Spis treści:
Skąd się bierze grzyb na fugach?
Zarodniki grzybów stanowią naturalną część środowiska i występują niemal wszędzie. Są niewidoczne gołym okiem, a także szybko się rozprzestrzeniają. Nie zawsze ich obecność powoduje nagły rozrost pleśni i wywołanie symptomów alergicznych. Jeśli jednak w naszym otoczeniu dojdzie do prawdziwej inwazji grzybów, możemy szybko zaobserwować niepokojące objawy ze strony układu oddechowego. Zdarza się to szczególnie często w przypadku osób starszych, mających obniżoną odporność oraz alergików.
Skąd się bierze grzyb na fugach? Niebezpieczne zarodniki pleśni obecne są również w naszych mieszkaniach. Chętnie rozwijają się w wilgotnym środowisku, dlatego łazienka jest dla nich idealnym miejscem bytowania. Największy problem występuje w tych pomieszczeniach, które nie mają odpowiedniej wentylacji i nie są regularnie wietrzone. Spoiny w łazienkach są szczególnie wrażliwe na osadzanie się wilgoci oraz powstawanie na nich pleśni. Każdego dnia spływa po nich i gromadzi się w ich szczelinach woda. Porowata struktura fug sprawia, że osadzają się na nich również wszelkie zanieczyszczenia, które stanowią doskonałą pożywkę dla pleśni. Wszystko to powoduje, że grzyb szczególnie chętnie rozwija się na fugach.
Nawet w pozornie czystej łazience na fugach może rozwijać się grzyb. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Wybiela ramy okienne aż błyszczą. Doskonale działa też na smugi na szybach
Jak usunąć grzyba z fug – domowe sposoby
Na rynku dostępna jest szeroka gama profesjonalnych środków do usuwania pleśni z fug. Wiele z nich zawiera jednak chlor, który ma niekorzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i środowisko naturalne. Zapewniamy, że nie trzeba kupować specjalistycznych i pełnych chemii preparatów, aby usunąć grzyba z fug. Bezpieczne, domowe środki mogą okazać się równie skuteczne.
Jak usunąć grzyba z fug? Skorzystajmy ze sprawdzonych domowych sposobów zwalczania pleśni ze spoin w łazience:
- Izopropanol – stosowany do dezynfekcji alkohol izopropylowy znajdziemy w pobliskiej drogerii lub aptece. Aby wykorzystać go do usunięcia grzyba z fug w łazience, polewamy nim powierzchnię pokrytą pleśnią. Następnie rozprowadzamy środek za pomocą starej szczoteczki do zębów lub zwykłej szczotki do czyszczenia z miękkim włosiem. Na koniec pozbawione przebarwień fugi przemywamy wodą i wycieramy do sucha;
- Nadtlenek wodoru do rozjaśniania włosów – środek ten kupimy w sklepie fryzjerskim. Jest to po prostu woda utleniona, która ma jednak dużo wyższe stężenie niż ta, która dostępna jest w aptekach. Rozjaśniacz na ogół sprzedawany jest w postaci kremu. Należy rozprowadzić go na zagrzybionej powierzchni, a następnie zostawić na ok. 30 minut. Po tym czasie starannie przecieramy spoiny szczoteczką, przemywamy wodą i wycieramy do sucha.
Możemy skutecznie pozbyć się grzyba z fug za pomocą środków pozbawionych chloru. Pamiętajmy jednak, aby podczas pracy założyć odpowiednią odzież ochronną, ponieważ również takie preparaty mogą działać drażniąco na skórę oraz drogi oddechowe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
W domu nie musi być brudno, żeby zagnieździły się tam karaluchy. Co przyciąga karaczany?
Do polerowania luster używam już tylko tego. Nie mają żadnych smug, błyszczą