Spis treści:
- Czarna pleśń na silikonie łazience
- Jak wyczyścić silikon w łazience - domowe sposoby
- Kiedy trzeba usunąć silikon w łazience?
- Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na silikonie?
Czarna pleśń na silikonie łazience
Pleśń w łazience łatwo wytropisz – to czarne plamki pojawiające się na silikonie. Wygląda to, jak zwykły brud, ale jest czymś więcej. Czarna pleśń (Stachybotrus charatrum) to rodzaj grzyba, którego zarodniki unoszą się w powietrzu. Aby się zagnieździć i rozwijać, potrzebują wilgoci. Nasze łazienki są więc dla nich idealnym siedliskiem.
Po kąpieli czy prysznicu, w zakamarkach łazienki gromadzi się woda. Nawet jeśli ją wytrzemy, zawsze pozostanie nieco wilgoci na granicy silikonu i wanny, prysznica, zlewu czy ściany. Takie łączenia nigdy nie są idealne, a sam uszczelniacz ma nieco chropowatą powierzchnię. To powoduje, że prawie nigdy nie bywa do końca suchy. W takich niewielkich, trudnych do wysuszenia miejscach na silikonie zatrzymują się zarodniki czarnej pleśni. Szybko zaczynają się mnożyć i wytwarzać następne.
Coś, co początkowo wygląda jak niewinne plamki, z czasem może rozrosnąć się na fugi, wniknąć pod armaturę, pod wanny i kabiny prysznicowe. W ten sposób czarna pleśń niszczy naszą łazienkę, skracając żywotność jej wyposażenia. Nie ma co liczyć na to, że problem sam zniknie. W takich wypadkach trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i reagować szybko.
Zniszczenie estetyki i trwałości łazienki to nie wszystkie ciemne strony tego grzyba. Najgorsze jest to, że czarna pleśń zagraża naszemu zdrowiu. Może być przyczyną astmy, nieżytów górnych dróg oddechowych, wywoływać alergie. Jej działanie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób starszych i dzieci.
Przeczytaj również: Jak i czym usunąć stary silikon. Najlepsze sposoby na usuwanie silikonu [PORADNIK]
Jak wyczyścić silikon w łazience - domowe sposoby
W przypadku pojawienia się czarnej pleśni nie ma co czekać. Szybka reakcja da lepsze efekty i zapobiegnie dalszej inwazji grzyba. Kupne środki grzybobójcze działają skutecznie, ale nie wszyscy są ich fanami ze względu na niekorzystny wpływ na środowisko. Na szczęście jest kilka tanich, domowych sposobów na to, by wyczyścić silikon w łazience:
- Ocet spirytusowy
Ocet spirytusowy ma właściwości przeciwgrzybiczne. Nie zabija wprawdzie wszystkich patogenów, ale z czarną pleśnią sobie poradzi. Jest wyjątkowo skuteczny zwłaszcza na pierwszym etapie jej rozwoju. Spryskaj octem poczerniałe miejsca na silikonie, pozostaw na kwadrans i wytrzyj. Jeśli uszczelniacz ma zadry lub szczeliny, wyczyść je szczoteczką do zębów zanurzoną w occie. Po wszystkim dokładnie wytrzyj wszystkie wilgotne miejsca.
- Pasta z sody oczyszczonej i octu
Jeśli plamy z pleśni czarnej są większe lub umieszczone w pionie, lepiej sprawdzi się domowa pasta. W szklance octu wymieszaj trzy łyżki sody oczyszczonej. Grubą warstwę tak powstałej pasty nanieś na plamy na silikonie i fugach. Po pięciu minutach wyszoruj wszystko szczoteczką, a na koniec spłucz zimną wodą.
