Spis treści:
Nasze babcie i dziadkowie, kiedy przygotowywali się do wiosennych porządków, z reguły mieli pod ręką wyłącznie proste, nieskomplikowane narzędzia. Nie mogli raczej liczyć na pomoc myjki teleskopowej z wysuwaną rączką, parowego czyścika, czy elektrycznej ściągaczki do wody. Pomimo to ich okna oślepiały blaskiem i czystością. Jak to robili?
Stosowanie starych, sprawdzonych sposobów okaże się znacznie prostsze i przede wszystkim tańsze w porównaniu z kupnem domowego wyposażenia, przeznaczonego do czyszczenia okien. Pierwsze, ważne w kontekście skutecznego mycia okien, czynności, są związane z dobraniem odpowiedniej pory dnia.
Jak przygotować przestrzeń do mycia okien?
Wydawać by się mogło, że do mycia okien nie trzeba się przygotowywać. Nic bardziej mylnego. Należy wybrać odpowiednią porę. Okno nie może być wystawione na ekspozycję na promienie słoneczne. Doprowadzi to do szybszego wysychania płynu i niedługo potem pojawią się pierwsze smugi. Natomiast w zimie, za niska temperatura sprawi, że woda zamarznie.
Dlatego najlepiej zdecydować się na mycie okien po południu. Wtedy jest wciąż ciepło i woda nie zamarznie, ale słońce nie wpłynie na zbyt szybkie schnięcie płynu. Oprócz tego trzeba też przygotować przestrzeń przy oknie:
- odsunąć meble,
- schować doniczki z kwiatami, czy inne wyposażenie znajdujące się przy oknie,
- zdjąć rolety i zasłony (najlepiej przy okazji je wyczyścić),
- usunąć brud, kurz, pajęczyny itp. znajdujące się w okolicach okna.
Zanim przejdziemy do mycia szyb, należy dokładnie przemyć ramy okienne. Fot. 123RF.com
Jak myć okna szybko i bez smug
- Stary, sprawdzony sposób na mycie okien
Jednym ze starszych, ale bardzo skutecznych sposobów na mycie okien, jest zastosowanie oleju lnianego. To rozwiązanie, które sprawdzi się wyjątkowo dobrze w przypadku okien pokrytych gęstą warstwą brudu.
Olej lniany wystarczy rozprowadzić po tafli szyby. Następnie substancję można pozostawić na około godzinę. Potem wystarczy ją zmyć. Nada do tego się woda i ocet. Płyny należy zmieszać w proporcji 1 do 9. Ostatni krok to spryskanie okna przygotowanym płynem i wytarcie powierzchni do czysta, np. papierowym ręcznikiem lub szmatką z mikrofibry.
- Amoniak, gliceryna i sok z cytryny
Warto spróbować innych sposobów na mycie okien. W wielu polskich domach są powszechnie stosowane i cenione, właśnie ze względu na skuteczne usuwanie brudu. Żeby uzyskać „domowy płyn do szyb” wystarczy zmieszać wodę z:
- amoniakiem, gdzie 3 szklanki wody przypadają na jedną amoniaku,
- niewielką ilością płynu do naczyń,
- kilkoma kroplami gliceryny,
- sokiem z cytryny (ok. 4 łyżki)
Czym polerować okna
Stare, sprawdzone sposoby dotyczą też polerowania okien. Można do tego wykorzystać zgniecione gazety, muszą być jednak z miękkiego papieru. Przy polerowaniu trzeba uważać, aby nie pozostawiały na powierzchni farby drukarskiej i nie zarysowały szyb.
Do polerowania szyb sprawdzą się również rajstopy nylonowe. To dobry sposób na „drugie życe” tej części garderoby.
- Ręcznik papierowy i ścierka z mikrofibry
Innym skutecznym sposobem na usuwanie smug ma szybie, będzie użycie papierowego ręcznika. Jest to rozwiązanie znane i najczęściej stosowane. Papier wchłania pozostałości po wodzie i płynie, a także pozostawia szybę gładką. Do polerowania można też użyć ściereczki z mikrofibry.
Przeczytaj również:
Jak pozbyć się pleśni z parapetu i ram okiennych? Sprawdź, jak to zrobić tanio i skutecznie
Chemia nie będzie potrzebna. Wsyp do zatkanego zlewu w kuchni, znów będzie drożny i pachnący
Czubata łyżeczka wystarczy. Firanki będą śnieżnobiałe i pachnące
Podpowiadamy, jak usunąć pleśń z okien domowymi sposobami. Fot.123RF.com
Aromatyczne zioła i olejki do wiosennych porządków na INTERIA.TV.