Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego srebro czernieje?
- Domowe sposoby na czyszczenie sztućców
- Jak zabezpieczać sztućce, by nie śniedziały?
Dlaczego srebro czernieje?
Czernienie srebra jest jedną z konsekwencji rozwoju naszej cywilizacji. Problem ten nie występował w ogóle, kiedy zanieczyszczenie powietrza było stosunkowo niewielkie. To dwutlenek siarki, który znajduje się w powietrzu, środki chemiczne, tłuste kremy powodują, że nasze błyskotki tracą swój naturalny blask i kolor.
Proces czernienia srebra i przedmiotów posrebrzanych przechodzi przez kilka faz - od koloru jasnożółtego, złotego, rudego, zielonego, niebieskiego, nawet po fioletowy. Intensywność tego procesu zależy od takich czynników jak:
- czas,
- skład stopu srebra i jego powierzchnia,
- temperatura,
- a przede wszystkich od stopnia zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki.
Domowe sposoby na czyszczenie sztućców
Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, którymi samodzielnie możemy pozbyć się ciemnego nalotu z naszego srebra. Jak czyścić sztućce?
- Pasta do zębów
Najprostszą i najmniej inwazyjną metodą jest czyszczenie za pomocą pasty do zębów. Najlepiej wybrać produkt niezawierający fluoru i granulek, bo te mogłyby porysować delikatne srebro. Należy delikatnie polerować przedmiot, w jednym kierunku przy użyciu np. szczoteczki do zębów. Pasta skutecznie wybieli każde srebro.
- Sok z cytryny
Równie skuteczne jest moczenie srebrnego przedmiotu w mieszance z wody, mydła i soku z cytryny. Do tego roztworu warto dodać odrobinę sody oczyszczonej i zanurzyć w nim nasze srebro. Taka kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż 30 minut, a po niej należy pamiętać o wypłukaniu przedmiotu pod bieżącą, ciepłą wodą.
- Płytki aluminiowe
Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie płytek aluminiowych. Umieszczamy je na dnie- uwaga!- niemetalowego naczynia, dosypujemy kilka łyżeczek soli kuchennej i zalewamy wrzątkiem. Płytkę możemy zastąpić zwyczajną folią aluminiową. Srebrne przedmioty należy moczyć kilka minut. Jeżeli są wyjątkowo brudne, przedłużmy ten czas.
- Soda i ocet
Zamiast roztworu solnego możemy użyć mieszanki z sody i octu w proporcji jednej łyżki na jeden litr wody. Przedmiot umieszczamy w nim maksymalnie na 15 minut. Następnie płuczemy przedmiot ciepłą wodą. Do czyszczenia srebra możemy także użyć alkoholu. Przedmiot zostawiamy w szklance wypełnionej czystą wódką przez około 12 godzin.
- Folia aluminiowa
W niektórych przypadkach przyda się też folia aluminiowa. Roztwór soli kuchennej i wody jest na przykład bardzo dobrym sposobem na czyszczenie, ponieważ srebro po wyjęciu z kąpieli, nie wymaga polerowania. A więc nie jest narażone na mikrozarysowania. Właśnie przy tej metodzie zastosowanie ma folia aluminiowa, która przejmuje zabrudzenie ze srebrnej powierzchni.
Srebrne sztućce z łatwością doczyścisz pastą do zębów. Fot.123RF.com
Inne domowe sposoby na czyszczenie srebra
- Czyszczenie srebra płynem do szyb: Spryskaj srebro płynem do mycia okien i przecieraj miękką szczoteczką (np. do zębów dla dzieci). Na koniec wypoleruj bawełnianą tkaniną.
- Czyszczenie srebra octem: Połącz szklankę wody z połową szklanki octu. Zanurz srebrne akcesoria w roztworze na 30 minut. Delikatnie wytrzyj i osusz. Biżuteria znów będzie lśnić.
- Czyszczenie srebra keczupem: Przez kilka minut namaczaj w keczupie lub sosie pomidorowym srebrną biżuterię. Następnie dokładnie ją opłukaj i osusz. Ten sposób brzmi dziwnie, ale działa.
- Czyszczenie srebra colą: W czyszczeniu srebra i platerów pomoże również słodki, gazowany napój. Zanurz srebrne przedmioty w misce wypełnionej colą i pozostaw na kilkadziesiąt minut. Następnie umyj je wodą i wytrzyj do sucha. To jedna z najskuteczniejszych metod na czyste i lśniące srebro.
- Czyszczenie srebra proszkiem do prania: W niedużej ilości ciepłej wody rozpuść 1/4 szklanki proszku do prania. Zanurz biżuterię, monety lub sztućce w roztworze na pięć minut. Po upłynięciu tego czasu wyjmij je, opłucz pod bieżącą wodą i osusz.
- Czyszczenie srebra popiołem: Niedużą ilość popiołu węglowego nabierz na miękką szmatkę i delikatnie przetrzyj nim srebrny przedmiot. Opłukaj w zimnej wodzie, osusz i wypoleruj flanelową ścierką. To sposób na czyszczenie srebrnych moment i sztućców wykorzystywany dawniej przez nasze babcie — warto skorzystać z ich doświadczenia.
- Czyszczenie srebra płynem do naczyń: domowe detergenty świetnie domywają poczerniałe, srebrne przedmioty. Nie stosuj jednak tego sposobu do czyszczenia srebrnej biżuterii z kamieniami. Rozpuść płyn w ciepłej wodzie i namocz w nim platery, zastawę lub sztućce. Po kilku minutach będą czyste jak nowe.
- Czyszczenie srebra kwasem solnym: Ta metoda wymaga znajomości podstawowych zasad chemii i zachowania szczególnych środków ostrożności, ponieważ kwas solny to silnie żrąca substancja. Polega na odtłuszczeniu, a następnie namaczaniu srebrnych przedmiotów (bez brylantów i innych drogocennych kamieni) w roztworze kwasu solnego, kwasu azotowego i soli kuchennej. Wykonanie tego zabiegu lepiej zostawić specjalistom.
Autor: TakeLook
Jak zabezpieczać sztućce, by nie śniedziały?
O srebro warto dbać na co dzień. Przed wykonaniem prac domowych zdejmij biżuterię. Pierścionki, czy obrączki są bardziej podatne na uszkodzenia i utratę naturalnego blasku. Pamiętajmy także o odpowiednim przechowywaniu przedmiotów. Zawijajmy je w szmatkę z wełny, najlepiej w czarnym kolorze i zamknijmy ją w szczelnym pudełku. Wówczas uchronimy nasze ulubione przedmioty przed nieestetycznym, czarnym nalotem.
Jak czyścić srebro? Prosty i szybki sposób na INTERIA.TV.