Poradniki

Co to jest kamień z czajnika i jak go usunąć?

Kamień w czajniku sugeruje, że woda, którą mamy w mieszkaniu, jest twarda, czyli obfitująca przede wszystkim w jony wapnia i magnezu. Wysokie temperatury sprawiają, że wytrąca się z nich biały nalot, czyli węglan wapnia. Jak usunąć kamień z czajnika?

REKLAMA

Kamień w czajniku a zdrowie

Raz na jakiś czas niemal każdy czajnik potrzebuje gruntownego czyszczenia z kamienia, który wytrąca się z wody podczas codziennego użytkowania. Co do zasady biały nalot nie jest groźny dla zdrowia, z pewnością nie wygląda on jednak estetycznie i może zaburzać smak ciepłych napojów – kawy, herbaty. Jak zlikwidować kamień w czajniku elektrycznym?

Osad z kamienia w czajniku

Istnieje wiele domowych sposobów, by skutecznie usunąć osad z kamienia w czajniku.

Pierwszą metodą usuwania kamienia, która od razu przychodzi na myśl, jest ocet. Zawarty w nim kwas wchodzi w reakcję i rozpuszcza węglan wapnia, czyli problematyczny, biały nalot. Wystarczy zagotować w czajniku wodę, zmieszaną z octem w proporcji 1:1 i odczekać ok. godziny. Po tym czasie roztwór wylewamy. Dobrze również po raz kolejny zagotować wodę, tak by usunąć nieprzyjemny, kwaśny posmak.

Jak się pozbyć kamienia w czajniku?

W podobny sposób jak ocet zadziała kwasek cytrynowy. Jeśli chcemy nim odkamienić czajnik, do wody (na pełną pojemność urządzenia) dodajemy pięć łyżeczek proszku. Całość zagotowujemy i pozostawiamy na minimum godzinę.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

romil

Ludzie. Czemu piszecie takie bzdury? Zamiast usuwać kamień z czajnika chyba lepiej gotować czystą wodę. Zwykły, tani filtr osmotyczny spowoduje, że wymienicie czajnik z powodu jego wyglądu zewnętrznego bo w środku dalej będzie wyglądał jak nowy.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co to jest kamień z czajnika i jak go usunąć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.