Spis treści:
- Skąd się biorą rysy na płycie indukcyjnej?
- Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej?
- Co zrobić, by rysy na płycie indukcyjnej się nie pojawiały?
Skąd się biorą rysy na płycie indukcyjnej?
Zaraz po zamontowaniu wypolerowana, nowiuteńka płyta indukcyjna prezentuje się doskonale i jest jednym z tych elementów wyposażenia, który potrafi zadbać o estetyczną prezentację wnętrza. Jest delikatna, idealnie wkomponowuje się w powierzchnię blatu i pasuje do innych, zamontowanych na stałe urządzeń, tworząc spójną całość.
Co więcej, płyta indukcyjna to praktyczne rozwiązanie: jest bezpieczna, generuje niskie koszty, łatwo ją wyczyścisz, a przede wszystkim szybko przygotujesz na niej ulubione potrawy. Jednak urządzenie to ma też swoje wady – jest dość delikatne, a zewnętrzną powłokę łatwo da się zarysować.
Skąd się biorą rysy na płycie indykcyjnej? Wystarczy nieostrożne użytkowanie. Pierwsze ślady, psujące wygląd kuchenki, pojawiły się po tym, jak przesunęłam zabrudzony od spodu garnek po palnikach. Kolejne rysy były efektem źle dobranej gąbki do mycia. Nieestetyczne zarysowania mogą pojawić się podczas:
- prób zdrapania zaschniętego tłuszczu z powłoki płyty,
- pocierania twardą gąbką, szczotką lub druciakiem,
- mycia płyty środkiem chemicznym o silnym działaniu,
- przestawiania patelni i garnków bez ich podnoszenia,
- używania płyty, jako części blatu kuchennego, np. nieostrożnie stawiając na niej talerze o szorstkim dnie czy kładąc plastikową deskę do krojenia.
Przeczytaj również: Jak dbać o płytę indukcyjną? Najlepszy sposób na mycie, nie zostaje najmniejsza plamka
Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej?
Metod na pozbycie się nieestetycznych śladów, zadrapań i głębszych rys na płycie indukcyjnej jest przynajmniej kilka. Wiele domowych sposobów podpowiedziała mi mama, gdy kupiłam pierwsze urządzenie do nowego mieszkania. Ona pojawiające się ślady zwykle usuwała pastą z sody oczyszczonej, rozmieszanej we właściwych proporcjach z wodą.
Sekretem jest dobrze odmierzyć ilość – aby powstała pasta o odpowiedniej konsystencji, którą łatwo się rozprowadza, musisz wymieszać ze sobą 3 płaskie łyżki sody z 1 pełną łyżką wody, aż połączą się w kremowobiałą maź. Wcierana uważnie w uszkodzone miejsce, pozwoli pozbyć się zarysowania.
Po zakończeniu zabiegu, konieczne jest usunięcie nadmiaru delikatnego środka ściernego (nałożonej pasty) przy pomocy wilgotnej, miękkiej gąbki lub ściereczki. Po uważnym wypolerowaniu płyta powinna odzyskać nie tylko blask, lecz także gładką strukturę powierzchni.
Nałożoną na płytę pastę czyszcząco-woskującą musisz dokładnie usunąć po zabiegu, a płyta odzyska połysk. Fot. Casarsa/CanvaPro
Jednak ja lubię testować nowatorskie metody, im dziwniejsze, tym chętniej sprawdzam, jak działają i czy warto zastępować nimi sprawdzone sposoby. Usuwanie rysy z płyty indukcyjnej połówką banana to z pewnością oryginalna forma walki z powstałymi przypadkowo uszkodzeniami. Jak to działa? W sieci znalazłam instrukcję, którą od razy wypróbowałam:
- przekroiłam dużego banana na 3 równe części, chodziło o to, aby dało się wygodnie go chwycić – trochę, jak gąbkę;
- trzymając w dłoni kawałek owocu, wykonywałam okrężne ruchy, nacierając miąższem zewnętrzną, delikatnie porysowaną warstwę płyty;
- nałożony w ten sposób miąższ pozostawiłam na powierzchni urządzenia zgodnie z zaleceniami na 20 minut;
- po upływie tego czasu usunęłam z płyty resztki owocowej papki, polerując i wycierając kuchenkę miękką ścierką do czysta.
Zdziwiło mnie to, że zwykłe woskowanie płyty indukcyjnej przy pomocy bananowego miąższu sprawiło, że zewnętrza warstwa urządzenia znów nabrała połysku, a powstałe wcześniej rysy były znacznie mniej widoczne. Banan nie ma właściwości ściernych takich, jak pasta do zębów czy soda, ale z pewnością to szybka metoda, by poprawić wygląd płyty, gdy w twoim domu i w kuchni wiele się dzieje, a ty lada moment spodziewasz się gości.
Co zrobić, by rysy na płycie indukcyjnej się nie pojawiały?
Zależy ci, aby twoje urządzenia kuchenne działały bez zarzutu, a przy tym prezentowały się dokładnie tak, jak po zakupie? Regularne, umiejętne czyszczenie płyty indukcyjnej to podstawowy zabieg, który pozwoli ci zachować jej prawidłową funkcjonalność oraz chronić przed powstawaniem uszkodzeń.
Drobne rysy, nieusunięte wówczas, gdy jest to jeszcze możliwe, z czasem w procesach codziennego użytkowania i w reakcji z wysoką temperaturą mogą powiększać się i pogłębiać. W skrajnym przypadku duże uszkodzenia mogą sprawić, że urządzenie "odmówi posłuszeństwa" i w pewnym momencie przestanie działać. Osadzający się na warstwie zewnętrznej tłuszcz, którego nie usuniesz od razu, będzie z kolei bardziej przywierał, a co za tym idzie, do jego wyczyszczenia będą niezbędne silniejsze środki. Te z kolei mogą osłabić strukturę wierzchniej warstwy płyty.
Nie zwlekaj z myciem płyty, czyść ją po każdym użyciu delikatną np. mieszanką płynu do mycia naczyń z wodą i odrobiną octu. Fot. Denise Hasse/CanvaPro
Co zrobić, by rysy na płycie indukcyjnej się nie pojawiały? Zarówno do czyszczenia, jak i pielęgnacji zewnętrznej warstwy płyty indukcyjnej używaj wyłącznie odpowiednich akcesoriów: miękkich, które nie spowodują mikrouszkodzeń. Ściereczka z mikrofibry czy bardzo miękka gąbka zawsze będzie lepszym wyborem niż szczotka do szorowania. Jeśli już musisz pozbyć się trudniejszego zabrudzenia, użyj w tym celu specjalnego skrobaka przeznaczonego specjalnie do delikatnych powierzchni płyty.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nie tylko ocet sprawia, że na panelach nie ma smug. Wypróbowałam inny patent