- Soda i olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego, podobnie jak soda, ma właściwości przeciwgrzybiczne. Połączenie tych dwóch produktów stanowi potężny oręż przeciwko czarnej pleśni na silikonie. Łyżkę sody wymieszaj z ośmioma kroplami olejku. Powstałą w ten sposób pastą nasmaruj zainfekowane miejsca i pozostaw na kwadrans. Następnie wyszoruj wszystko szczoteczką i spłucz zimną wodą.
W każdym z tych domowych sposobów na czyszczenie silikonu w łazience ważne jest stosowanie rękawiczek ochronnych. Ochronisz w ten sposób nie tylko swoje ręce, ale i dom przed dalszym przypadkowym przenoszeniem zarodników czarnej pleśni. Warto też zaatakowaną grzybem powierzchnię sprzątać w maseczce ochronnej.
Często jedynym sposobem na usunięcie pleśni z silikonu jest pozbycie się go. For. CanvaPro
Kiedy trzeba usunąć silikon w łazience?
Czarna pleśń uszkadza silikon w łazience. Jeśli działa zbyt długo, powoduje, że powierzchnia uszczelniacza staje się coraz bardziej chropowata. Grzyb może też powiększać szpary między silikonem a innymi powierzchniami. Jeśli tak się stanie, naszą łazienkę może uratować jedynie usuwanie silikonu.
Kiedy zobaczysz, że silikon jest mocno uszkodzony, możesz go usunąć samodzielnie w dość prosty sposób:
- podważ nożykiem do tapet silikon i wyciągaj go tak, aby zostało jak najmniej resztek;
- pozostałe resztki posmaruj za pomocą pędzelka preparatem do usuwania silikonu;
- po upływie pół godziny zmyj preparat za pomocą wody z mydłem i gąbki;
- odtłuść powierzchnię po silikonie acetonem;
- poczekaj, aż całość dokładnie wyschnie;
- zabezpiecz powierzchnie po obu stronach szpary taśmą ochronną;
- nałóż nowy silikon za pomocą pistoletu;
- wyrównaj powierzchnię silikonu szpatułką.
Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie usunąć silikon, zwróć się o pomoc do fachowca. Ważne jest, aby nie oszczędzać na rodzaju materiału. Zainwestuj w uszczelniacz odporny na pleśnie.
Przeczytaj również: Czarne plamy na silikonie w łazience. Domowe sposoby na usunięcie grzyba i pleśni
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na silikonie?
Zadając sobie pytanie: Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na silikonie?, trzeba sobie najpierw uświadomić, co lubi pleśń. Grzyby osiedlają się tam, gdzie jest wilgotno i ciepło. Niestraszny im zaduch i mała ilość powietrza. Dlatego łazienka jest ich ulubionym miejscem w naszych domach. Często używamy tam wody, para z kąpieli czy prysznica ogrzewa pomieszczenie, a szpary zapewniają długie utrzymywanie się wilgoci. Dodatkowo rzadko która łazienka w blokach ma okno, więc jej wietrzenie jest utrudnione. Aby zapobiec powstawaniu pleśni na silikonie, musisz zamienić łazienkę w nieco mniej komfortowe dla grzybów miejsce, czyli:
- często wietrz pomieszczenie, szczególnie po kąpieli;
- jeśli nie masz okna w łazience, zadbaj o wywietrznik i pochłaniacz wilgoci:
- susz ręczniki poza łazienką;
- po prysznicu czy kąpieli dokładnie wycieraj ściany kabiny, silikon, wannę i mokre fugi;
- po użyciu kabinę prysznicową zostawiaj otwartą.
Wszystko to pomoże ci trzymać pleśń z dala od swojej łazienki. Lepiej zapobiec powstawaniu czarnych zacieków, niż potem z nimi walczyć.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sposób na lśniące fugi. Brud i pleśń między płytkami rozpuszczają się w mig
Czym wyczyścić płytki w łazience? Najlepszy sposób, który usuwa brud i dezynfekuje
Czyścisz, a one wciąż się brudzą. Sprawdź ten paten na czyszczenie fug