Spis treści:
Dlaczego ręczniki są szorstkie?
Nawet najbardziej luksusowy, najwyższej jakości ręcznik z czasem może stać się szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Korzystanie ze sztywnego materiału jest niezbyt komfortowe, ale to niejedyny problem. Przede wszystkim jest on mało chłonny, więc nie osusza dobrze po kąpieli. Co więcej, jeśli mamy wrażliwą skórę, szorstka tkanina może ją podrażniać. Jeśli nasze ręczniki nie są tak miękkie i puszyste jak kiedyś, praliśmy je w niewłaściwy sposób.
Dlaczego ręczniki są szorstkie? Główną przyczyną są detergenty. Jeżeli stosujemy takich środków za dużo, będą one osadzać się na włóknach materiału. Ręczniki tracą miękkość również z powodu niewłaściwej temperatury prania. Jeżeli jest za niska lub zbyt wysoka, tkanina stanie się sztywna i nieprzyjemna w dotyku. Nie zawsze jednak to sposób prania jest przyczyną problemu. Ręczniki mogą stracić miękkość także z powodu twardej wody – zawarte w niej minerały również mogą osadzać się na włóknach.
Niewłaściwe pranie i stosowanie zbyt dużej ilości detergentów sprawia, że ręczniki stają się szorstkie. Fot. serezniy/123RF.com
Już od pierwszego prania nowych ręczników warto stosować się do kilku zasad, dzięki którym nie będą szorstkie. Zalecenia przedstawione poniżej są ogólne – zawsze sprawdzajmy metkę produktu, aby mieć pewność, że temperatura i cykl prania są odpowiednie dla danego rodzaju materiału. Jak prać ręczniki, aby pozostały miękkie i chłonne?
- Ręczniki pierzemy oddzielnie, segregując je kolorami (nie wkładamy do pralki równocześnie pościeli, bielizny ani ubrań).
- Przed pierwszym praniem przez dobę moczymy tkaniny w wodzie.
- Wkładamy ręczniki do pralki, nie przepełniając bębna.
- Pierzemy w temperaturze 40-60°C (zgodnie z zaleceniami producenta na metce).
- Wybieramy program prania bawełny z długim płukaniem.
- Nie dodajemy proszku – lepiej sprawdzą się płyny, kapsułki lub żele do prania (używamy ich w niewielkiej ilości). Najlepiej zupełnie zrezygnować z płynu do płukania.
- Jeśli mamy twardą wodę, zastosujmy środek do pralek zapobiegający osadzaniu się kamienia.
Przeczytaj również: Czyszczenie szuflady i uszczelek pralki. Błyskawiczny sposób na czarny nalot i nieprzyjemny zapach
Domowy sposób na miękkie i puszyste ręczniki
Wiemy już, jak postępować z nowymi ręcznikami. Co jednak zrobić z tymi, które długo mamy w domu i od dawna są szorstkie? Na szczęście nie trzeba ich wymieniać – istnieje kilka sposobów na przywrócenie im utraconej miękkości. Oto najlepsze z nich:
- Soda oczyszczona i ocet – ręczniki wkładamy do pralki. Zamiast detergentu, do szufladki wlewamy 1 szklankę octu spirytusowego i włączamy pranie. Gdy się zakończy, wsypujemy do bębna 1 szklankę sody oczyszczonej. Pierzemy jeszcze raz;
- Ocet i olejek eteryczny – do 2 szklanek octu spirytusowego dodajemy kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, np. lawendowego, miętowego lub z drzewa herbacianego. Wlewamy bezpośrednio do bębna pralki i wkładamy ręczniki. Pierzemy w temperaturze 40-60°C, ustawiając dodatkowe płukanie;
- Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona – do ręczników w bębnie pralki dosypujemy 1/2 szklanki sody oczyszczonej oraz 2 łyżki kwasku cytrynowego. Włączamy program prania z długim cyklem płukania.
Zanim wyrzucimy stare, szorstkie ręczniki, dajmy im szansę i zastosujmy wyżej wymienione sposoby. Odzyskają dawną miękkość i puszystość, więc korzystanie z nich po kąpieli znów będzie wyłącznie przyjemnością.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zmieszaj z wodą i spryskaj ścianę. Po pleśni i grzybie nie będzie śladu
Czyszczenie palników i rusztu kuchenki gazowej. Tak skutecznego sposobu na pewno nie znasz