Spis treści:
Dlaczego fugi w łazience tak łatwo się brudzą?
Czyszczenie fug nie jest przyjemnym zajęciem, ale trzeba to robić. W łazience, gdzie jest wilgotno i często nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, powstają idealne warunki do rozwoju pleśni. Fugi, mające porowatą strukturę, z łatwością wchłaniają wodę, brud i resztki detergentów czy kosmetyków. To właśnie na spoinach najszybciej pojawia się pleśń, która początkowo nie jest widoczna gołym okiem. Dopiero z czasem, gdy problem jest poważny, zauważalne są ciemne kropki lub większe plamy, które są niebezpiecznymi dla zdrowia skupiskami zarodników grzybów.
Fugi w łazience brudzą się bardzo łatwo ze względu na swoją szorstką i porowatą budowę, przez co często wyglądają na zaniedbane nawet krótko po nałożeniu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie takich zakamarków. Do pozbycia się z nich brudu, kamienia i pleśni możemy użyć profesjonalnych środków czystości lub skorzystać z naturalnych, domowych metod.
Musimy jednak pamiętać, że skutecznie usuniemy pleśń z fug tylko wtedy, gdy wyeliminujemy przyczynę jej powstawania. Starajmy się częściej wentylować łazienkę, nie rozwieszać w niej mokrych ubrań ani nie zostawiać wilgotnych ręczników na podłodze. Myjąc płytki, często wymieniajmy wodę oraz dobrze odciskajmy końcówkę mopa, ponieważ brudna woda wnika głęboko w strukturę fug i powoduje przebarwienia.
Jeśli na fugach w łazience pojawia się pleśń, postarajmy się wyeliminować jej przyczynę. Fot. serezniy/123RF.com
Przeczytaj również: Rzadko myję podłogi płynem ze sklepu. Mam lepszy sposób na lśniące panele
Jak wyczyścić fugi – najlepsze domowe sposoby
Zastanawiasz się, czy można nadać fugom w łazience nieskazitelny wygląd bez wydawania kroci na profesjonalne detergenty? Jest to możliwe dzięki kilku domowym sposobom.
- Pasta z sody oczyszczonej – do ½ szklanki sody oczyszczonej dodajemy ¼ szklanki wody utlenionej oraz 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Nanosimy na fugi i zostawiamy na 15 min. Po tym czasie szorujemy szczoteczką oraz przecieramy wilgotną szmatką.
- Płyn z sodą oczyszczoną – do 1 l wody dodajemy ½ szklanki sody oczyszczonej, po czym gąbką nakładamy na brudną fugę i zostawiamy na kilka minut. Następnie szorujemy twardą szczotką i przecieramy wilgotną ściereczką.
- Roztwór octu – łączymy 1 szklankę octu spirytusowego z 1 szklanką wody i spryskujemy fugi, a następnie szorujemy. Na koniec przemywamy wodą.
- Woda utleniona – ten tani apteczny produkt łączymy ze zwykłą wodą z kranu w proporcji 1:1 i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Nanosimy na fugę i zostawiamy na godzinę, aby płyn miał szansę zadziałać. Następnie ponownie spryskujemy, szorujemy szczoteczką i wycieramy wilgotną ściereczką z mikrofibry.
- Sól Epsom, czyli sól gorzka – znany ogrodnikom nawóz pomoże w czyszczeniu fug. Należy posypać nim wilgotne spoiny, a następnie wetrzeć ściereczką z mikrofibry i zostawić na całą noc. Rano przecieramy kafelki mopem.
- Kwasek cytrynowy – dodajemy do niego taką ilość wody, aby otrzymać gęstą pastę. Rozprowadzamy ją na fugach, pocierając, a następnie zostawiamy na ok. 30 min. Na koniec myjemy płytki letnią wodą.
Fugi w łazience łatwo gromadzą brud i często pojawia się na nich pleśń. Na szczęście możemy szybko je wyczyścić bez użycia agresywnej chemii, stosując domowe metody.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czym wyczyścić ekran telewizora? Nie będzie ani smug, ani kurzu
Zatkany zlew przestanie być problemem. Domowe sposoby działają lepiej niż sklepowe granulki i żele