Spis treści:
Skąd się biorą smugi na lustrze?
W łazienkach, sypialniach i korytarzach lustra nie tylko pozwalają przeglądać się, dbając o estetyczny, zadbany wygląd, lecz także stanowią istotny element aranżacyjny i dekoracyjny każdego wnętrza. Odbijają światło i rozpraszają je po pomieszczeniu, ożywiając je, a odpowiednio ustawione lub zawieszone optycznie powiększają przestrzeń. Jednak swoje funkcje mogą pełnić tylko wtedy, gdy są idealnie czyste.
Dawniej do czyszczenia luster babcie stosowały najprostszą metodę – myły taflę wodą i wycierały czarno-białą gazetą codzienną. Z czasem pojawiły się jednak dziesiątki produktów myjących i nabłyszczających, jednak nie wszystkie skutecznie zapobiegają powstawaniu smug oraz parowaniu powierzchni luster. Dotyczy to szczególnie tych zamontowanych w niewielkich łazienkach o słabszej wentylacji. Skąd się biorą smugi na lustrze i jak się ich pozbyć?
Plamy z tryskającej z kranu wody, pasty do zębów, kremów nawilżających, zacieki z wody i odżywki czy ślady po lakierze do włosów pojawiają się każdego dnia. Do tego dochodzi narastająca warstewka kurzu, jeśli nie myjemy lustra codziennie, źle dobrany środek czyszczący lub metoda jego rozprowadzania oraz efekt intensywnego parowania, a to wszystko utrudnia użytkowanie akcesorium łazienkowego.
Przeczytaj również: Lustro będzie czyste jak łza. Bez użycia środków chemicznych, żadnych smug i zacieków
Czym myć lustro? Użyj szamponu
Podejmij walkę z zabrudzeniami na tafli i zabezpiecz ją przed osiadaniem kurzu oraz wody, sięgając po niecodzienne, ale za to wyjątkowo skuteczne metody. Jedną z nich jest... szampon do włosów. Ten sposób mam dodatkową zaletę: nie tylko idealnie nabłyszczy taflę i zmniejszy efekt parowania, gdy wilgotność w pomieszczeniu drastycznie wzrośnie, lecz także nie spowoduje podrażnień skóry dłoni podczas nakładania, zwłaszcza gdy sięgniesz po wielokrotnie sprawdzony kosmetyk. Szkoły przy stosowaniu tej metody są dwie:
- wykorzystaj szampon do mycia i polerowania jednocześnie,
- użyj szamponu do włosów wyłącznie do wypolerowania umytej wcześniej powierzchni.
W pierwszym przypadku wymieszaj odrobinę szamponu z letnią wodą, aż się spieni i nałóż na lustro miękką ściereczką, rozprowadzając mieszaninę z pianą kolistymi ruchami. Następnie wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem. Druga metoda zakłada, że lustro już wcześniej zostało umyte np. wodą z octem. Wówczas pozostaje ci już tylko wypolerowanie powierzchni szamponem nałożonym (wystarczy odrobina) na ścierkę. Patent ten sprawdzi się również przy myciu samochodu, gdy chcesz zabezpieczyć przed nadmiernym parowaniem lusterka samochodowe.
Woda z szamponem umyje lustro i lusterko, a sam kosmetyk po wypolerowaniu zabezpieczy przed parą i ułatwi utrzymanie tafli w czystości. Fot. CanvaPro
Zastanawiasz się, czym umyć lustro, gdy nie masz szamponu pod ręką? Według mnie wysokie miejsca na liście game changerów w walce z zaparowaną taflą i brakiem połysku zajmują:
- pianka do golenia,
- woda z sokiem z cytryny,
- mydło glicerynowe nałożone na sucho.
Pamiętaj, aby do polerowania luster używać miękkiej szmatki, która nie zostawia włosków. Unikaj mycia i nabłyszczania tafli, gdy bezpośrednio pada na nią słońce, ponieważ promienie mogą spowodować szybsze wysychanie wszystkich środków, a przez to przyczynią się do powstawania smug. Dotychczas zawsze trzymałeś się tych, a smugi mimo to powstawały? Rozważ zmianę techniki mycia. To nie żart, sposób prowadzenia ścierki po powierzchni lustra ma znaczenie. Zamiast ruchów kolistych lub polerowania jej z góry na dół, wykorzystaj technikę na krzyż: od lewego górnego rogu ku dołowi po prawej i analogicznie, z prawej do lewej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak pozbyć się rys na lustrze? Skuteczny środek masz w kuchni i łazience
Okna już zaczynają parować od wewnątrz. Najlepsze sposoby na parujące okna