Spis treści:
Spłuczkę trzeba czyścić regularnie
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak ważne jest dbanie o czystość toalety, wewnątrz której gromadzi się mnóstwo bakterii i pasożytów, zagrażających naszemu zdrowiu. To jednak nie wystarczy. Bardzo często zapominamy o wyczyszczeniu zbiornika na wodę spłukującą, a tam również namnaża się mnóstwo szkodliwych mikroorganizmów, a w przypadku dużych zaniedbań rozwija się również pleśń. Długo nieczyszczona spłuczka może wyglądać odpychająco, gdy jej wnętrze pokryje się szlamem i kamieniem. Jak wyczyścić spłuczkę?
Przeczytaj również: Czyszczenie spłuczki z kamienia i osadu. 3 domowe patenty, które nigdy nie zawodzą
Jak wyczyścić spłuczkę domowym sposobem?
Wszystkie prace najlepiej wykonywać w gumowych rękawicach. Czyszczenie zbiornika na wodę zaczynamy od zdjęcia górnej pokrywy i odkręcenia przycisku spustowego. Zakręcamy dopływ wody i spuszczamy część zawartości spłuczki. Poziom wody powinien wynosić ok. 1/3 wysokości misy. Pozostawienie takiej ilości zabezpieczy pływak i inne plastikowe elementy przed pęknięciem pod wpływem wrzątku, który będziemy wykorzystywać.
W dużym garnku gotujemy wodę - jej ilość dopasowujemy do pojemności spłuczki. We wrzątku rozpuszczamy szklankę kwasku cytrynowego - można zastąpić go octem. Taki roztwór przelewamy do spłuczki - jeśli będzie go za mało i nie wypełni całego pojemnika, możemy dolać ciepłej wody z kranu lub odkręcić na chwilę jej dopływ.
Nieregularne czyszczenie spłuczki może prowadzić nie tylko do nawarstwiania się kamienia i bakterii, ale również awarii. Fot.123RF
Całość zostawiamy na minimum 3 godziny, a w miarę możliwości (jeśli mamy do dyspozycji drugą łazienkę) nawet na całą noc, by kwasek miał okazję "popracować". Po upływie tego czasu spuszczamy wodę z rozpuszczonym brudem i zabieramy się za czyszczenie wewnętrznych ścianek spłuczki.
Do tego celu wykorzystać możemy płyn do mycia naczyń i zwykłą gąbkę myjkę, szczotkę z dłuższą rączką lub magiczną gąbkę. W przypadku mocno zaniedbanych spłuczek, konieczne może być powtórzenie całego procesu.
Po umyciu całej spłuczki opłukujemy jej wnętrze czystą wodą np. z pomocą plastikowej butelki lub innego pojemnika. Wnętrze spłuczki powinno być czyszczone regularnie, przynajmniej raz w miesiącu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak naprawić cieknącą spłuczkę? Nie musisz wzywać fachowca [PORADNIK]
Zamiast wyrzucać, włóż do spłuczki. Rachunek za wodę będzie niższy