Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czubata łyżeczka wystarczy. Firanki będą śnieżnobiałe i pachnące

Wiosna to czas domowych porządków. W tym okresie większość Polaków myje podłogi i okna. Podstawą są też firanki, na których gromadzi się kurz. Jak prać firanki, by ich nie zniszczyć i by wyglądały jak prosto ze sklepu? Wystarczy znać kilka podstawowych zasad!

Czubata łyżeczka wystarczy. Firanki będą śnieżnobiałe i pachnące
Trikiem, który może pomóc uniknąć zagnieceń, jest złożenie firanki w kostkę przed praniem. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Czy firanki można wyprać w pralce?

Zastanawiasz się jak prać firanki, by nie zniszczyć delikatnego materiału, z którego są uszyte? Odpowiednio przygotowane, będą później pięknie zdobić okna, chronić przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i nadadzą przytulności każdemu wnętrzu. Zniszczone, brudne i pozaciągane nie wyglądają jednak zbyt dobrze. Wrzucenie firan do pralki i nastawienie dowolnego programu nie jest najlepszym pomysłem. Delikatne tkaniny czy koronki mogą się uszkodzić. Wirowanie może je dodatkowo pognieść.

Poprawne pranie firanek krok po kroku

Firanki żółkną od promieniowania słonecznego, szarzeją od kurzu i łatwo przesiąkają różnymi zapachami, szczególnie dymem papierosowym. Dobrze prać je przynajmniej dwa razy w roku, a najlepiej jeszcze częściej – ręcznie lub w pralce. Pierwsza metoda jest znacznie bardziej pracochłonna, więc wiele osób stawia na korzystanie z dobrodziejstw współczesnej technologii. Nawet używając pralki, firanki najpierw warto namoczyć, np. w wannie.

  • Tuż po ich zdjęciu z karnisza konieczne jest ich dokładne wytrzepanie. W ten sposób pozbędziesz się przynajmniej części kurzu, który osiadł na tkaninie.
  • Kolejnym krokiem jest moczenie firanek przez kilka godzin w letniej wodzie (a jeśli się spieszysz – minimum godzinę) i specjalnym płynie do prania firanek dostępnym w drogerii. Możesz użyć też letniej wody wymieszanej z proszkiem bądź płynem do prania.
  • Następnie mokre firanki włóż do pralki i nastaw program prania firanek, a jeśli nie masz takiego – wybierz inny, delikatny, bez wirowania.

Jak prać firanki w pralce, żeby się nie pogniotły?

Pogniecione firanki, nawet te najpiękniejsze, nie prezentują się dobrze. Zagniecenia psują cały ich urok. Jak prać firanki w pralce, żeby się nie pogniotły? Kluczową kwestią jest bez wątpienia dopasowanie sposobu prania do rodzaju tkaniny. Warto sprawdzać informacje na metkach. Producent umieszcza je nie bez powodu.

Trikiem, który może pomóc uniknąć zagnieceń, jest złożenie firanki w kostkę przed praniem. Tak należy ją następnie włożyć do bębna pralki. Pomocne mogą okazać się też specjalne pokrowce do prania. Jeśli ich nie masz, możesz użyć zwykłej poszewki na poduszkę.

Co jeszcze zmniejsza ryzyko, że firanka będzie pognieciona? Lepiej nie ładować pralki do pełna. Firany powinny zajmować około 1/3 pojemności bębna.

Specjalne detergenty do prania firan też mogą okazać się skuteczne, by uniknąć zagnieceń. Jeśli nie masz środków przeznaczonych do takich tkanin, wystarczy proszek. Najlepszy będzie ten do prania białego. Warto też używać płynu zmiękczającego, wówczas materiał nie będzie się tak elektryzować.

Niektóre firanki najlepiej jest zawiesić na karniszu, gdy jeszcze są mokre bądź wilgotne. Dotyczy to tych wykonanych ze sztucznych włókien. Wtedy nie będą tak pogniecione. W przypadku firanek z naturalnych materiałów lepsza będzie suszarka.

Jak prać firanki panele?

Ażurowe firanki panele są w ostatnich sezonach bardzo popularne. To stylowe rozwiązanie, świetnie wpasowuje się szczególnie w nowoczesne wnętrza. Jest też praktyczne i wygodne. Jak prać firanki panele, aby ich nie zniszczyć? Na pewno nie warto robić tego zbyt często. Konieczne jest jednak regularne usuwanie osiadającego kurzu wilgotną ścierką oraz wietrzenie paneli na zewnątrz, by pozbyć się ewentualnych zapachów.

