Spis treści:
- Jak wyglądają mole spożywcze?
- Co zrobić, jeśli w kuchni są mole spożywcze?
- Domowe sposoby na mole spożywcze
- Jak zapobiegać molom spożywczym?
Jak wyglądają mole spożywcze?
Mole spożywcze to niewielkie owady o szaro-brązowym ubarwieniu skrzydeł. Dorosłe osobniki mają zazwyczaj 1-1,5 cm długości i charakterystyczne ciemniejsze plamy na skrzydłach. Larwy mola spożywczego są białawe z wyraźną, brązową głową. Najczęściej można je spotkać w produktach takich jak mąka, kasza, ryż, makaron czy bakalie.
Mole spożywcze nie są groźne dla człowieka, ale zanieczyszczają produkty. Łatwo to poznać po maleńkich pajęczynach, które znajdujemy w mące, kaszy czy bakaliach. Dorosłe osobniki w poszukiwaniu pożywienia latają w okolicach kuchennych szafek, a mało ruchliwe larwy znajdujemy w paczkach z żywnością. Trudno się ich pozbyć, bo składają maleńkie, niemal niewidoczne dla naszych oczu jajeczka.
Mole spożywcze to niewielkie owady o szaro-brązowym ubarwieniu skrzydeł. Fot. vinisouza128/123RF.com
Co zrobić, jeśli w kuchni są mole spożywcze?
Jeśli widzisz mole spożywcze w kuchni, działaj szybko, aby zapobiec ich inwazji. To, że znajdują się w jednym pojemniku, nie oznacza, że mają swoje siedlisko tylko tam. Sprawdź wszystkie produkty spożywcze w szafkach, szczególnie te sypkie, jak mąka, kasze, ryże czy orzechy. Wyrzuć wszystko, co wykazuje oznaki obecności moli (larwy, pajęczynki, uszkodzenia opakowań). Skażone produkty wynieś poza dom.
Następnie starannie opróżnij szafki i przetrzyj je wodą z dodatkiem octu lub delikatnym detergentem. Zwróć szczególną uwagę na kąty i szczeliny, gdzie mogą ukrywać się larwy. Co ważne, wszystkie te czynności powtarzaj co tydzień w ciągu miesiąca. Jeśli gdziekolwiek pozostały jajeczka moli, po ośmiu dniach wyklują się z nich larwy. Cykl życia owadów zacznie się na nowo i koniecznie trzeba go przerwać. Po każdorazowym czyszczeniu szafek skorzystaj z naturalnych sposobów na odstraszanie moli, umieść też na meblach lepy na owady.
Przeczytaj również: Mole odzieżowe i spożywcze – skąd się biorą w domu? Najlepsze sposoby na mole
Domowe sposoby na mole spożywcze
Naturalne metody na pozbycie się tych owadów są znane od stuleci. To skuteczne, proste i tanie domowe sposoby na walkę z molami spożywczymi. Odstraszy je zapach laurowych liści, który jest ostry i intensywny. Rozłóż ich kilka w szafkach lub pojemnikach z suchymi produktami. Innymi odstraszaczami dla tych owadów są goździki i lawenda. Rozsyp je na spodeczkach w zakamarkach kuchni. Mole spożywcze nie lubią też zapachu cytryny, eukaliptusa czy mięty pieprzowej. Skrop olejkami o tych woniach waciki i włóż je tam, gdzie trzymasz produkty sypkie. Nie bez powodu domowym sposobem na mole stał się ocet, który ma właściwości odstraszające i odkażające. Używaj go każdorazowo do czyszczenia kuchennych szafek.
Molom w kuchni łatwiej zapobiegać, niż je tępić. Dlatego regularnie sprzątaj szafki i spiżarnię. Fot. photolight2/123RF.com
Jak zapobiegać molom spożywczym?
Z molami spożywczymi jest jak z większością szkodników - łatwiej im zapobiegać, niż je wytępić. Warto wiedzieć, że te szkodniki najczęściej przynosimy ze sklepów, w opakowaniach z produktami sypkimi. Stąd tylko krok do inwazji owadów w naszym domu. Poniższe wskazówki pomogą Ci zabezpieczyć kuchnię:
- Mroź produkty sypkie przed umieszczeniem ich w szafkach - Mąki, kasze, makarony czy orzechy warto wsadzić do zamrażarki na trzy dni. To zabije mole i ich larwy.
- Przechowuj produkty w szczelnych pojemnikach – Przesypuj mąkę, kasze i bakalie do szczelnych, szklanych lub plastikowych pojemników. To utrudni molom dostęp do żywności.
- Regularnie sprzątaj szafki i kuchnię – Przynajmniej raz na kilka miesięcy opróżniaj i myj szafki kuchenne. Odkurzaj też podłogę i wszystkie zakamarki w pomieszczeniu.
- Sprawdzaj daty ważności – Zużywaj produkty przed upływem terminu przydatności do spożycia.
- Kupuj rozsądne ilości – Nie gromadź nadmiaru żywności, zwłaszcza sypkich produktów, które mogą przyciągać mole.
- Unikaj kartonowych opakowań – Mole łatwo przegryzają papierowe opakowania, dlatego lepiej przechowywać produkty w bardziej odpornych pojemnikach.
Dzięki tym prostym krokom możesz skutecznie pozbyć się moli spożywczych i zapobiec ich nawrotowi. Kluczem do sukcesu w wytępieniu moli i zapobieganiu ich powrotom jest systematyczność.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wybielacz niszczy tkaniny. Mam ekologiczny sposób na doczyszczenie białych skarpet