Porady domowe

Uważaj, te cuchnące owady już wchodzą do domów! Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego?

Wtyk amerykański coraz częściej pojawia się w polskich domach. To niezwykle uciążliwe stworzenia, które bardzo brzydko pachną, a w dodatku ciężko ich się pozbyć. Problem nasila się jesienią, kiedy owady szukają miejsca do przezimowania. Natomiast w tym roku skargi na tych nieproszonych gości pojawiają się już od początku sierpnia. Czy wtyk amerykański jest niebezpieczny dla człowieka? Jak się go pozbyć? Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Uważaj, te cuchnące owady już wchodzą do domów! Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego?
Wtyk amerykański to inwazyjny gatunek pluskwiaka, który przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest wtyk amerykański?

Wtyk amerykański to pluskwiak  należący do rodziny wtykowatych. Pochodzi z cieplejszych rejonów wybrzeża Pacyfiku i Ameryki Północnej. Do Europy trafił w 1999 roku, najprawdopodobniej z sadzonkami iglaków sprowadzanymi z USA. Pierwsze wtyki amerykańskie zostały zauważone we Włoszech, stamtąd rozpowszechniły się po całej Europie. W naszym kraju po raz pierwszy zanotowano obecność tego owada w 2007 roku. Od tego czasu zadomowił się u nas na stałe.

Wtyk amerykański to szkodnik żerujący przede wszystkim na drzewach iglastych. Wysysa z zielonych szyszek i igieł soki, prowadząc do ich wysuszenia. Warto zaznaczyć, że jednym z objawów żerowania pluskwiaka amerykańskiego są żółknące i brązowiejące igły.

jak wygląda wtyk amerykański Wtyk amerykański jest dość szybki i potrafi latać. Fot.123RF.com

Jak wygląda wtyk amerykański?

Wtyk amerykański wyglądem przypomina karalucha. Osiąga do 2 cm długości. Owad ten ma brązową lub czarną głowę z kłujką i czułkami. Jego ciało jest wydłużone, brązowo-czarne z miejscowymi żółtymi plamkami. Ma trzy pary odnóży, a ostatnia z nich jest znacznie wydłużona. Ponadto wtyk amerykański ma charakterystyczne wyłupiaste oczy, a na odwłoku znajdują się biało-czarne paski.   

Owady te są wyposażone w skrzydła, więc potrafią latać. Gdy to robią, są dosyć głośne. Wtyki amerykańskie można także rozpoznać po charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu, który wydzielają, gdy czują zagrożenie. Właśnie dlatego dzieci często nazywają tego owada „śmierdziuchem”.

Dlaczego wtyk amerykański wchodzi do domu?

W okresie jesiennym wtyk amerykański może masowo pojawiać się w naszych domach, garażach czy magazynach. Dzieje się tak, ponieważ za względu na nietolerancję niskich temperatur, owady te szukają miejsca do przezimowania. Najczęściej chowają się w futrynach drzwi, ościeżnicach okien, szczelinach w podłodze lub ścianie, a także za meblami czy w ciasnych zakamarkach.  

Jakie szkody może wyrządzić wtyk amerykański? Gdy owad poczuje się zagrożony, wydziela odór. W zamkniętych pomieszczeniach brzydki zapach może stać się nie do zniesienia, a w dodatku utrzymuje się stosunkowo długo. W takim wypadku miejsce, w którym przebywał wtyk amerykański, należy umyć, a pomieszczenie przewietrzyć. Ponadto w rzadkich przypadkach owady te poprzez swoje kłujki mogą naruszać rury instalacji wodnej.

Przeczytaj również: Ten podstępny pasożyt rozwija się w produktach zbożowych. Sprawdź, jak zwalczyć wołka zbożowego

Wołek zbożowy Wołek zbożowy jest szkodnikiem bardzo pospolitym. Fot.123RF.com

Czy wtyk amerykański gryzie?

Chociaż spotkanie z wtykiem amerykańskim nie jest przyjemne, dla człowieka nie stwarza zagrożenia, poza nieprzyjemnym zapachem. Jego jedynym celem jest znalezienie schronienia. Mówi się, że w całej historii zanotowano tylko jeden przypadek ukąszenia tego owada. Wydarzenie miało miejsce w Budapeszcie (na Węgrzech) w 2016 roku. Warto jednak zaznaczyć, że w mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o ukłuciach przez tego pluskwiaka. Natomiast nie ma powodów do zmartwień. Kłujki tego szkodnika nie zawierają jadu, ani nie przenoszą chorób.

Jakie są objawy ukłucia wtyka amerykańskiego? Podrażnienie i zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia, które może trwać przez kilka dni.

Warto również zaznaczyć, że wtyk amerykański nie żeruje na jedzeniu, nie doprowadza tym samym do jego zanieczyszczenia (tak, jak jest to w przypadku np. moli spożywczych czy wołka zbożowego).

czy wtyk amerykański gryzie Wtyk amerykański nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Fot.123RF.com

Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego z domu?

Pozbycie się tego szkodnika może być dość trudne, ponieważ wtyk amerykański uwielbia zakamarki i może schować się w niedostępnym dla nas miejscu. Podstawową kwestią jest zapobieganie występowaniu szkodników. Jak zabezpieczyć się przed niechcianą wizytą wtyka amerykańskiego? Dobrym sposobem ochrony domu przed tym szkodnikiem jest zainstalowanie siatek ochronnych na oknach oraz drzwiach balkonowych. Dzięki temu ten duży owad nie będzie mógł dostać się do naszego domu.  

W przypadku, gdy pluskwiaki dostaną się do wnętrza naszych domów, trzeba działać szybko. Jeśli jest to pojedynczy osobnik, możemy go złapać do pojemnika czy słoika i wypuścić na zewnątrz. W tym celu warto jednak założyć gumowe rękawice, aby nieprzyjemny zapach nie pozostał na dłoniach.  

Wtyki amerykańskie można też zwalczać przy użyciu preparatów na owady, które pomogą odstraszyć lub zwalczyć te szkodniki. Ważne jest, by przed zastosowaniem tych środków zapoznać się z instrukcją i stosować się do zawartych w niej zaleceń. Jeżeli problem z wtykiem amerykańskim jest bardzo poważny, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych firm.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby muchy nie wlatywały do domu? Czego nie lubią muchy?

muchy w domu Sprawdźmy, czego nie lubią muchy oraz co zrobić, żeby nie wlatywały do naszego domu. Fot.123RF.com

Masz w domu pchły? To nie powód do wstydu na INTERIA.TV.

Reklama

      

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uważaj, te cuchnące owady już wchodzą do domów! Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.