Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Domowe sposoby na wyczyszczenie pralki. Tani środek, który każdy ma w domu

Za awarię pralki i nieprzyjemnie pachnące pranie może być odpowiedzialne jej zabrudzenie. Zanieczyszczenia zalegające w mechanizmie, w gumowym kołnierzu czy w pojemniku na proszek, mogą sprawić, że urządzenie odmówi posłuszeństwa, a stan odzieży będzie pozostawiał wiele do życzenia. Oto patenty na to, jak szybko i skutecznie wyczyścić pralkę! 

Domowe sposoby na wyczyszczenie pralki. Tani środek, który każdy ma w domu
Pralka może być sprawna przez długie lata – ogromny wpływ na to ma sposób jej eksploatacji. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego czyszczenie pralki jest tak ważne? 

Jeśli chcesz, aby twoja pralka przez jak najdłuższy czas był sprawna, a twoje ubrania po praniu były idealnie czyste, nie możesz lekceważyć kwestii jej czyszczenia. Urządzenie to ma kontakt z wodą, wysoką temperaturą, brudną odzieżą i różnymi środkami piorącymi, co sprzyja osadzaniu się zabrudzeń.  

Czyszczenie pralki jest konieczne, gdyż: 

  • we wnętrzu jej mechanizmu jest zwykle ciepło i wilgotno – jeśli nie będzie on regularnie czyszczony, może zacząć rozwijać się tam grzyb i pleśń. Narażone są na to także guma przy bębnie oraz dozownik na proszek 
  • brud zalegający wewnątrz pralki może doprowadzić zarówno do awarii urządzenia, jak i zniszczenia ubrań 
  • zabrudzona pralka wydziela nieprzyjemny, charakterystyczny, drażniący zapach, którym przenikają tkaniny 
  • na filtrze tego urządzenia osiadają włosy, sierść, piasek – prowadzi to do jego zapchania, a w efekcie do poważnej awarii pralki 
  • twarda woda może spowodować pojawienie się kamienia na zasadniczych częściach mechanizmu tego urządzenia AGD – jeśli pokryje on grzałkę, to mogą pojawić się problemy z zachowaniem właściwej temperatury prania. 

Czyszczenie pralki – jak często jest to konieczne? 

Gdy pralka się zepsuje, na jej czyszczenie jest już za późno – wtedy może pomóc tylko wykwalifikowany fachowiec. Aby zapobiec awarii urządzenia, należy regularnie, starannie je pielęgnować.  

W związku z tym zadbaj, aby twoim nawykiem stało się zostawianie otwartej szufladki na proszek i uchylonych drzwi od pralki po zakończonym praniu. Dzięki temu zapewnisz temu urządzeniu właściwą cyrkulację powietrza, co zapobiegnie pojawieniu się pleśni, grzybów oraz nieprzyjemnej woni. Ponadto czyszczeniem tego jednego z najważniejszych domowych sprzętów należy zajmować się regularnie: 

  • przynajmniej raz w miesiącu należy uruchomić cykl prania ze środkiem czyszczącym mechanizm pralki. To samo dotyczy czyszczenia dozowników na detergenty 
  • co dwa miesiące należy usuwać brud, który pojawia się przy uszczelce drzwi oraz czyścić bęben 
  • przynajmniej raz w roku trzeba zająć się oczyszczeniem filtrów – w zaworze i pompy opróżniającej. Dotyczy to także węża odpływowego. 

Rozwiązaniem dla zapominalskich i tych, którzy nie chcą tracić czasu na czyszczenie pralki, są modele samoczyszczące. Urządzenia takie same usuwają pojawiające się w nich zabrudzenia – wykorzystywana jest do tego odwirowana, bardzo gorąca woda. 

Utrzymanie pralki w czystości – najważniejsze zasady 

Twoja pralka będzie "żyła” dłużej, jeśli zadbasz o jej dobry stan techniczny, utrzymując ją w czystości. W tym celu: 

  • nie ograniczaj jej czyszczenia tylko do stosowania płynów pielęgnujących jej mechanizm – pamiętaj także o myciu gumy przy bębnie, węża oraz szufladki na detergenty 
  • sprawdź, jak twarda jest woda, której używasz do prania – możesz to zrobić przy pomocy specjalnego testera. Jeśli okaże się, że znajduje się w niej wyjątkowo dużo rozpuszczonych minerałów, czyść ją jak najczęściej 
  • uważaj na to, co wkładasz do pralki – sprawdź, czy w kieszeniach nie znajdują się chusteczki higieniczne, które mogą zabrudzić mechanizm. Ponadto postaraj pozbyć się z odzieży piasku, włosów i sierści 
  • pamiętaj, aby co jakiś czas ustawiać cykl prania o maksymalnej temperaturze – możesz wtedy wyprać np. ręczniki. Dzięki temu wnętrze pralki zostanie zdezynfekowane – będzie wolne od bakterii i roztoczy. 

