Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Za taką antenę na dachu można słono zapłacić. Nawet 2,5 tys. zł

Montowanie anteny na dachu to istotna czynność, jeśli pragniemy odbierać sygnał naziemnej telewizji. Zadaniem takiej anteny jest przechwycenie sygnału z nadajnika telewizyjnego i przekazanie go do odbiornika, czyli telewizora. Montaż anteny wydaje się dość prosty i służą do tego przeróżne uchwyty, dostosowane do mocowania na zewnątrz. Oprócz kwestii technicznych powinniśmy jednak skupić się także na obowiązujących przepisach. Źle zamontowana antena może przysporzyć nam kłopotów i skończyć się koniecznością uiszczenia kary. Jak wysokiej? Jakie są zasady montowania anteny na dachu?

Za taką antenę na dachu można słono zapłacić. Nawet 2,5 tys. zł
Montaż anteny na dachu może się wiązać z karą finansową, jeśli zostanie wykonany niewłaściwie. Jaka może być kara za źle zamontowaną antenę?/Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Montowanie anteny – zasady i przepisy

Antena telewizyjna to urządzenie zaprojektowane specjalnie do użytku z odbiornikiem telewizyjnym, w celu odbioru sygnałów telewizji naziemnej. Anteny dzieli się zwykle na zewnętrzne i wewnętrzne. Montaż anteny telewizyjnej na dachu wydaje się czynnością dość prostą, choć oczywiście trzeba zachować odpowiednią ostrożność. Okazuje się jednak, że montowanie na dachu anteny do obioru sygnału telewizyjnego obwarowane jest licznymi przepisami. Ich przestrzeganie jest konieczne, jeśli nie chcemy zapłacić kary.

Montaż anteny na dachu budynku nie wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Wynika to z art. 29 ust. 2 pkt 15 prawa budowlanego. Jeśli jednak antena zostanie zamontowana nieprawidłowo, może się to wiązać z wysoką karą. O jakie nieprawidłowości chodzi? Antena nie powinna być zamontowana na maszcie o wysokości przekraczającej trzy metry. Taka sytuacja wymaga bowiem zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, zgodnie z art. 30 ust. 1. pkt 3 prawa budowlanego. Serwis prawo.pl podaje, że właściwy organ może nakazać nawet rozbiórkę powstałego obiektu, jeśli powstał on bez zgłoszenia lub pomimo wyrażenia przez ten organ sprzeciwu (art. 49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane [tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409]).

Czytaj też: Co można budować bez pozwolenia i zgłaszania w 2023 roku?

Kara za źle zamontowaną antenę

Anteny zwykle montowane są na dachu w sposób prawidłowy. Najczęściej sytuacja, gdy montowane są na wysokości ponad trzech metrów, dotyczy tych miejsc, w których ciężko jest uzyskać odpowiednią jakość sygnału. Powodem tego może być specyficzne ukształtowanie terenu lub gęstość zabudowy. Nawet w takich sytuacjach wymagane jest jednak przestrzeganie przepisów. W razie konieczności wystarczy dokonać odpowiedniego zgłoszenia. W przeciwnym wypadku właściciel budynku może spodziewać się kary. Najprawdopodobniej będzie musiał uiścić opłatę legislacyjną w wysokości 2500 złotych.

Przeczytaj również: Uważaj, co siejesz i sadzisz. Czego nie wolno uprawiać na działce ROD? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.