w kolce. Jego znakiem charakterystycznym jest też ciemnobrązowy pas, który biegnie przez środek odwłoka. Poza tym wyraźny jest dymorfizm płciowy – samce są zdecydowanie mniejsze od samic.         

Przeczytaj również: Szerszenie i osy pod podbitką. Jak się ich pozbyć?

Kolczak zbrojny w domu i ogrodzie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w Polsce kolczak zbrojny był kiedyś bardzo rzadki. Widywano go głównie w południowych rejonach naszego kraju. Natomiast w ostatnim czasie coraz częściej można spotkać doniesienia o jego obecności. Kolczak zbrojny występuje zwykle na łąkach (w wysokich trawach), a także w ciepłych i suchych miejscach. Chociaż pająki te starają się unikać skupisk ludzkich, można je także spotkać w przydomowych ogródkach, garażach, a nawet mieszkaniach. Chętnie chowają się w domowych zakamarkach, m.in. pod i za meblami, pod parapetami, a także wokół futryn drzwi czy na suficie.         

Kolczak zbrojny charakteryzuje się tym, że nie buduje sieci. Zamiast niej robi kokon w kształcie worka, który nie tylko służy za miejsce schronienia, lecz także gniazdo. Warto zaznaczyć, że samice kolczaków zbrojnych mogą być bardzo agresywne, zwłaszcza gdy bronią jaj lub młodych osobników. Warto na nie szczególnie uważać w sierpniu i wrześniu. Co więcej, pająki te prowadzą nocny tryb życia i można na nie natrafić w okresie od marca do listopada.

kolczak zbrojny Kolczak zbrojny ceni sobie ciepłe, otwarte tereny porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami. Fot.123RF.com

Czy kolczak zbrojny jest niebezpieczny dla człowieka?

Kolczak zbrojny to jeden z najgroźniejszych jadowitych pająków w Polsce. Jego ukąszenie może być niebezpieczne dla człowieka. Przy ugryzieniu wypuszcza do ciała jad, który zawiera enzymy hemolityczne, czyli substancje o działaniu neurotoksycznym. Jest on śmiertelny dla owadów, natomiast u człowieka wywołuje objawy przypominające zatrucie. Może powodować osłabienie, dreszcze, gorączkę, nudności i wymioty, a także bóle głowy i całego ciała. Mogą pojawić się też obrzęki i stany zapalne w miejscu ugryzienia.   

Działanie jadu kolczaka zbrojnego jest kwestią indywidualną. Objawy ukąszenia zwykle ustępują po 24-48 godzinach, jednak mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Warto pamiętać, że ugryzienie przez kolczaka zbrojnego może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi i w niektórych przypadkach wymaga konsultacji z lekarzem. U osób szczególnie wrażliwych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a w rezultacie do zatrzymania bądź ograniczenia akcji serca. Najbardziej zagrożone są dzieci, a także osoby starsze.   

Co zrobić, gdy kolczak zbrojny ugryzie? W pierwszej kolejności należy umyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem. Dla złagodzenia obrzęku i stanu zapalnego warto zastosować środki przeciwzapalne. Można także co dwie godziny przykładać kompresy chłodzące. Jeśli ból i stan zapalny nie ustępują po upływie kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem.    

Jak pozbyć się kolczaka zbrojnego z domu?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się kolczaka zbrojnego z domu. Z pomocą przyjdą sprawdzone, naturalne metody. Warto wiedzieć, że pająki te nie przepadają za aromatem olejków z lawendy, mięty pieprzowej oraz drzewa herbacianego. Wystarczy wymieszać je z wodą i spryskać miejsca najbardziej narażone na przebywanie tych pająków.

Podobnym odstraszaczem jak olejki eteryczne jest również ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1, przelej do butelki z atomizerem i spryskaj miejsca, w których pojawiają się pająki. Podobne efekty uzyskamy, stosując sok z cytryny. Wymieszaj go z wodą i stosuj jako spray, a pozbędziesz się kolczaka zbrojnego w kilka chwil.

Źródło: inaturalist.org, deccoria.pl   

Przeczytaj również: Czerwone, podobne do pająków i zaczynają wchodzić do domów. Jak pozbyć się robaków z elewacji, balkonu i tarasu?

Dlatego grzyby mają złą opinię i zapominamy o ich zaletach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.