Porady domowe

Mycie podłogi bez smug. Wlej szklankę tego naparu do wiadra z mopem

Mycie podłogi wydaje się bardzo łatwym zadaniem, a jednak nie wszystkim się udaje. Problemem większości gospodyń domowych są nieestetyczne smugi i zacieki, które pojawiają się na powierzchni podłogi tuż po jej wyschnięciu. Nawet drogi mop i inne detergenty czasem nie pomagają. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na mycie podłogi bez smug.

Mycie podłogi bez smug. Wlej szklankę tego naparu do wiadra z mopem
Czym myć podłogę, by była błyszcząca i bez smug? Ten sposób was zaskoczy! Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym najlepiej myć podłogę? Rodzaje mopów

Na efektywne mycie podłogi wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest wybór mopa. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt, który zapewni czystość i znacznie ułatwi pracę. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mopów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • mop płaski – to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań do sprzątania podłóg. Cechuje się wygodną konstrukcją, dzięki czemu dotrzesz do każdego zakątka i łatwo umyjesz podłogę m.in. pod kanapą czy szafą. Doskonale się sprawdza w myciu gładkich powierzchni. Do zalet tego modelu warto też zaliczyć łatwość czyszczenia. Po umyciu podłogi wystarczy ściągnąć końcówkę mopa i wrzucić ją do pralki;

  • mop paskowy – dzięki równomiernie rozłożonym paskom sprawdzi się na różnych domowych powierzchniach, również podczas mycia schodów czy wąskich szczelin między i pod meblami;

  • mop obrotowy – inaczej nazywany jest rotacyjnym. Jego nakładka czyszcząca ma okrągły kształt, dzięki czemu dokładnie czyści w rogach i narożnikach. Wadą takiego modelu jest nieefektywność przy czyszczeniu dużych powierzchni;

  • mop sznurkowy – długie pasma sznurkowe bardzo szybko i skutecznie usuwają brud oraz dobrze chłoną wodę. Doskonale się nadaje do zmywania różnych powierzchni (nawet tych mniej równych). Niestety dość szybko się zużywa;

  • mop parowy – to nowoczesne urządzenie, które do czyszczenia używa jedynie wody. Jedną z największych zalet takiego modelu jest silne działanie dezynfekujące, ponieważ gorąca para zabija drobnoustroje i grzyby. Warto jednak pamiętać, że mop parowy to kosztowne rozwiązanie.

czym myć podłogę Sposób mycia podłogi zależy od czyszczonej powierzchni. Fot.123RF.com

Jak myć podłogę?

Czyszczenie podłogi należy rozpocząć od dokładnego odkurzania. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru kurzu, piasku czy sierści. Sprawi to, że mycie podłogi będzie łatwiejsze, a brud nie będzie rozmazywał się na powierzchni.

Warto też wiedzieć, że sposób mycia podłogi zależy od czyszczonej powierzchni. Inaczej powinno wyglądać mycie kafelków, paneli czy podłóg drewnianych.

  • Jak myć panele podłogowe?

Najważniejsza zasada jest taka: panele nie lubią nadmiaru wody ani zbyt dużej ilości detergentów. Dlatego, zanim zaczniesz je myć, koniecznie wyciśnij nadmiar wody z mopa lub ścierki. Warstwa wody pozostała na panelach może skutkować odkształceniami.

Myjąc panele podłogowe, pamiętaj też, by nie nakładać środków czyszczących bezpośrednio na podłogę. Detergenty trzeba rozcieńczyć wodą i nakładać za pomocą mopa lub szmatki. Warto też pamiętać o tym, aby myć panele zgodnie z kierunkiem ułożenia. Dzięki temu podłoga będzie nieskazitelnie czysta, a ewentualne zacieki nie będą widoczne.    

  • Mycie podłóg drewnianych  

W przypadku podłogi drewnianej sprawa jest podobna, jak z panelami. Nie wolno jej myć mokrym mopem, lecz jedynie zwilżonym. Ponadto do czyszczenia parkietu należy wybrać preparat do mycia drewna lakierowanego czy olejowanego (w zależności od posiadanej podłogi).

