Porady domowe

Folia na okna przed sąsiadami. Jaką folię wybrać - przeciwsłoneczną, antywłamaniową czy lustrzaną?

Folia na okno może chronić nasze wnętrze przed włamywaczami, promieniami słonecznymi lub wścibskimi spojrzeniami. Sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych domach, w których jest dużo przeszkleń. Do zamocowania jej nie będziesz nawet potrzebował dodatkowej pomocy.

Folia na okna przed sąsiadami. Jaką folię wybrać - przeciwsłoneczną, antywłamaniową czy lustrzaną?
Folie na okna. Wybór zależy od rodzaju szyby. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Sprawdź, jakie rodzaje folii możesz kupić, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo i komfort. Przymocowanie jej będzie dziecinnie proste.

Folia na okno – wewnątrz czy na zewnątrz?

Folia na okna może być zarówno stosowana od wewnątrz, jak i od zewnątrz. To, gdzie ją umieścimy, zależy od jej rodzaju oraz zastosowania.

Folie, które są wewnątrz, są o wiele trwalsze. Mogą nam służyć od 10 do 15 lat. Te umieszczane na zewnątrz, będą pełnić swoją funkcję przez ok. 2-5 lat. Po tym czasie może być konieczna wymiana folii.

Folię można zamocować na całym oknie lub jego fragmencie. Umieszczenie jej i zdjęcie jest bardzo proste. Z pomocą kilku narzędzi można to zrobić samodzielnie. Na rynku dostępne są folie, które mocuje się do szyby za pomocą kleju oraz folie statyczne, które przylegają do powierzchni zroszonego okna.

Często rodzaj okna, a dokładnie szyby, które mamy w domu określa, czy folia powinna być zamontowana w środku, czy na zewnątrz.

Przeczytaj również: Nietypowe zastosowanie folii aluminiowej w domu. Szczególnie przyda się w upalne dni

Rodzaje folii na okno

Często rodzaj szyby jest wyznacznikiem, jaką folię wybrać. Fot. 123RF.com

  • Folia przeciwsłoneczna

Folia przeciwsłoneczna sprawdzi się do przyciemniania pomieszczeń. Najczęściej stosowana jest na oknach od południowej i zachodniej strony domu. Można ją także umieścić na przeszklonym dachu, drzwiach tarasowych, balkonowych oraz na świetlikach. Chroni wnętrze od nagrzewania się oraz blokuje szkodliwe promieniowanie UV.

Można ją również stosować do ograniczania odbłysków światła, które odbijają się na ekranach telewizora lub komputera. Folia przeciwsłoneczna może przez to poprawić komfort pracy i rozrywki w słoneczne i upalne dni.  

Lepszy efekt zapewnią folie przeciwsłoneczne montowane na zewnątrz. Mają one wyższą skuteczność i mogą być stosowane na dużych powierzchniach. Folie montowane wewnątrz dają słabszą ochronę przed słońcem.

Folie przeciwsłoneczne mogą mieć różny odcień – niebieski, zielonkawy lub szary. Różnią się także stopniem zaciemnienia. Ten parametr zawarty jest w nazwie folii.

  • Folia antywłamaniowa

Folię antywłamaniową umieszcza się po zewnętrznej stronie okna. Dzięki niej po uderzeniu lub próbie włamania szyba nie zbije się, nie roztrzaska, ani nie pęknie. Nawet jeśli siła uderzenia sprawi, że szyba zostanie uszkodzona, nie rozsypie się na drobne kawałki i w dalszym ciągu będzie chronić wnętrze.

Zanim kupisz folię antywłamaniową, upewnij się, że jest certyfikowana. Najpopularniejszym wyborem jest folia na okna klasy P2A. Jej działanie jest potwierdzone badaniami, przez co możemy mieć pewność, że ochroni wnętrze domu.

  • Folia lustrzana

Folia lustrzana może zapewnić nam efekt lustra weneckiego. Zapewnia prywatność i ochronę przed nieproszonymi spojrzeniami. Folia sprawia, że w trakcie dnia szyba jest całkowicie nieprzezierna. Odbija ona widok otoczenia domu, jednocześnie pozwalając mieszkańcom na widzenie tego, co się dzieje na zewnątrz. Dodatkową zaletą jest to, że chroni wnętrze przed promieniami słońca. Blokuje szkodliwe promieniowanie UV i chroni pomieszczenia przed nagrzewaniem się.

Folia lustrzana nie działa jednak w nocy. Należy pamiętać, by po zmroku stosować zasłony lub rolety okienne.

Przeczytaj również: Jak przetrwać upały? Sprawdzone metody, które przynoszą ulgę podczas wysokich temperatur

Ile kosztuje folia na okno?

Cena folii zależy od jej rodzaju, grubości oraz poziomu przezierności. Mimo to jest to stosunkowo tani sposób na ochronę lub dekorację szyby. Metr kwadratowy folii kosztuje ok. 30 zł. Cena dekoracyjnych egzemplarzy może jednak rosnąć. Ceny za metr kwadratowy ozdobnej folii sięgają nawet 200-300 zł.

Najbardziej opłaca się kupować folię w pełnych rolkach. Przycięcie materiału lub kupienie folii o określonym wymiarze będzie kosztować nas więcej.

Zamontowanie folii jest proste i można je wykonać samodzielnie. Oznacza to, że nie musimy liczyć się z kosztami profesjonalnego montażu.

Przeczytaj również: Podatek od nieruchomości znów w górę. Rekordowa podwyżka od 2024 roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Jak założyć folię na okno? 

Do założenia folii na szybie potrzebny jest specjalny preparat, który można kupić w sklepie budowlanym lub przygotować samodzielnie. To woda, w której rozpuszczony został płyn do mycia naczyń lub neutralny szampon. Na litr wody potrzebne będzie jedynie kilka kropel płynu.

Powierzchnię, którą chcesz okleić, należy najpierw dokładnie oczyścić. Wystarczy do tego zwykły płyn do mycia okien oraz ściereczka, którą zbierzesz kurz i brud. Jeśli to konieczne, za pomocą ostrego przedmiotu zbierz resztki tynku i innych trudnych do usunięcia nieczystości.

Na arkuszu folii za pomocą ołówka narysuj pożądany kształt. Pamiętaj, aby z każdej strony pozostawić zapas ok. 1 cm. Zgodnie z obrysem dotnij folię.

Wybraną szybę dokładnie spryskaj płynem z pomocą rozpylacza. Przełóż na nią folię – warstwa zabezpieczająca powinna znajdować się przy szybie. Przyciśnij na środku, a następnie za pomocą gumowej ściągaczki pozbądź się nadmiaru wody spod folii oraz bąbelków powietrza.

Kiedy folia dokładnie przylega do szyby, nadmiar odetnij za pomocą ostrego nożyka budowlanego wzdłuż listwy okna. Dopasowaną folię zdejmij z szyby. Ostrożnie pozbądź się warstwy ochronnej z folii, nawilż klej płynem za pomocą rozpylacza. Ponownie przyłóż folię, tym razem klejem do szyby. Za pomocą ściągaczki pozbądź się nadmiaru płynu i powietrza. Szczególną uwagę zwróć na krawędzie.

Przeczytaj również:Za taką antenę na dachu można słono zapłacić. Nawet 2,5 tys. zł

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.