Spis treści:
- Dlaczego trzeba zmienić tryb w oknach?
- Jak zmienić tryb w oknach na zimowy?
- Co daje tryb zimowy w oknach?
Dlaczego trzeba zmienić tryb w oknach?
Obecnie większość osób ma okna wykonane z tworzyw sztucznych, co przekłada się na większą szczelność, a więc również na oszczędzanie zużycia energii cieplnej. W trakcie montażu okien zazwyczaj ustawiamy standardowy docisk do ramy. Mało kto wie o tym, że możemy dopasować go do panujących warunków pogodowych. Warto zatem zmieniać tryb w oknach z letniego na zimowy.
Te dwa tryby w oknach pozwalają na optymalizację temperatury wewnątrz danego pomieszczenia. Dzięki temu latem mamy większy przepływ powietrza, a zimą zachowujemy szczelność. Wszystko zależy od odpowiedniego docisku skrzydła do ramy.
Przeczytaj również: Oblodzone schody posypujesz solą? Jest lepszy i skuteczniejszy sposób
Jak zmienić tryb w oknach na zimowy?
Tryb w oknach kontrolujemy za pomocą śruby regulującej umieszczonej na skrzydle. W zależności od producenta ma ona różne kształty, zazwyczaj jednak okrągłe lub sześciokątne.
Śruba w ramie okiennej służy do zmieniania trybu w oknach z letniego na zimowy i porusza się, gdy naciskamy klamkę. Ta śruba odpowiada za docisk okna do ramy. Z bliska zauważymy, że jedna strona jest dłuższa od drugiej.
Tryb w oknach na zimowy zmieniamy samodzielnie za pomocą kombinerek lub specjalnego klucza. W tym celu należy chwycić narzędziem śrubę i odwrócić największą kropkę ku ramie okna. Dzięki temu zwiększymy docisk uszczelki, a przepływ zimnego powietrza zostanie natychmiast zatrzymany.
Przeczytaj również: 3 triki, które pomogą w generalnym sprzątaniu łazienki. Płytki lśnią, w WC nie ma kamienia
Co daje tryb zimowy w oknach?
Tryb zimowy w oknach ma mocniejszy docisk skrzydła do ramy. W związku z tym okno jest szczelniejsze, dzięki czemu ciepło nie ucieka z domu, a do wnętrza pomieszczenia nie dostaje się zimno.
Dzięki przestawieniu trybu w oknach z letniego na zimowy mamy większy komfort. Oprócz tego rachunki za ogrzewania są mniejsze. Tryb zimowy wpływa na izolację pomieszczenia, a także na mniejsze zużywanie energii w trakcie sezonu grzewczego.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Dlaczego okna parują? Domowe triki na parujące okna