Spis treści:
Pleśń w domu – skąd się bierze?
Pleśń i grzyby na ścianie występują głównie w pomieszczeniach, w których panują specyficzne warunki. Najczęściej winowajcą jest wysoka wilgotność, która stwarza idealne warunki do rozwoju wykwitów. Kolejną przyczyną jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza, która uniemożliwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci ze ścian. Warto też pamiętać, że pleśń i grzyb mogą pojawić się zarówno tam, gdzie jest chłodno, jak i w warunkach podwyższonej temperatury. Ciemne wykwity często występują w kuchni i łazience, ale do ich powstawania dochodzi też w sypialni czy salonie. Pleśń w domu to problem nie tylko estetyczny. Niezależnie od przyczyn jej powstania, stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia.
Przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje pleśń, może powodować szereg poważnych dolegliwości. Zarodniki grzybów rozprzestrzeniają się w powietrzu i podczas oddychania mogą dostać się do naszego organizmu. Mogą powodować m.in. reakcje alergiczne, z kolei osoby uczuleni na grzyby i pleśnie mogą doświadczać takich objawów, jak kaszel, kichanie, łzawienie oczu, swędzenie i zaczerwienienie skóry, a nawet bóle głowy. Warto też wiedzieć, że długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeniach, może wywołać poważne problemy z układem oddechowym, co w efekcie może prowadzić do przewlekłych chorób (np. astmy). Aby nie narażać na bezpieczeństwo siebie oraz swoich bliskich, walkę z pleśnią należy rozpocząć jak najszybciej.
Jak usunąć pleśń i grzyb ze ścian? Domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą okazać się skuteczne w usuwaniu różnego rodzaju grzybów i pleśni. Ale zanim po nie sięgniemy, należy zacząć od weryfikacji przyczyny powstawania problemu. W przeciwnym wypadku wszystkie sposoby będą miały efekt tymczasowy. Po znalezieniu źródła problemu i jego wyeliminowaniu możemy przystąpić do usunięcia grzyba i pleśni ze ścian.
- Ocet – badania wykazały, że produkt ten może zabić nawet 82% gatunków pleśni, co czyni go efektywnym rozwiązaniem w walce z tym problemem. Dla lepszych efektów stosujemy ocet bez rozcieńczenia. Wystarczy przelać go do butelki z rozpylaczem, spryskać miejsce, w którym pojawił się grzyb i pozostawić na godzinę. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Aby zamaskować specyficzny zapach octu, można do niego dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
- Amoniak – pomoże pozbyć się grzybów i pleśni na gładkich, nieporowatych powierzchniach. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1, spryskać zainfekowaną powierzchnię, a następnie pozostawić na godzinę lub dwie. Po tym czasie przecieramy ścianę wilgotną gąbką.
Pleśń i grzyb na ścianie pojawiają się najczęściej w wyniku nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu. Fot.vinnikovayana/123RF.com
- Woda utleniona – jest to silny środek, który znajduje się w wielu apteczkach pierwszej pomocy. Wystarczy spryskać nim spleśniałą powierzchnię i pozostawić na 15 minut. Następnie należy wyszorować ścianę wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła. Warto przy tym pamiętać, że woda utleniona ma właściwości rozjaśniające.
- Kwasek cytrynowy – wystarczy rozcieńczyć łyżkę proszku w szklance ciepłej wody, po czym nanieść roztwór na powierzchnię za pomocą gąbki. Pozostawiamy na 15-30 minut, a następnie przecieramy ścianę wilgotnym ręcznikiem.
- Wybielacz – mieszamy go z wodą w stosunku 1:10, a następnie rozprowadzamy roztwór na zagrzybionej ścianie. Zostawiamy na kilka minut, po czym przecieramy powierzchnię wilgotną szmatką. Warto pamiętać, że wybielacz jest środkiem agresywnym, dlatego przed przystąpieniem do czynności warto założyć okulary ochronne, rękawice oraz jednorazową maseczkę.
- Siarczan miedzi – aby usunąć pleśń i grzyb ze ścian, należy rozcieńczyć 10 g siarczanu miedzi w litrze wody, a następnie nałożyć na zagrzybioną powierzchnię za pomocą szmatki lub butelki z atomizerem. Po kilku minutach przecieramy ścianę i gotowe.
- Olejek z drzewa herbacianego – wystarczy, że do 300 ml wody dodamy 2 łyżki olejku, dokładnie wymieszamy i przelejemy do butelki z atomizerem. Taką mieszanką spryskujemy spleśniałe miejsca, a po upływie 3 dni zmywamy pozostałości pleśni woda i mydłem.
W przypadku, gdy domowe sposoby nie działają, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które pomogą skutecznie usunąć nieestetyczne naloty grzybów i pleśni. Należy jednak pamiętać, że środki grzybobójcze są silnie toksyczne, dlatego przy ich zastosowaniu należy zachować najwyższą ostrożność.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak suszyć pranie w zimie? Wyschnie szybciej i nie zawilgoci pomieszczenia
Domowy sposób na odświeżenie dywanu. Będzie czysty i miękki jak po zakupie