Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czerwone, podobne do pająków i zaczynają wchodzić do domów. Jak pozbyć się robaków z elewacji, balkonu i tarasu?

Na twoim balkonie czy tarasie pojawiły się małe czerwone robaczki? Mogą to być lądzienie czerwonatki. Pajęczaki te rozmnażają się w błyskawiczny tempie i mogą wchodzić do naszych domów. Z czasem stają się prawdziwym utrapieniem. Czy lądzień czerwonatka jest niebezpieczny? Podpowiadamy, jak możemy sobie z nim poradzić.    

Czerwone, podobne do pająków i zaczynają wchodzić do domów. Jak pozbyć się robaków z elewacji, balkonu i tarasu?
Lądzień czerwonatka przypomina z wygląda małego pająka. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Co to jest lądzień czerwonatka?

Lądzień czerwonatka (Trombidium holosericeum), zwany także aksamitką, to mały pajęczak z grupy roztoczy. Jego wielkość nie przekracza łebka od szpilki. Te małe robaczki dorastają do zaledwie 4 mm. Charakteryzują się intensywnie czerwonym kolorem. Ich ciało pokrywają krótkie, jaskrawe włoski. Z ich tułowia odchodzą dwie pary odnóży, mają też szczękoczułki i szczękonóżki.     

Czerwony robak na elewacji i tarasie

Lądzień czerwonatka preferuje ciepłe i mocno nasłonecznione miejsca, dlatego najczęściej pojawia się wiosną i latem. Można go spotkać w naprawdę różnych miejscach – od lasów po tereny rolnicze. Te małe czerwone robaki często odwiedza też elewacje, tarasy, balkony i parapety. Zazwyczaj występują w grupach, dlatego łatwo jest ich zauważyć. Z kolei walkę z nimi należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ w krótkim czasie mogą przenieść się z zewnątrz do wnętrza naszych domów.

lądzień czerwonatka Lądzień czerwonatka nie jest groźny, ale naprawdę szybko się rozmnaża. Fot.123RF.com

Czy lądzień czerwonatka jest niebezpieczny? Nie dopuść do rozmnożenia

Lądzień czerwonatka nie stanowi zagrożenia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Co ciekawe, uznawane są za owady pożyteczne, gdyż żywią się niektórymi gatunkami szkodników roślin. Pozwala to ograniczyć ilość stosowanych pestycydów. Pomimo swoim niewielkich rozmiarów, lądzień czerwonatka jest w stanie upolować ofiary większe od siebie. Wśród jego ulubionych posiłków są np. skupieńce lipowe, które żerują na drzewach, głównie lipach, a także na hibiskusach.      

Chociaż lądzienie czerwonatki są uznawane za owady pożyteczne, ich obecność w domu może być bardzo uciążliwa. Te małe robaki rozmnażają się w błyskawicznym tempie i w mgnieniu oka przenoszą się do wnętrza naszego domu lub mieszkania, gdzie mogą nastręczać sporo problemów. Dlatego walkę z nimi trzeba rozpocząć jak najszybciej.  

Przeczytaj również: Jak pozbyć się much z domu? Prosty i tani trik odpędza natrętne owady

Lądzień czerwonatka – jak zwalczyć?

Aby pozbyć się czerwonych robaków, sięgnij po naturalne, domowe sposoby, które sprawią, że pajęczaki uciekną w popłochu. Jeśli lądzień czerwonatka pojawił się w twoim domu, przygotuj oprysk składający się z zaledwie dwóch składników. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:2. Do tak przygotowanego roztworu można też dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Przelej mieszankę do butelki z atomizerem i spryskaj nią miejsca, w których występują czerwone pajęczaki (m.in. taras, balkon, parapety czy ramy okienne). Zabieg ten należy powtarzać przez kilka dni do momentu, aż wszystkie robaki wyniosą się z domu.

Alternatywnie można użyć wywaru z pokrzywy, który również może odstraszyć lądzienie czerwonatki. W celu pozbycia się czerwonych robaków można też sięgnąć po specjalistyczne środki owadobójcze. Spryskaj nimi miejsca występowania pajęczaków, a szybko uciekną w popłochu.      

Równie dobrze sprawdzą się rośliny, których zapachu nie lubią lądzienie czerwonatki. Są to m.in. lawenda, kocimiętka, wrotycz, rozmaryn i złocień. Warto zaznaczyć, że niektóre z tych roślin działają odstraszająco także na kleszcze, komary czy muchy. Wystarczy postawić doniczki na balkonie lub w innym miejscu, gdzie pojawiają się czerwone robaki, a będą trzymać się z daleka.      

Źródło: deccoria.pl     

Przeczytaj również: Szerszenie i osy pod podbitką. Jak się ich pozbyć?

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.