Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak umyć okna, by były bez smug?

Skoro wiosenne porządki, to i mycie okien. Jak o nie zadbać i czyścić je tak, by nie zostawały na nich smugi? Oto lista błędów, jakich warto się wystrzegać!

Jak umyć okna, by były bez smug?

fot. 123RF/PICSEL

Mycie okien w słoneczny dzień

Wiosna to popularny termin mycia okien. Sprzyja temu aura, umożliwiająca przebywanie na zewnątrz w lekkiej odzieży. Dobrze jednak pamiętać, by nie zabierać się do tej pracy w wyjątkowo słoneczny dzień. Dlaczego? To najlepszy sposób na to, by na szybach zostały nieestetyczne zacieki. Przy wysokiej temperaturze środek do mycia okien bardzo szybko wyparowuje, co uniemożliwia dokładne wypolerowanie szklanej powierzchni. By temu zapobiec, czyśmy okna rankiem lub w pochmurny dzień.

Mycie okien - odpowiednie preparaty

Okna, tak jak i każdy inny element wyposażenia domu, wymagają używania odpowiednich środków pielęgnacyjnych, dopasowanych do materiałów, z jakich je wykonano. Nie należy ich myć przypadkowymi, czy też uniwersalnymi detergentami "do każdej powierzchni", które akurat mamy pod ręką, bo mija się to z celem, a i może oknom zaszkodzić. Niektóre preparaty zawierają substancje abrazyjne, mogące trwale zarysować szkło lub ramy. Rynek oferuje wiele specjalistycznych środków przeznaczonych do mycia okien, jeśli jednak nie chcemy z nich korzystać, użyć można sprawdzonych, domowych sposobów – octu i sody oczyszczonej. Przeczytaj: Jak myć okna, by osiągnąć najlepszy efekt »

Mycie okien - czy twarda woda szkodzi?

Jeśli o odpowiednich preparatach już mowa – zwróćmy uwagę na wodę, jakiej używamy do mycia okien. W przeważającej części kraju woda dostarczana do kranów jest twarda, co znaczy, że zawiera ona podwyższone stężenia soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu, które wytracają się np. w czajnikach, w postaci dobrze wszystkim znanego kamienia. Twarda woda nie szkodzi, znacząco jednak utrudnia wymycie okien na błysk. Jak temu zaradzić? Sposobów na zmiękczenie wody jest kilka: można ją przegotować w czajniku, skropić octem lub sokiem z cytryny, lub zastąpić wodą destylowaną.

Gazeta do mycia i polerowania okien

Utarło się, że okna najlepiej polerować zwykłą, czarno-białą gazetą (jak to robiły nasze babcie), ponieważ nie zostawiają one na szybach ani smug, ani drobinek kurzu czy innych paprochów. Niestety, od czasu kiedy nasze babcie do polerowania okien używały codziennych gazet, jakość papieru wykorzystywanego do ich produkcji znacząco spadła. Jest on nadmiernie szorstki i może porysować szyby. Zamiast nich lepiej użyć ściereczek z mikrofibry o bardzo krótkim włosiu lub nylonowych rajstop. Poznaj ciekawe zastosowania rajstop »

Odpowiednia kolejność mycia okien

To dość oczywiste, ale okna należy myć całościowo – myjemy nie tylko szyby, ale też profile okienne. Aby ułatwić sobie tę czynność, pamiętajmy o właściwej kolejności prac. Najpierw wyczyśćmy szyby, później – ramy i parapety. Postępując w ten sposób, unikniemy rezultatu, kiedy brudna woda spływająca z górnych partii okna, osadza się w dolnych częściach ramy i uszczelkach, co oznacza, że trzeba je ponownie wymyć.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.