Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak usunąć silikon z płytek i szyb? Zastosuj domowe triki, a szybko pozbędziesz świeżego i starego silikonu

Gdy silikon przestaje być szczelny, pokrywa się pleśnią i zaczyna wyglądać w łazience nieestetyczne, najlepszym rozwiązaniem będzie jego usunięcie. Sprawdźcie, jak zrobić to szybko i bezproblemowo.

Jak usunąć silikon z płytek i szyb? Zastosuj domowe triki, a szybko pozbędziesz świeżego i starego silikonu
Wyjaśniamy, jak usunąć stary i świeży silikon. Fot. 123RF.com/Canva Pro

Spis treści:

Silikon — zastosowanie w domu

Silikon to produkt powszechnie wykorzystywany w branży remontowo-budowlanej. Służy do uszczelniania miejsc narażonych na wilgoć czy wysoką temperaturę. Chroni przed pleśnią i grzybem, pomaga zachować w domu czystość, a także zapobiega przeciekaniu i przedostawaniu się wody w niepożądane miejsca.

Silikon jest najczęściej wykorzystywany podczas prac wykończeniowych w łazience i w kuchni. Stosuje się go przy połączeniach płytek i urządzeń sanitarnych, podczas montażu blatu kuchennego, przy listwach przypodłogowych, a także w różnych szczelinach.

Z czasem jednak silikon może się zużyć, a w wyniku narażenia na ciągły kontakt z wilgocią — pokryć pleśnią i trudnym do usunięcia brudem lub pożółknąć. Nieestetycznie wyglądający i niespełniający już swojej funkcji silikon najlepiej usunąć i zastąpić go nowym.

Jak usunąć stary silikon?

Istnieją dwie popularne i często stosowane metody usuwania starego silikonu. Jest to metoda tradycyjna, czyli mechaniczna oraz metoda chemiczna. Na czym one polegają? Wyjaśniamy:

  • Metoda mechaniczna — polega na usuwaniu silikonu za pomocą ostrego przedmiotu np. nożyka, skrobaczki czy szpachelki. Specjalne skrobaki z różnymi końcówkami do ściągania silikonu można kupić w sklepach budowlanych. Podczas usuwania silikon tą metodą należy bardzo uważać, by niepostrzeżenie nie uszkodzić ostrym narzędziem płytek, blatu czy innych powierzchni. Wycinając stare fragmenty silikonu pamiętajmy, by dokładnie usunąć je ze wszystkich szczelin. Pozostałości i małe fragmenty można wymieść miękką szczotką.

  • Metoda chemiczna — polega na usuwaniu silikonu za pomocą rozpuszczalnika lub specjalnych dedykowanych do tego preparatów dostępnych w sklepach, które nie pozostawiają tak intensywnego zapachu. Wystarczy nanieść płyn na stary silikon i odczekać kilka minut aż środek zmiękczy stare warstwy. Po tym czasie bardzo łatwo i sprawnie odejdzie od powierzchni.

Stary silikon możemy usunąć m.in. przy pomocy nożyka budowlanego. Fot. 123RF.com

Czym usunąć świeży silikon z płytek?

Nałożyłeś świeży silikon nierówno i chcesz go usunąć? Jeśli jest jeszcze miękki, to możesz zalać go płynem do naczyń, octem lub rozpuszczalnikiem, a po kilku minutach zebrać go ścierką lub ręcznikiem papierowym. Możesz także spróbować niewielką ilość miękkiego silikonu obłożyć kostkami lodu. Dzięki temu silikon stwardnieje i pokruszy się. Resztki silikonu ostrożnie usuniesz z kolei żyletką albo nożem do papieru.

Gdy natomiast silikon zaczął już tężeć lub w trakcie usuwania jeszcze świeżego produktu pojawiły się plamy, najlepiej będzie zaczekać do czasu, aż ten całkiem stwardnieje i zaschnie. Dopiero wtedy możesz ostrożnie podważyć go, np. szpachelką, a następnie delikatnie zdejmować skrobakiem.

Jak usunąć silikon bezbarwny z szyb?

Nieco trudniejszą opcją jest usuwanie bezbarwnego silikonu z szyb, szkła czy luster. Wszystko dlatego, że podczas skrobania możemy uszkodzić szkło i zrobić na nim rysy. Należy postępować więc bardzo ostrożnie. Reszki miękkiego silikonu najlepiej będzie usunąć ze szklanych powierzchni za pomocą octu. Natomiast pozostałości zaschniętego silikonu pozbędziemy się używając płynu do naczyń, acetonu lub tłustego kremu. Niewielkie zabrudzenia np. w narożnikach możemy spróbować usunąć gumką do ścierania atramentu.

Przeczytaj również:

Dobry środek na pleśń w domu. Znajdziesz go w swojej kuchni

Czarne plamy na silikonie w łazience. Domowe sposoby na usunięcie grzyba i pleśni

Jak naostrzyć nóż? Wypróbuj sposób z pastą, noże będą cięły jak brzytwa

Samurajskie ostrza XXI wieku. Japońskie noże podbijają kuchenny świat na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.