Spis treści:
- Dlaczego na dzbanku filtrującym wodę zbiera się osad i kamień?
- Jak odkamienić dzbanek filtrujący wodę?
- Jak często zmieniać filtr w dzbanku?
- Jak dbać o dzbanek filtrujący wodę?
Dlaczego na dzbanku filtrującym wodę zbiera się osad i kamień?
Dzbanek filtrujący wodę coraz częściej pojawia się w naszych domach. Jest to bowiem produkt dość tani, a jednocześnie niezwykle praktyczny. Pozwala w sposób wygodny i ekologiczny oczyścić wodę z substancji wpływających negatywnie na jej smak, wygląd i zapach. Filtrowanie wody zatrzymuje też ewentualne, szkodliwe związki chemiczne. Niektóre filtry wzbogacają jeszcze wodę w niezbędne pierwiastki, na przykład magnez.
Żeby jednak dzbanki filtrujące spełniały należycie swoją rolę, trzeba właściwie o nie dbać. Dlaczego w dzbanku filtrującym wodę zbiera się osad i kamień? Pochodzą one z wody i osadzają się na nim podobnie jak na przykład w czajniku. Umieszczony w dzbanku filtr usuwa sole magnezu i wapnia, tym samym zmiękczając wodę. Kamień może się jednak osadzać w dzbanku – powinniśmy zatem regularnie go czyścić.
Przeczytaj również: Najlepsza pasta do czyszczenia przypalenizny i na kamień w łazience. Sprawdź, jak jeszcze wykorzystać grejpfruty do sprzątania?
Dlaczego na dnie dzbanka filtrującego zbiera się zielony osad?
Zielony osad na dnie dzbanka filtrującego to najprawdopodobniej efekt rozwoju glonów. Mokre i naświetlone środowisko to dla nich idealne miejsce. By temu zapobiec, wystarczy przechowywać dzbanek do filtrowania wody w cieniu. Można nawet umieścić go w lodówce. Pamiętajmy też, aby myć go przy każdej wymianie filtra.
Nie powinno się również przechowywać tej samej wody w dzbanku zbyt długo, ponieważ sprzyja to rozwojowi glonów. Zazwyczaj można je zauważyć po powrocie z wakacji czy po długiej nieobecności. Na szczęście, by się ich pozbyć, wystarczy dokładnie umyć dzbanek filtrujący wodę. Następnie wlejmy do niego na co najmniej 30 minut roztwór wody i kwasku cytrynowego, a po upływie tego czasu jeszcze raz dokładnie go umyjmy.
Woda w dzbanku nie powinna stać byt długo. Na jego ścianach osadza się nie tylko kamień, ale też rozwijają drobnoustroje. Fot. CanvaPro
Jak odkamienić dzbanek filtrujący wodę?
Jak wyczyścić dzbanek do filtrowania wody? Można kupić profesjonalne odkamieniacze albo wykorzystać domowe metody. Co szczególnie warto zastosować?
- Sok z cytryny – sok z cytryny wymieszany z wodą znakomicie usunie z powierzchni dzbanka wszelkie zanieczyszczenia. Można też użyć samego soku, bez dodatku wody. Zostawiamy go na około godzinę, a następnie dokładnie myjemy dzbanek.
- Roztwór wody i kwasku cytrynowego – można wymieszać wodę i kwasek cytrynowy w dużej misce, a następnie zanurzyć w nim odpowiednie części dzbanka i pozostawić na 2 godziny. Po tym czasie płuczemy je pod bieżącą wodą, myjemy i wycieramy do sucha.
- Woda z sodą oczyszczoną – soda oczyszczona wymieszana z wodą usuną kamień i osad z dzbanka filtrującego. Wystarczy je wymieszać, a następnie wlać do dzbanka i pozostawić na godzinę. Następnie dokładnie myjemy produkt, osuszamy go i zakładamy filtr.
Warto zaznaczyć, że stosowanie octu lub kupionego w sklepie odkamieniacza, nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o czyszczenie dzbanka filtrującego wodę.
Jak często zmieniać filtr w dzbanku?
Kiedy wymienić filtr w dzbanku? Wymiana filtra do wody powinna nastąpić po około 4 tygodniach jego pracy. To optymalny czas, sugerowany przez większość producentów dzbanków filtrujących i filtrów. Regularna ich wymiana jest konieczna, ponieważ z czasem przestają pełnić swoją funkcję. Woda będzie po prostu przez nie przeciekać i nie zostanie oczyszczona.
Wymieniając filtr na nowy, warto pamiętać, by pierwszą przefiltrowaną wodę wylać. Dokładny czas używania filtra oraz zasady jego użytkowania są zawsze określone przez producenta i umieszczone na opakowaniu. Bez względu na markę, są jednak zwykle bardzo podobne.
Jak dbać o dzbanek filtrujący wodę?
Dzbanek filtrujący ma kontakt z wodą pitną, więc musimy dbać o jego czystość. Warto go myć przy okazji wymiany filtra i właśnie tak postępuje większość użytkowników dzbanków filtrujących wodę. Należy umyć całe naczynie – tak wewnątrz, jak i na zewnątrz – ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie wypłukać i wytrzeć go ściereczką. Producenci często jednak sugerują, że częstotliwość czyszczenia dzbanka filtrującego powinna być większa. Postarajmy się więc czyścić go na przykład co 2 tygodnie.
Szklane dzbanki filtrujące zwykle można myć w zmywarce. Plastikowe dzbanki powinny być jednak czyszczone ręcznie. Ręcznie należy też myć produkty wyposażone w elementy elektroniczne – na przykład wyświetlacz wskazujący stopień zużycia filtra. Najlepiej sprawdzić zalecenia producenta dotyczące właściwego mycia i pielęgnacji konkretnego dzbanka filtrującego i się do nich stosować.
Przeczytaj również:
Jak szybko wysuszyć pranie zimą? Wypróbuj metodę burrito
Wybiela ramy okienne aż błyszczą. Doskonale działa też na smugi na szybach
Używany ostrożnie potrafi zdziałać w domu cuda. Nietypowe zastosowanie amoniaku