Spis treści:
Jakie swetry najczęściej się filcują?
Trudno wyobrazić sobie okres jesienno-zimowy bez otulających swetrów, dzięki którym jest nam ciepło i przyjemnie nawet wtedy, gdy za oknem jest siarczysty mróz. Mamy do wyboru odzież z włókien syntetycznych (akrylu), a także naturalnych, takich jak kaszmir, moher, wełna merino czy angora. W przypadku prania ubrań ze sztucznych materiałów nie musimy mieć większych obaw – te są wytrzymalsze niż odzież wyprodukowana z włókien pochodzenia naturalnego. Swetry z syntetycznych materiałów nie skurczą się, czyli nie sfilcują, mogą jedynie się zmechacić. Z tym problemem łatwo poradzimy sobie za pomocą golarki do odzieży.
Jednak na tym atuty sztucznych ubrań się kończą. Nie są one w stanie utrzymywać ciepłoty ciała tak długo, jak swetry z naturalnych włókien, a także nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przez co możemy się pocić. Tkaniny wełniane natomiast zapewniają nam odpowiedni komfort cieplny, są przewiewne i przyjemne w dotyku, dlatego wiele osób stawia na swetry wykonane z właśnie takich materiałów.
Wiele osób wybiera swetry z naturalnych włókien. Fot. CanvaPro
Nie można jednak zapominać, że naturalna wełna wymaga szczególnej pielęgnacji. Włókna te mają tendencję do kurczenia się, mechacenia i uszkodzeń, dlatego nie możemy prać ich w dowolny sposób. Jeśli jednak zdarzy nam się popełnić błąd i wyprać wełniany kardigan wbrew zaleceniom na metce, wyciągniemy z pralki skurczony, zbity materiał. Pamiętajmy jednak, że sfilcowany sweter to nie koniec świata! Istnieją sposoby na to, aby przywrócić wełnianej odzieży pierwotny wygląd.
Przeczytaj również: Jak przywrócić biel skarpetkom? Pomoże ci domowy wybielacz, radzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami
Jak uratować sfilcowany sweter?
Niewiedza, pośpiech, a może chwila nieuwagi. Niekiedy zdarza się wyprać sweter niezgodnie z zaleceniami producenta, przez co nagle staje się dwa rozmiary mniejszy. W takiej sytuacji nie trzeba się załamywać i żegnać się z ukochanym elementem garderoby. Sfilcowany sweter można jeszcze uratować, jeśli nie stracił całkowicie swojej elastyczności. Jeżeli natomiast widzimy, że materiał jest sztywny i nie da się go ani trochę naciągnąć, nawet najlepsze metody przywrócenia mu dawnego rozmiaru nie podziałają.
Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na sfilcowany sweter:
- Kąpiel fasolowa – wykorzystasz do niej wystudzoną wodę po gotowaniu białej fasoli. Wystarczy zanurzyć w niej sfilcowany sweter i zostawić na ok. 3 godz. Po tym czasie wełnianą odzież należy wyjąć z kąpieli fasolowej i opłukać w 4 l zimnej wody z dodatkiem 100 ml gliceryny (kupimy ją w aptece). Z tkaniny nie odciskamy nadmiaru wody. Mokry sweter rozkładamy na ręczniku i czekamy, aż wyschnie.
- Kąpiel mleczna – do kilku litrów letniej wody dodajemy odrobinę szamponu dla niemowląt i zanurzamy w niej sweter. Po 30 min wyciągamy go i przekładamy do 2 l wody połączonej z 1 szklanką mleka, po czym zostawiamy na ok. 3 godz. Po tym czasie sweter wyjmujemy z roztworu i płuczemy pod bieżącą wodą. Odzież rozkładamy na ręczniku do wysuszenia.
- Prasowanie z użyciem pary wodnej – sweter obracamy na lewą stronę i prasujemy żelazkiem z włączoną funkcją pary wodnej. Podczas tej czynności delikatnie naciągamy materiał. Pamiętajmy, że sfilcowany sweter może odzyskać pierwotny rozmiar, ale nie przywrócimy mu w ten sposób dawnej miękkości.
- Zamrażanie swetra – aby uratować sfilcowaną tkaninę, możemy zwilżyć ją letnią wodą, owinąć folią spożywczą, a następnie włożyć do zamrażarki na kilka godzin. Po tym czasie sweter wyciągamy i czekamy, aż się rozmrozi. Gdy materiał zmięknie, lekko go rozciągamy. Odzież rozkładamy na ręczniku do wysuszenia.
Ratując sfilcowany sweter, warto zacząć od prasowania z użyciem pary wodnej lub zamrażania odzieży. Jeśli te metody nie podziałają, wypróbujmy kąpiele, które są bardziej pracochłonne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Domowy wybielacz do bielizny, białych koszulek i skarpet. Szare więcej nie będą
Takie cuda możesz zrobić tylko jesienią. Proszek i płyn do prania z kasztanów
Jak wyczyścić pralkę? Zastosuj domowe metody, żeby nie płacić fachowcom za naprawę