Spis treści:
- Co to jest węgiel aktywny?
- Jak wykorzystać węgiel aktywny z apteki?
- Węgiel aktywny - zastosowanie w domu
- Węgiel aktywny do roślin doniczkowych
- Węgiel aktywny do ogrodu
Co to jest węgiel aktywny?
Nazwany jest także węglem aktywowanym lub węglem leczniczym. To substancja organiczna, otrzymywana najczęściej z miazgi drzewnej, która poddawana jest procesowi karbonizacji (w 400–800 st. C), a następnie jest aktywowana. Dzięki porowatej powierzchni węgiel aktywny ma właściwości absorpcyjne, czyli wchłaniające.
Jak wykorzystać węgiel aktywny z apteki?
Węgiel aktywny wykorzystywany jest w kosmetyce ze względu na swoje właściwości związane z wchłanianiem toksyn oraz dodatkowo ze względu na działanie:
- przeciwzapalne,
- rozjaśniające,
- przeciwbakteryjne.
Ma zastosowanie w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku i rozszerzonych porów. Do czego jeszcze może się przydać węgiel aktywny?
Produkcja węgla aktywnego jest stosunkowo tania, a więc produkty go zawierające są przystępne cenowo. Fot.123RF/Piscel
- Wybielanie zębów
Węgiel aktywny to jeden z najlepszych domowych sposobów na idealnie białe zęby. Należy skruszyć kawałek węgla do miseczki i zanurzyć w niej szczoteczkę do zębów, umyć zęby i spłukać ciepłą wodą.
- Nieprzyjemny oddech
Kolejną korzystną właściwością węgla aktywnego jest zdolność eliminowania przykrego zapachu z ust, ponieważ odkaża on zarówno jamę ustną jak i układ trawienny.
- Oczyszczająca kąpiel
Kąpiel w wodzie z dodatkiem dwóch tabletek węgla aktywnego otworzy pory w skórze i oczyści ją z toksyn.
- Węgiel na zatrucia i biegunkę
Węgiel leczniczy w medycynie ma zastosowanie w zatruciach niektórymi lekami i związkami chemicznymi. Węgiel aktywny wiąże np.:
- paracetamol,
- ibuprofen,
- salicylany,
- kwas mefenamowy,
- nikotynę,
- pochodne benzodiazepiny,
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
- barbiturany,
- fenole,
- alkaloidy,
- sole metali ciężkich,
- chlormetiazol,
- chlorochinę,
- chlorpromazynę,
- klonidynę.
Przeczytaj również: Dlaczego ziemia w doniczkach pleśnieje? Jesienią i zimą stosuj ten naturalny pochłaniacz
Węgiel aktywny - zastosowanie w domu
- Węgiel aktywny na pleśń
Pleśń rozwija się w wilgotnych i umiarkowanie ciepłych miejscach, które nie są dostatecznie dobrze wentylowane. Z tego powodu najczęściej znaleźć ją można w łazienkach, gdzie porasta fugi między płytkami oraz sylikon przy sanitariatach. Niezwykle trudno się jej pozbyć, a samo czyszczenie spoin nie zawsze wystarcza. Przede wszystkim należy wyeliminować wilgoć, bo to ona jest źródłem problemu. Grzyba usuniesz z zastosowaniem octu lub alkoholu, węgiel natomiast wykorzystaj jako pochłaniacz wody zawartej w powietrzu. Przełóż kilka jego pastylek do plastikowego pudełka, a następnie umieść je w niewidocznym miejscu w łazience.
- Usuwanie brzydkich zapachów
Z pomocą węgla wyeliminujesz także problem nieprzyjemnych zapachów w domu. Schowaj go wszędzie tam, gdzie pojawia się ten problem: w szafie, w lodówce, a nawet w butach, czy w kuwecie.
- Ukąszenia owadów i wysypka po kontakcie z parzącymi roślinami
Lato to szczyt aktywności „gryzących” owadów, takich jako komary, czy meszki. Nie sposób się przed nimi uchronić, można jedynie łagodzić skutki nieprzyjemnych ukąszeń. Rozgnieć węgiel aktywny i zmieszaj go z oliwką dla dzieci lub olejem kokosowym. Pastę wsmaruj w podrażnioną skórę. Opuchlizna i swędzenie szybko ustąpią. Tą samą mieszanką możesz łagodzić ślady poparzeń pokrzywy.
- Konserwacja mebli
Na meblach czy ciemnych drewnianych podłogach często pojawiają się plamki czy zarysowania. Problem zatuszujesz, przecierając powierzchnię węglem drzewnym.
- Filtr do wody
Węgiel wychwytuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Z tego powodu zaleca się stosowanie węgla w domach, w których jakość wody nie jest najlepsza. Należy oczywiście pamiętać, że węgiel nie eliminuje całkowicie bakterii, wirusów lub minerałów.
Przeczytaj również: Jak wyczyścić dzbanek filtrujący wodę? Kamień i osad wreszcie przestaną być problemem
Węgiel aktywny do roślin doniczkowych
- Kuracja dla zieleni pokojowej
Uprawiasz rośliny w domu? Przy kolejnym przesadzaniu dodaj do ziemi w doniczce parę tabletek węgla – sprawdzi się on jako „filtr” absorbujący zanieczyszczenia i odkwaszający podłoże. Taka kuracja jest szczególnie polecana dla storczyków, czyli roślin zasadolubnych – węgiel zapewni im najlepsze warunki do dobrego wzrostu.
- Filtr wody do podlewania
Węgiel wychwytuje wiele zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie, zatem jeśli nie masz pewności co do jej jakości, możesz odfiltrować ją z użyciem kilku pastylek węgla. Pamiętaj jednak, że w ten sposób nie pozbędziesz się z niej bakterii czy wirusów.
Węgiel aktywny dodany do doniczki ze storczykiem sprawi, że kwiat zacznie rosnąć zdrowo i bujnie. Fot.123RF.com
Węgiel aktywny do ogrodu
- Śmierdzący kompost
Jeśli z kompostownika wydobywa się brzydki zapach np. amoniaku, to znak, że coś złego się z nim dzieje. Zamiast pożądanej tlenowej fermentacji, cała nagromadzona materia organiczna zaczyna gnić. W takim przypadku dodaj do „gnojówki” kilka, kilkanaście tabletek węgla, zmielonych na pył — wszystko wróci do normy.
- Na chwasty
Rozdrobniony węgiel można również wysypywać w ogrodzie, pod roślinami, wokół których rozwijają się uciążliwe do wyplewienia chwasty.
- Konserwacja narzędzi
Narzędzia ogrodowe mają to do siebie, że szybko pokrywają się rdzą. Zapobiegniesz temu, czyszcząc je po każdym użyciu, dokładnie susząc i przecierając węglem. Kilka drażetek schowaj w skrzynce, w której przechowujesz przybory ogrodnicze.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czym nie wolno podlewać paprotki? Sprawdź, jakie są najlepsze metody pielęgnacji
Podczas ciepłej zimy śpiewa w ogrodzie. Jak zwabić rudzika i czym go dokarmiać?
Jak samemu zaprojektować łazienkę? Jak powinna wyglądać nowoczesna łazienka