Porady domowe

Jak wyczyścić brudnego mopa? Wymieszaj dwa produkty i posyp

Jak wyczyścić mopa? Ten popularny przyrząd do sprzątania podłogi sam wymaga od czasu do czasu odświeżenia i oczyszczenia. Wówczas będzie lepiej spełniał swoją rolę. Oto domowe sposoby na wyczyszczenie i wybielenie mopa. Poznaj je wszystkie.

Jak wyczyścić brudnego mopa? Wymieszaj dwa produkty i posyp
Jak wyczyścić mopa? Sprawdź, czego użyć, by pozbyć się z niego zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak wyczyścić mopa – domowe sposoby

Mop to przyrząd służący do sprzątania, jednak by dobrze spełniał swoje zadanie, sam powinien być regularnie czyszczony. Należy oczywiście co pewien czas wymieniać końcówki, jednak aby nie zwiększać kosztów, warto również systematycznie oczyszczać mopa. Można to robić domowymi sposobami, które są skuteczne, a jednocześnie tanie. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, mop może zacząć zostawiać na podłodze brud i bakterie. Zamiast więc ją przemyć i odświeżyć, sprawimy, że stanie się jeszcze brudniejsza.

Jakie są domowe sposoby na odświeżenie mopa? Najlepiej sprawdzi się mieszanka soli i sody oczyszczonej. Produkty te należy połączyć w proporcji 1:1, a następnie obficie posypać mieszanką końcówkę mopa. Najlepiej pozostawić ją na nim na około 60-90 minut. Po tym czasie możemy wypłukać końcówkę pod bieżącą wodą lub wyprać w pralce. Nie wybierajmy jednak długiego programu – wystarczy krótki. W razie potrzeby czas działania mieszanki można skrócić – nawet do kilku czy kilkunastu minut.

Mop paskowy i sznurkowy – jak wyczyścić?

Do wyboru jest wiele rodzajów mopów. Najpopularniejsze są wersje paskowe i sznurkowe. Mop paskowy uznawany jest za wytrzymalszy i wydajniejszy. Wszystko dlatego, że paski są w stanie wchłonąć więcej wody, a zatem lepiej oczyszczają podłogę. Jak wyczyścić podobne końcówki? Możemy zdecydować się na wypranie ich w rękach lub w pralce. Jeśli chcemy, by końcówki były również bielsze, warto użyć wybielacza.

jak wyczyścić mopa Jak wyczyścić brudnego mopa? Przed umieszczeniem w pralce należy wytrzepać z końcówki piasek. Fot.123RF.com

Jak wybielić mop? Użyj wybielacza

Mop będzie wyglądał jak wtedy, gdy został kupiony, jeśli użyjemy wybielacza. Ręczne czyszczenie często nie jest w stanie usunąć z niego wszystkich zabrudzeń. Wybielacz poradzi sobie jednak ze wszystkimi zanieczyszczeniami i rozjaśni materiałowe elementy. Co należy zrobić?

  1. Należy przygotować wiadro, wybielacz i rękawice ochronne do rąk. Musimy też mieć dostęp do bieżącej wody.

  2. Wiadro napełniamy wodą do połowy i zakładamy rękawice ochronne.

  3. Do wody dodajemy wybielacz, a następnie zanurzamy w niej mop.

  4. Pozostawiamy mopa w wodzie z wybielaczem na około 10 minut. Po tym czasie należy trochę nim poruszać, by cały brud się z niego wydostał.

  5. Na koniec należy ścisnąć końcówkę mopa i wykręcić z niej wodę, a następnie umieścić ją pod bieżącą wodą i wypłukać.

Procedurę warto powtórzyć, zamiast wybielacza używając na przykład mydła lub płynu do naczyń. Detergent usunie resztki brudu. W razie potrzeby, czynności te można ponowić, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Przeczytaj również: Jak zrobić domowy wybielacz? Ubrania będą białe jak śnieg

Jak prać mopa w pralce?

Czy końcówkę od mopa można prać w pralce? Owszem, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach – inaczej szybko utraci ona swoje właściwości. Warto wiedzieć, że niektóre mopy i ścierki należy prać jeszcze przed pierwszym użyciem. Idealna będzie temperatura 95 stopni Celsjusza. Poprawi to chłonność włókien. Podobna informacja powinna zostać umieszczona na opakowaniu, jednak zwykle jest to obowiązkowe w przypadku produktów, które są wykonane z mikrowłókien.

Mopa najlepiej włożyć do siatki piorącej. Będzie stanowiła doskonałe zabezpieczenie, a jednocześnie końcówka zostanie dobrze wyprana. Przed umieszczeniem końcówki mopa w pralce, dobrze byłoby wytrzepać ją z piasku. Mógłby on uszkodzić pralkę. Po praniu i wysuszeniu (można do tego wykorzystać suszarkę bębnową), mop powinien trafić w suche miejsce, by nie rozwinęła się na nim pleśń.

Pamiętajmy, by nie przeładowywać pralki. Jeśli końcówki mopa są wykonane z mikrofibry, nie można ich prać w środkach zmiękczających. Utracą wówczas swoje właściwości.  

Co zrobić, żeby mop nie śmierdział?

Mokry mop po użyciu nie powinien zostać pozostawiany w wiadrze. Nie tylko zwiększa się wówczas ryzyko rozwoju pleśni, lecz również powstania nieprzyjemnego zapachu. Warto po każdym użyciu zanurzyć końcówkę w gorącej wodzie z dodatkiem uniwersalnego płynu, a następnie pozostawić ją do wyschnięcia.

Mop powinien schnąć ustawiony w górę. Można go również wystawić na słońce przy sprzyjającej pogodzie, by przyspieszyć ten proces. Regularne czyszczenie sprawi, że mop będzie dobrze spełniał swoją rolę, a jego zapach nie będzie odstraszający.

Przeczytaj również: Mycie podłogi bez smug. Wlej szklankę tego naparu do wiadra z mopem

jak wyczyścić mop Czym myć podłogę, by była błyszcząca i bez smug? Ten sposób was zaskoczy! Fot.123RF.com

Mało kto wie, do czego służy matowa strona folii na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wyczyścić brudnego mopa? Wymieszaj dwa produkty i posyp"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.