Spis treści:
Amoniak - używaj ostrożnie
Amoniak to nieorganiczny związek azotu i wodoru (dokładnie: wodorek azotu NH3), występujący w postaci gazu, który jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle: wykorzystywany jest jako substancja chłodząca, składnik soli trzeźwiących, nawozów sztucznych, chemii gospodarczej czy syntetycznych tkanin. Charakteryzuje się intensywnym i nieprzyjemnym zapachem. Jest toksyczny – w niedużych dawkach może działać drażniąco na oczy, nos i gardło. Stosowany w nieodpowiednich stężeniach powoduje poważniejsze konsekwencje: uszkodzenia wzroku, górnych dróg oddechowych, układu nerwowego, układu pokarmowego. Do zatrucia amoniakiem dochodzi najczęściej wśród pracowników firm zajmujących się jego produkcją lub przetwarzaniem.
- Czy stosowanie amoniaku w domu jest niebezpieczne?
Co do zasady – nie, jeśli zachowujemy właściwe środki bezpieczeństwa: zakładamy rękawiczki, przestrzegamy sugerowanych proporcji, wietrzymy pomieszczenia, w których amoniak jest używany. Pamiętajmy, by nie mieszać środków z amoniakiem z chlorem (będącym składnikiem wybielaczy).
- Dawka czyni truciznę
Chemia gospodarstwa domowego zawiera przeciętnie ok. 5% tej substancji, więc ryzyko zatrucia jest niskie. Dostępny w sklepach amoniak o stężeniu ok. 30% może powodować poparzenia, należy więc zadbać o jego bezpieczne przechowywanie, poza dostępem dzieci i zwierząt.
Przeczytaj również: Jak domowym sposobem wyczyścić spłuczkę? Wlej do misy i zostaw na kilka godzin, kamień i brud wyparują
Zastosowania amoniaku w domu
Amoniak może być przydatną substancją, za pomocą której w prosty sposób poradzimy sobie z utrzymywaniem porządku w domu. Trzeba jednak pamiętać, aby używać go z rozwagą. W dużych dawkach stanie się dla nas trujący. Przedstawiamy przykłady skutecznego zastosowania amoniaku w domowych warunkach.
Amoniak można wykorzystać na wiele sposobów. Fot. 123RF.com
- Brudne fugi
Poczerniałe fugi podłogowe to zmora każdej łazienki wyłożonej płytkami. Jak szybko pozbyć się brudu? Mieszamy 2 litry wody z ¼ szklanki amoniaku. Takim roztworem przecieramy kafle i spoiny między nimi. W ten sposób usuniemy nie tylko kurz i zabrudzenia, ale również pleśń.
- Amoniak w walce z plamami
Dzięki użyciu amoniaku, z ubrań i innych tekstyliów łatwo usuniemy zabrudzenia po kawie, winie, keczupie i herbacie. Aby wywabić plamy, należy gąbką lub szmatką wetrzeć w nie odrobinę roztworu amoniaku i wody (2 litry wody i 1 łyżka amoniaku).
- Żółte ślady na ubraniach
Czasami na nienoszonych ubraniach pojawiają się dziwne, żółte plamy. Można się ich pozbyć, namaczając brudną odzież w roztworze 2 litrów letniej wody i 1 łyżki amoniaku przez ok. 20 minut. Po tym czasie gąbką delikatnie pocieramy nieestetyczne ślady, a następnie pierzemy tkaniny jak zwykle.
Przy użyciu amoniaku można poradzić sobie z wieloma zabrudzeniami. Fot. 123RF.com
- Sposób na plamy na dywanie
Amoniak doskonale sprawdzi się w przypadku trudnych plam na dywanie. Pół szklanki substancji rozpuszczamy w 2 litrach wody, po czym takim roztworem nasączamy gąbkę i przecieramy nią zabrudzoną powierzchnię.
