Porady domowe

Zaparowane okna jesienią i zimą? Jest na to genialny patent

Jesienią problem parujących okien staje się bardzo uciążliwy. Skraplająca się na szybach woda zbiera się w dolnej części okna i ścieka po parapetach tworząc nieestetyczne plamy. Jak temu zapobiec? Sprawdźcie nasze sprawdzone rozwiązania, które pozwolą pozbyć się wilgoci z okien.

Zaparowane okna jesienią i zimą? Jest na to genialny patent
Przedstawiamy sposoby, które sprawią, że okna przestaną parować. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Parowanie szyb — dlaczego na oknach osadza się woda?

Parowanie szyb w domach i mieszkaniach to bardzo nielubiana oznaka jesieni. O tej porze roku ze względu na zmiany pogody i ochłodzenie bardzo często mamy do czynienia ze skraplającą się na oknach parą wodną. Jest to efekt większej wilgotności powietrza oraz różnic pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz domu. Ogrzane i wilgotne powietrze w kontakcie z szybą schładza się, kondensuje i osadza się na niej w skroplonej postaci. Taka „rosa” pojawia się najczęściej w dolnej części okna, bliżej parapetu. Najczęściej zjawisko to spotykane jest w domach, w których system wentylacji powietrza nie działa prawidłowo. Jesienią i zimą parowanie szyb uciążliwe bywa zwłaszcza w kuchni podczas przygotowywania posiłków, ponieważ z gotowanych potraw uwalnia się ciepła para, która nie zawsze jest prawidłowo zbierana przez okap, przez co osadza się na szybach. Podobna sytuacja często ma miejsce w łazience, gdy para wodna osiada na zimnym lustrze po długiej i gorącej kąpieli.

Czy wilgoć w domu jest szkodliwa?

Przyjmuje się, że właściwy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu powinien wynosić 40-60%. Jeżeli wilgoć w naszym mieszkaniu przekracza optymalną wartość, to wówczas może być szkodliwa dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom wilgoci powoduje namnażanie się grzybów i bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania chorób układu oddechowego, astmy i alergii.

Przeczytaj również: Zagrożenia związane z pleśnią i grzybem w domu

Zbyt duży poziom wilgoci w domu może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Fot. 123RF.com

Wilgoć na szybach wewnętrznych — jak się pozbyć?

Gdy nadmiar wilgoci nie jest systematycznie odprowadzany z domu przez wentylację, to wówczas para wodna nie ma jak wydostać się na zewnątrz, przez co osadza się po wewnętrznej stronie okien i prowadzi do parowania szyb i skraplania się wody. Jak pozbyć się wilgoci na szybach wewnętrznych? Oto nasze rozwiązania:

  • Regularne wietrzenie — najprostszą metodą eliminowania wilgoci i zapobiegania parowaniu szyb jest wietrzenie pomieszczeń. Aby jednak nie tracić ciepła i nie obciążać instalacji grzewczych, zaleca się krótkie i intensywne wietrzenie. Wystarczy lekko uchylić okno na kilka minut.

  • Montaż nawiewników — to rozwiązanie zapewni wymianę powietrza bez wychładzania pomieszczeń i utraty ciepła. Dostępne są nawiewniki ciśnieniowe — ich działanie jest oparte na zjawisku różnicy ciśnień oraz nawiewniki higrosterowne, w których przepływ powietrza uzależniony jest od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. 

  • Rozszczelnienie okien — większość okien wyposażona jest w tryb mikrouchyłu lub mikrowentylacji. Po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji dochodzi do zmniejszenia docisku ramy okiennej i co za tym idzie, nieznacznego rozszczelnienia okna. Powstała szczelina umożliwia wymianę powietrza i zapobiega parowaniu szyb. 

  • Zakup osuszacza powietrza — jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenia służące do mechanicznego usuwania wilgoci z powietrza. Swoją konstrukcją przypominają one klimatyzatory czy lodówki. Wykorzystują one efekt rosy i kondensację do usuwania wilgoci z powietrza.

  • Sprawdzenie drożności kanałów wentylacyjnych — jeśli problem zaparowanych szyb nawraca mimo wietrzenia czy rozszczelniania okien, zaleca się skontaktowanie z firmą kominiarską, która sprawdzi działanie przewodów wentylacyjnych.

Pianka do golenia odpycha cząsteczki wody, a przez to okna przestają parować. Fot. 123RF.com

Co zrobić, żeby okna się nie pociły?

W walce z zaparowanymi szybami z pomocą przychodzą również domowe "niekonwencjonalne" sposoby. Warto po nie sięgnąć, chcąc wesprzeć działanie tradycyjnych metod. Co jeszcze można zrobić, by para nie osadzała się na szybach, a jej krople nie spływały na parapet i nie tworzyły nieestetycznych zacieków?

Poznajcie domowe sposoby na parowanie szyb:

  • Gliceryna i spirytus — gliceryna w aptece kosztuje około 3 zł, a alkohol zwykle posiadamy w domowym barku. Chcąc ograniczyć parowanie szyb przygotuj mieszankę z gliceryny i spirytusu w proporcji 1:1. Następnie miksturę przelej do butelki ze spryskiwaczem, nanieś płyn na szyby i dokładnie przetrzyj aż będą suche. Para mniej będzie się osadzać.

  • Pianka do golenia — w jaki sposób pianka do golenia może przeciwdziałać osadzaniu się pary wodnej na oknach? Otóż wypolerowane nią szyby nabierają właściwości hydrofobowych, co sprawia, że odpychają cząsteczki wody. Warto sięgnąć po tę metodę, zwłaszcza że pianka do golenia jest dostępna niemal w każdym domu, a efekty zauważalne są gołym okiem.

  • Rośliny doniczkowe — przy oknie, na którym zbiera się para warto ustawić również kwiaty, które pochłaniają wilgoć. W tej roli sprawdzi się m.in. skrzydłokwiat, sansewieria, bluszcz, chamedora czy zielistka. Ustawiając je na oknie nie tylko ozdobimy wnętrze, ale również rozwiążemy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu.

Przeczytaj również: Jak odpowietrzyć kaloryfer? Co się stanie, gdy nie odpowietrzysz kaloryfera?

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.