Konieczne jest również mycie pralki dedykowanymi do tego specyfikami – można sięgnąć po sklepowe produkty lub samodzielnie przygotować środki czyszczące.  

Czym można czyścić pralkę? 

Sklepowe specyfiki do pielęgnacji pozwalają szybko i bez wysiłku pozbyć się zabrudzeń z pralki. Są to np.: 

  • odkamieniacze – służą one do pozbywania się osadów z twardej wody 
  • proszki i płyny do czyszczenia pralki  
  • specjalne tabletki. 

Ponadto popularną metodą jest czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki – wystarczy wrzucić jedną kapsułkę do bębna i uruchomić pusty cykl prania. 

Mimo skuteczności tych detergentów popularnością cieszą się również domowe specyfiki. Są one przyjazne dla środowiska, można je naprawdę szybko przygotować, a ponadto ich stosowanie oznacza znacznie mniejszy wydatek – powstają one z produktów dostępnych w każdym domu. 

Czyszczenie pralki – domowe sposoby 

Patentem znanym niemal każdej gospodyni domowej jest czyszczenie pralki octem. Wykorzystując ten popularny produkt, można odkazić mechanizm urządzenia – w tym celu należy wlać ¾ szklanki octu do pojemnika na proszek i włączyć cykl prania o temperaturze 90 s.C. 

Oprócz tego sprawdza się też: 

  • czyszczenie pralki octem i sodą – składniki te należy zmieszać ze sobą w proporcjach 1:1 i postępować jako podczas pielęgnacji urządzenia samym octem 
  • czyszczenie pralki octem jabłkowym i kwaskiem cytrynowym – 2 l octu  należy wlać, a 2 opakowania kwasku cynowego wsypać do bębna. Następnie wystarczy włączyć cykl prania temperaturze 90 °C. Efektem będzie idealnie czysty, zdefektowany bęben 
  • czyszczenie pralki płynem do jamy ustnej – intensywny zapach tego specyfiku pomaga pozbyć się nieprzyjemnej woni wydobywającej się z bębna. Ponadto ma on właściwości dezynfekujące, dlatego przy jego pomocy można uporać się z zarazkami zalegającymi w mechanizmie urządzenia. W tym celu wystarczy wlać pół szklanki płynu do dozownika i  włączyć krótki cykl prania. 

Sprawdzoną, skuteczną metodą jest też zapobieganie osadzaniu się kamienia i usuwanie zabrudzeń poprzez czyszczenie pralki aspiryną. Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy rozpuszcza osady zalegające na metalowych elementach. Jeśli pokruszysz 5 tabletek aspiryny, a następnie wsypiesz je tam, gdzie dozuje się proszek do prania i włączysz pełen cykl prania o maksymalnej temperaturze, bęben pralki znów zacznie lśnić czystością. Natomiast czyszczenie pralki płynem do naczyń – ze względu jego łagodne działanie tego produkty – sprawdzi się wyłącznie podczas mycia obudowy.  

Czyszczenie pralki – pojemnik na proszek 

Pamiętaj, że również w dozowniku na detergenty gromadzi się brud, resztki proszku, które mogą szybko zamienić się w pleśń. Jeśli chcesz tego uniknąć, to myj go płynem przygotowanym z sody i z octu. Wyszoruj wszystkie ścianki pojemnika i dno przy pomocy szczoteczki do mycia zębów, dokładnie opłucz go pod ciepłą, bieżącą wodą, a następnie osusz. 

Czyszczenie gumy w pralce 

Jeśli gumowy kołnierz znajdujący się przy bębnie jest bardzo zabrudzony, to wsyp do niego sodę oczyszczoną, a dopiero potem spryskaj go octem. Brud usuniesz, szorując powierzchnię szczoteczką do zębów. Na koniec przetrzyj gumę ręcznikiem zanurzonym w gorącej wodzie. 

Pralka może być sprawna przez długie lata – ogromny wpływ na to ma sposób jej eksploatacji. Pierwszym krokiem do tego, aby przedłużyć jej żywotność, jest jej regularne czyszczenie – dotyczy to zarówno jej mechanizmu, jak i dozownika oraz gumowego kołnierza. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.