Wypranie takich firan nie jest jednak łatwym zadaniem. Dobrze zrobić to ręcznie w lekko ciepłej wodzie. Do mycia używaj specjalnych, delikatnych detergentów. Takie firany najlepiej wieszać, gdy są jeszcze mokre bądź wilgotne. W innym przypadku należy je złożyć w kostkę i poczekać, aż wyschną.

Firanki panelowe można też prać w pralce, jeśli taka informacja widnieje na metce. Wszystko zależy od materiału, z którego zostały uszyte.

Jak prać firanki z metalowymi kółkami?

Pranie firanek z metalowymi kółkami czy innymi tego typu elementami wygląda tak jak czyszczenie firan bez zdobień. Wystarczy użyć specjalnego worka na pranie bądź zwykłej poszewki na poduszkę. Chodzi o to, by zabezpieczyć metalowe elementy. Uderzając o bęben pralki, mogłyby go uszkodzić, a także się zniszczyć.

firanki z kółkami Niektóre firanki najlepiej jest zawiesić na karniszu, gdy jeszcze są mokre bądź wilgotne. Fot.123RF.com

Pranie ręczne tego typu firan nie różni się niczym od prania zwykłych firanek. Należy materiał namoczyć w letniej wodzie, dolać odpowiedniego detergentu i delikatnie umyć (w przypadku bardzo delikatnych tkanin unikaj mocnego pocierania).

Jak prać firanki z woalu?

Woal to piękna, lekka i ładnie układająca się tkanina. Nic dziwnego, że tak często jest wybierana na dekorację okienną. Szczególnie efektownie wygląda upięta. Niestety dość łatwo również się brudzi. Jak prać firanki z woalu, by ich nie uszkodzić? Najpierw warto namoczyć je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, by pozbyć się z delikatnej tkaniny wszystkich osadów. Trzeba jednak pamiętać o pewnej zasadzie.

  • Zacznij od letniej (nie może być gorąca) wody. Dodaj do niej płyn.
  • Następnie należy lekko wszystko zamieszać. Dopiero wtedy można umieścić tam firankę.
  • Po upływie godziny możesz włożyć ją do pralki, ustawiając delikatny program, najlepiej „pranie ręczne” lub „tkaniny delikatne”.
  • Dobrze też zrezygnować z silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić materiał.

Woal po praniu może być pognieciony. Jeśli chcesz go wyprasować, najlepszym rozwiązaniem będzie żelazko z generatorem pary ustawione na najniższą temperaturę.

Jak prać firanki, żeby były białe?

Najpopularniejsze firanki to bez wątpienia te śnieżnobiałe. Niestety pod wpływem słońca i zanieczyszczeń z czasem żółkną lub stają się szarawe. Nie wyglądają wówczas już tak efektownie. Jak prać firanki, żeby były białe? Jest kilka sposobów.

W przypadku mocno zabrudzonych firan konieczne jest moczenie ich w wannie albo dużej misce z letnią wodą i proszkiem do prania firan lub zwykłym proszkiem czy płynem do białego prania. Pomocne mogą okazać się też sposoby, które stosowały niegdyś babcie.

  • Jednym z nich jest dodanie do wody proszku do pieczenia oraz mydlin (na 5 l wody potrzebne jest jedno opakowanie proszku do pieczenia).
  • Kiedyś często używano także sody oczyszczonej (czubata łyżka stołowa na 5 l wody) oraz soli kuchennej (pół szklanki na 5 l wody).

Domowe sposoby są polecane szczególnie w przypadku alergików, gdyż drogeryjne preparaty mogą uczulać.

Po namaczaniu włóż firankę do pralki i dodaj specjalny proszek do białych tkanin lub orzechy piorące (do kupienia w sklepach z produktami ekologicznymi). Bezpośrednio do bębna można także wsypać łyżeczkę proszku do pieczenia, soli lub sody. Dobrym sposobem jest także dodanie roztworu zrobionego z wody i kilku łyżek octu lub soku z cytryny. Nieco rzadziej stosowaną, a równie skuteczną, metodą jest umieszczenie w pralce woreczka ze skorupkami jaj lub kilku tabletek aspiryny. Po wyjęciu z pralki firanka powinna być czysta i śnieżnobiała.

Przeczytaj: Jak wykorzystać lakier do włosów podczas sprzątania?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.