Porady domowe

Wlej szklankę tego produktu i pozbądź się smrodu na dobre. Domowy sposób na czystą pralkę

Wraz z upływem czasu w bębnie pralki gromadzą się resztki płynu i proszku do prania, które sprzyjają rozwojowi pleśni i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu. Aby przywrócić świeżość wypranych ubraniom, wystarczy ją regularnie myć. Czym wyczyścić pralkę? Sprawdź najbardziej skuteczne sposoby na mycie pralki!

Wlej szklankę tego produktu i pozbądź się smrodu na dobre. Domowy sposób na czystą pralkę
W większości przypadków nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki jest efektem gromadzenia się pleśni w bębnie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Skąd się biorą zabrudzenia w pralce

Bęben to główny element pralki, na którym powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Dlaczego? W większości przypadków nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki jest efektem gromadzenia się pleśni w bębnie. Wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają rozwojowi bakterii w pralce. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ pleśń może przenieść się również na nasze ubrania.

Aby temu zapobiec, należy dokładnie wyczyścić gumę uszczelniającą, którą znajdziemy przy otworze bębna. To właśnie ona jest największym siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami

Do usunięcia osadu możemy wykorzystać starą szczoteczkę  do zębów, środki czystości i gorącą wodę. Następnie wewnątrz pralni umieszczamy specjalną tabletkę, przeznaczoną do czyszczenia urządzenia. 

Alternatywą może być mycie pralki octem lub sodą – wlewamy szklankę octu lub 0,5 kg sody do bębna i włączamy program z maksymalną temperaturą. Aby usunąć nieprzyjemny zapach środków,  uruchamiamy szybkie płukanie. Dzięki temu usuniemy nie tylko zabrudzenia, ale też odświeżymy zapach naszej pralki. 

Oprócz tego sprawdza się też: 

  • czyszczenie pralki octem i sodą – składniki te należy zmieszać ze sobą w proporcjach 1:1 i postępować jako podczas pielęgnacji urządzenia samym octem,

  • czyszczenie pralki octem jabłkowym i kwaskiem cytrynowym – 2 l octu  należy wlać, a 2 opakowania kwasku cynowego wsypać do bębna. Następnie wystarczy włączyć cykl prania temperaturze 90 °C. Efektem będzie idealnie czysty, zdefektowany bęben, 

  • czyszczenie pralki płynem do jamy ustnej – intensywny zapach tego specyfiku pomaga pozbyć się nieprzyjemnej woni wydobywającej się z bębna. Ponadto ma on właściwości dezynfekujące, dlatego przy jego pomocy można uporać się z zarazkami zalegającymi w mechanizmie urządzenia. W tym celu wystarczy wlać pół szklanki płynu do dozownika i  włączyć krótki cykl prania. 

Sprawdzoną, skuteczną metodą jest też zapobieganie osadzaniu się kamienia i usuwanie zabrudzeń poprzez czyszczenie pralki aspiryną. Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy rozpuszcza osady zalegające na metalowych elementach. Jeśli pokruszysz 5 tabletek aspiryny, a następnie wsypiesz je tam, gdzie dozuje się proszek do prania i włączysz pełen cykl prania o maksymalnej temperaturze, bęben pralki znów zacznie lśnić czystością.

Natomiast 
czyszczenie pralki płynem do naczyń – ze względu jego łagodne działanie tego produkty – sprawdzi się wyłącznie podczas mycia obudowy. 

Czym wyczyścić pralkę – proste sposoby na mycie dozownika

Regularne mycie dozownika pralki ma istotne znaczenie dla utrzymania urządzenia w dobrym stanie. W tym miejscu też gromadzą się zanieczyszczenia w postaci resztek płynów do płukania i osadu z proszku, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszych ubrań. W związku z tym warto czyścić dozownik pralki przynajmniej co 2 miesiące, a jeśli często korzystamy z pralki, raz na miesiąc.

Na początku usuwamy dozownik i opłukujemy go gorącą wodą. Przy pomocy wilgotnej ściereczki, szczotki lub gąbki usuwamy pozostałości detergentów do prania. Trudniejszym wyzwaniem będzie natomiast pozbycie się pleśni znajdującej się w dozowniku. W tym przypadku będziemy musieli wykorzystać specjalne preparaty lub płyn do mycia naczyń do jej usunięcia.

Przeczytaj również:  Jak samodzielnie wyczyścić filtr w pralce? Poradnik praktyczny


Odpowiednia konserwacja i czyszczenie znacznie podnosi jakość prania i przedłuża żywotność urządzenia. Fot. 123RF.com

Mycie filtra pralki

Włosy, kurz, zmechacenia, drobinki tłuszczu… wszystkie te zabrudzenia zbierane są przez filtr podczas prania. Z biegiem czasu może dojść do jego zablokowania i ostatecznie do powstania nieprzyjemnego zapachu i przeniesienia zanieczyszczeń na ubrania. W skrajnych przypadkach zapchany filtr może doprowadzić  do uszkodzenia urządzenia.

Aby tego uniknąć, wystarczy regularnie czyścić i wymieniać filtr – najlepiej raz na kilka tygodni. Filtr jest zlokalizowany z przodu pralki. Większość producentów zasłania go specjalną klapką. Wyczyszczenie tego elementu może sprawić nam wiele trudności, szczególnie gdy nie wymienialiśmy go od dłuższego czasu. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w miskę lub szmatkę, które zapobiegną wydostaniu się nadmiaru wody. Po usunięciu przesłony filtra, zajmujemy się wyciągnięciem wszelkich zanieczyszczeń, które go blokują. Na samym końcu przemywamy go gorącą wodą lub detergentem. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu filtra, ponownie montujemy go w pralce.

Jak usunąć kamień z pralki automatycznej?

Jeśli korzystamy z twardej wody do prania, naszym problemem może okazać się również kamień osadzający się na elementach wewnątrz urządzenia. Zaniedbanie może nawet doprowadzić do pogorszenia ich działania. Wtedy nasza pralka będzie pobierała więcej energii elektrycznej, aby mogła sprawnie funkcjonować.

Jak usunąć kamień z pralki automatycznej? W tym celu możemy zastosować specjalne środki do czyszczenia wnętrza zbiornika z kamienia.

Co zrobić, żeby pralka nie śmierdziała?

Pamiętaj, że pralka brudzi się nie tylko w środku. Od czasu do czasu należy ją dokładnie umyć i zdezynfekować także na zewnątrz. Użyj w tym celu szmatki nasączonej ciepłą wodą zmieszaną z octem.

Przeczytaj również: Na pewno masz go w kuchni. Tani środek zlikwiduje smród w pralce

brudna pralka Wydobywający się smród z bębna pralki zaleca się potraktować octem. Fot.123RF.com

Dezynfekcja pralki… żelem do toalet – czy to dobra metoda?
Jak utrzymać w czystości materac do łóżka?
Co zrobić, gdy po wyjęciu z pralki na ubraniach zostają zabrudzenia?
Jak pozbyć się grzyba i skutecznie wyczyścić pralkę

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wlej szklankę tego produktu i pozbądź się smrodu na dobre. Domowy sposób na czystą pralkę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.