Artykuły

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Co się stanie, gdy nie odpowietrzysz kaloryfera?

Odpowietrzanie kaloryferów przeprowadza się regularnie, głównie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Dzięki temu pozbywamy się z kaloryferów zalegającego powietrza. Udrażniamy tym samym przepływ wody. Niektórzy jednak zapominają o tej czynności. Co się stanie, gdy nie odpowietrzymy kaloryfera? Upewnijmy się, jak skutecznie odpowietrzyć kaloryfer!

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Co się stanie, gdy nie odpowietrzysz kaloryfera?
Odpowietrzanie kaloryferów jest bardzo ważne, ponieważ powietrze w instalacji doprowadza do uszkodzeń. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Odpowietrzanie kaloryfera nie zawsze jest takie proste, jak się może wydawać. Może się okazać, że konieczne będzie kilkukrotne odpowietrzanie, zanim osiągniemy planowany efekt. Należy wtedy wykorzystać kilka sposobów, które przyspieszą cały proces. Powinniśmy również wiedzieć, jak długo kaloryfer powinien być odpowietrzany. Jeśli tego nie zrobimy, czekać nas mogą pewne skutki nieodpowietrzenia. Sprawdźmy jak odpowiednio odpowietrzyć kaloryfer i co jeśli tego nie zrobimy.

Przyczyny odpowietrzania kaloryferów

Zbyt mocne zapowietrzanie się grzejnika skutkuje szeregiem problemów. Najbardziej odczuwalne jest to na początku sezonu grzewczego. Okręcony grzejnik nie daje tyle ciepła, ile powinien. Może się również zdarzyć, że jest całkowicie zimny. Dodatkowo z grzejnika usłyszeć możemy szum, bulgotanie lub stukanie. Problem zapowietrzonych kaloryferów nie tylko osłabia nam szansę na wygrzanie pomieszczenia. Nadmiar powietrza może uszkodzić całą instalację grzewczą.

Przeczytaj również: Najlepsze grzejniki do pompy ciepła. Wszystko o grzejnikach niskotemperaturowych

Kiedy kaloryfer wymaga odpowietrzania?

Odpowietrzanie kaloryferów powinno zostać wykonane przed sezonem. Sezon jednak jest bliżej, niż się spodziewamy. W Krakowie już 20 września ruszył oficjalnie sezon grzewczy, lecz administrator budynku może jeszcze ten termin nieco przesunąć. Warto więc w każdym mieście upewnić się o sezonie grzewczym w spółdzielni mieszkaniowej lub u zarządcy wspólnoty mieszkaniowej.

Odpowietrzanie kaloryfera. Jak to robić?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest odłączenie dopływu wody. Kolejnym krokiem jest zakręcenie zaworu grzewczego do pozycji 0. Zazwyczaj po drugiej stronie grzejnika znajdować się powinien odpowietrzacz. Pod niego należy podstawić miskę. Następnie kluczem odkręcić zamontowaną tam śrubkę. Okręcanie kontynuujemy do momentu, w którym z kaloryfera zacznie wypływać wyłącznie woda.

jak odpowietrzyć kaloryfer Odpowietrzanie kaloryferów przeprowadzamy wtedy, gdy instalacja jest całkowicie wystudzona. Fot.123RF.com

Częstotliwość odpowietrzania kaloryferów

Wydawałoby się, że odpowietrzanie kaloryfera najlepiej jest robić tuż przed sezonem grzewczym. Owszem, termin ten jest jak najbardziej odpowiedni, lecz nie jedyny. Ważne jest również odpowietrzanie kaloryferów tuż po zakończeniu sezonu. Najbardziej istotne jest jednak, by sprawdzać je regularnie. Samo odpowietrzanie zazwyczaj zajmuje kilkanaście minut.

Co się stanie, gdy nie odpowietrzymy kaloryferów?

Lekceważenie powstawania powietrza w grzejnikach może nieść ze sobą poważne skutki. Pomijając brak ogrzewania i hałas, można w ten sposób uszkodzić całą instalację. Tlen w łatwy sposób łączy się z żelazem, doprowadzając do korozji. Im bardziej uszkodzony grzejnik, tym ciężej może być z jego naprawą. Dodatkowo brak pełnej mocy grzewczej skutkować może wciąż wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Nie jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Odpowietrzanie kaloryfera, rachunki za gaz. Sposoby na oszczędzanie

Po odpowietrzeniu kaloryferów możemy korzystać z ich pełnej mocy. Powinniśmy jednak uważać ze względu na nasze rachunki. Dzięki kilku prosty zasadom nie zapłacimy za gaz aż tak dużo. Obecnie jest to bardzo ważny temat. Należy więc pamiętać o tym, żeby:

  • nie zakrywać grzejnika,

  • uszczelnić okna oraz drzwi,

  • zasłaniać okna na noc.

Pamiętajmy także o tym, by zakręcać grzejniki przed otwieraniem okien. Ponowne nagrzanie kaloryferów nie zajmie dużo czasu, a wyjdzie nas taniej.

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co się bardziej opłaca? Które ogrzewanie daje więcej ciepła

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odpowietrzyć kaloryfer? Co się stanie, gdy nie odpowietrzysz kaloryfera?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.