- Śnieżnobiałe firanki
Białe firanki to chluba każdego domu. Rozświetlają wnętrze i nadają mu wrażenia czystości. Jak przywrócić starym, spranym tkaniom śnieżnobiały kolor? Przed zwykłym praniem wystarczy namoczyć je w roztworze wody i amoniaku. W 2 litrach wody należy rozpuścić jedną łyżkę substancji.
- Okna bez smug
Do trzech szklanek wody dodajemy jedną szklankę amoniaku. Tak powstałym roztworem spryskujemy szyby i przecieramy miękką ścierką z mikrofibry z krótkim włosiem. Okna będą lśnić.
- Zabrudzenia drewnianych podłóg
Co ciekawe, amoniak świetnie sprawdza się w pielęgnacji drewnianych podłóg. Ślady po winie czy kawie z posadzki odbarwi oszczędnie nałożony roztwór wody utlenionej i trzyprocentowego amoniaku.
- Jak usunąć brzydki zapach w domu?
Jak usunąć plamy i zapach moczu zwierzęcia, gdy nasz pupil załatwi potrzeby w domu lub poza kuwetą? Użyjmy amoniaku i mydła. W równych proporcjach rozpuśćmy je w wodzie, a następnie wetrzyjmy w zabrudzone miejsce. Przykra woń zniknie.
- Czyszczenie tapicerki
Sofy z welurowym lub aksamitnym obiciem ostatnio stały się bardzo modne. Jak o nie dbać i bezpiecznie usuwać z nich zabrudzenia? Metoda jest prosta: najlepiej oczyszczać je roztworem z wody i amoniaku (2 łyżki na litr wody). Aby zachować miękkość obicia, należy starannie wyczesywać domowy środek czyszczący w kierunku pod włos.
- Jak czyścić wiklinowe dekoracje i meble?
Do mycia wikliny można zastosować roztwór wody oraz amoniaku i soli (na litr ciepłej wody 4 łyżki amoniaku i 1 łyżeczkę soli). Mieszaninę wcieramy w przedmioty miękką ściereczką. Przy większych zabrudzeniach użyjmy szczotki ryżowej. Nie szorujmy jednak wikliny zbyt mocno, by jej nie zarysować.
- Zakopcone drzwi kominka
Na szklanych drzwiczkach kominka często pojawia się czarny nalot. Jak go zmyć? W butelce ze spryskiwaczem łączymy łyżkę amoniaku, dwie łyżki octu i litr ciepłej wody. Mieszaninę rozpylamy na szybę kominkową, a następnie przecieramy ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką.
- Mole spożywcze
Używając amoniaku, łatwo pozbędziemy się z domu moli spożywczych. Jeśli zauważymy szkodniki w kuchni, wyrzućmy wszystkie otwarte suche produkty, takie jak mąka, płatki, orzechy, cukier, a meble i sprzęty przemyjmy roztworem wody i amoniaku. Na 2 litry wody używamy 1 szklankę amoniaku.
- Mycie wanny i umywalki
Roztwór przygotowany z wykorzystaniem amoniaku (2 litry wody pomieszane z ¼ szklanki amoniaku) pomaga w skutecznej walce z brudem i pleśnią. Wanna i umywalka szybko odzyskają swój blask.
- Czyszczenie biżuterii
Czarny nalot na biżuterii może spędzać sen z powiek. Jest jednak na to proste rozwiązanie. Odpowiednią mieszankę przygotujemy z użyciem 1 szklanki ciepłej wody w połączeniu z z 1/2 szklanki amoniaku. Następnie w roztworze zanurzamy srebrne lub złote przedmioty i pozostawiamy na ok. 30 minut. Po tym czasie wszystko wystarczy wytrzeć i cieszyć się świeżo wyglądającymi akcesoriami.
Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 26.01.2021 roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sposoby na porysowaną drewnianą podłogę i meble. Popularny kosmetyk dla kobiet to genialny patent
Przypalenizna z żelazka schodzi idealnie, wiklina jest jak nowa. Nietypowe zastosowanie soli