  • Jak myć podłogę ceramiczną?

Do czyszczenia kafelków podłogowych należy używać dobrej jakości płynów do mycia podłóg lub środków czyszczących (takich jak mleczko do czyszczenia). Szczególną uwagę należy zwrócić na fugi. To właśnie na ich powierzchni zbiera się brud, który pod wpływem wilgoci może przekształcić się w szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśń. Aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia z fug, możemy sięgnąć po środki chemiczne. Doskonale sprawdzi się też mieszanka wody, octu i sody oczyszczonej.

Przeczytaj również: Czym wyczyścić fugi na podłodze, by były jak nowe? Pierwszorzędny patent na lśniące fugi

jak myć podłogę Płytki ceramiczne są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż panele czy podłoga drewniana. Fot.123RF.com

Czym myć podłogę, by nie było smug? Domowe sposoby

Niejedna pani domu zastanawia się, czym myć podłogę, by nie było smug. Wybór jest duży, szczególnie jeśli chodzi o gotowe preparaty. Jednak nie warto przepłacać. Istnieją też skuteczne domowe sposoby, które sprawią, że podłoga będzie lśnić czystością.

  • Ocet  

Aby podłoga była błyszcząca, należy umyć ją wodą z dodatkiem niewielkiej ilości octu. Na 5 litrów wody wystarczy dodać 2 łyżki octu. Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach octu, dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Taka domowa mikstura pomoże pozbyć się smug na podłodze. Warto jednak zaznaczyć, że użycie octu do mycia podłogi drewnianej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ kwasowość roztworu może zniszczyć chemiczną warstwę chroniącą drewno.   

  • Zimna woda

Okazuje się, że główną przyczyną powstania nieestetycznych smug na powierzchni podłogi jest ciepła woda. Ten błąd popełnia większość z nas. Ciepła woda szybciej odparowuje z posadki, co wiąże się z tym, że pozostają na niej resztki detergentu. W efekcie na świeżo umytej powierzchni zostają smugi, a podłoga sprawia wrażenie lepkiej. Dlatego, zamiast gorącej wody lepiej używać zimnej, dodając do niej tylko odrobiną środka czyszczącego.  

  • Herbata

Aby podłogi lśniły i nie miały smug, do wiaderka z wodą wystarczy wlać… szklankę czarnej herbaty. Następnie przetrzyj mopem podłogę tak jak zawsze. Ta metoda jest szczególnie wykorzystywana w przypadku podłóg drewnianych. Tanina zawarta w herbacie potrafi zniwelować plamy i ślady po zaciekach na drewnie. Chociaż brzmi to dziwnie, metoda ta jest naprawdę skuteczna.

Jak często myc podłogę?

Codziennie, raz w tygodniu, a może rzadziej? Częstotliwość mycia podłogi w dużej mierze zależy od tego, jak szybko pojawiają się na niej zanieczyszczenia. Ogólnie zaleca się, aby czyścić podłogę raz w tygodniu. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby robić to częściej. Poza tym częstotliwość czyszczenia uzależniona jest także od rodzaju materiału. Warto pamiętać, że drewniana podłoga nie lubi wody, gdyż to ona powoduje jej największe uszkodzenia m.in. zmatowienie, rozwarstwianie czy odkształcenie.

Najczęstsze błędy popełniane przy myciu podłogi

Na pierwszy rzut oka mycie podłogi to banalnie prosta czynność. Jest jednak kilka błędów, które mogą skutkować tym, że bezpośrednio po umyciu na powierzchni pojawiają się nieestetyczne zacieki i smugi. Oto co możesz robić źle:

  • zmywanie podłogi ciepłą wodą;

  • dodawanie zbyt dużej ilości środka myjącego;

  • źle dobrane środki czystości;

  • jedno wiadro na całe mieszkanie (wodę wiadrze powinno się wymieniać po umyciu każdego pomieszczenia).

Przeczytaj również: Dodaj go do wody. To najlepszy sposób na błyszczące panele podłogowe

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.