Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Rzadko myję podłogi płynem ze sklepu. Mam lepszy sposób na lśniące panele

Regularne usuwanie z podłogi w mieszkaniu zabrudzeń pozwala utrzymać higienę, zmniejsza ryzyko występowania alergii na gromadzący się kurz, a przy tym sprawia, że w domu pachnie czystością i świeżością. Do mycia płytek nie potrzeba specjalnych tipów, jednak utrzymanie w czystości delikatnych paneli to już zupełnie inna bajka. Znaczenie ma nie tylko wybrany środek myjący, lecz także temperatura wody. Jak myć panele bez smug i zacieków? Jedna z metod króluje wśród posiadaczy paneli, wypróbuj, to naprawdę działa.

Rzadko myję podłogi płynem ze sklepu. Mam lepszy sposób na lśniące panele
Jak myć panele, żeby nie było smug? Mam na to sprawdzony sposób. Fot. spyrakot/123rf.com

Spis treści:

Jak myć panele, żeby nie było smug?

Odkąd do czyszczenia paneli podłogowych w domu wykorzystują jedną, prostą metodę, zacieki i smugi od wody przestały być problemem. Jeden preparat pozwala utrzymać czystość zarówno w kuchni, jak i w całym domu, dzięki czemu za środki do mycia płacę mniej, oszczędzam miejsce w pomieszczeniu gospodarczym, a, co najważniejsze, cieszę się pięknym wyglądem podłogi – nie traci połysku, koloru, a wokoło genialnie pachnie.

Utrzymanie w czystości paneli podłogowych wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego środka do mycia, lecz także właściwej techniki. Ważna jest m.in. temperatura wody, której używasz. Nie może być za wysoka, producenci paneli odradzają mycie gorącą wodą. Znacznie lepiej sprawdzi się zimna lub lekko ciepła – wolniej odparuje z powierzchni i będzie bezpieczniejsza dla delikatnych tworzyw. Pamiętaj, aby zawsze dobrze odsączyć ścierkę lub włókna (paski) na mopie, bo nadmiar wody ściekający z tkaniny prowadzonej po podłodze to wróg paneli drewnianych oraz tych o niższej wodoodporności.

Jeśli zastanawiasz się, jak myć panele, żeby nie było smug, zwróć uwagę na proporcje wody i wybranego detergentu. Okazuje się, że po dodaniu za dużej dawki płynu i wytworzeniu się nadmiernej ilości piany ryzyko powstawania nieestetycznych "mazańców" jest znacznie wyższe. Polecana przez użytkowników paneli metoda, która zdobywa coraz więcej zwolenników, eliminuje też czynnik ryzyka, ponieważ dawka składników aktywnych rozpuszczanych w wodzie jest zawsze taka sama.

Przeczytaj również: Panele wodoodporne – idealne rozwiązanie do kuchni zamiast płytek

Tabletki do zmywarki – sposób na lśniące panele

Metoda, która w ostatnim czasie wysunęłam się na prowadzenie w pielęgnacji paneli podłogowych w domach i mieszkaniach, wykorzystuje do mycia... tabletki do zmywarki. Brzmi to zaskakująco? Możliwe, ale według użytkowników to naprawdę działa. Wystarczy, że wrzucisz do wiadra z lekko ciepłą albo letnią wodą jedną kapsułkę, którą zwykle chowasz w kieszonce zmywarki, a ta po rozpuszczeniu zadziała jak dobry płyn do podłogi, nie tylko przywracając jej czystość, lecz także nadając naturalny połysk.

tabletka do zmywarki Jedna tabletka do zmywarki wrzucona do wiaderka z wodą zapewni odpowiednią dawkę składników aktywnych do umycia podłogi. Fot. Claudia Nass/CanvaPro

Do pielęgnacji paneli najlepiej wybierz tabletki, które zawierają w składzie "niezbędne minimum" chemii, a resztkę stanowią ekologiczne składniki czyszczące. Tego rodzaju produkty wcale nie działają gorzej, dawkowane zgodnie z wytycznymi producenta skutecznie myją naczynia, usuwając z nich tłuszcz, rozmaite osady i nie pozostawiają zacieków na szkle – podobnie z resztą, jak na podłodze.

Podczas codziennego użytkowania na powierzchni paneli zbierają się rozmaite zanieczyszczenia: kurz, pyły, piasek, błotniste mazaje, tłuste plamy i rozpryski, dlatego warto do ich usunięcia wykorzystać tabletki do zmywarki. Sposób na lśniące panele nie tylko zlikwiduje mocno zaschnięte plamy, lecz także sprawi, że w domu zapachnie czystością już od progu. Tylko pamiętaj, by zawsze przed umyciem podłogi dokładnie ją odkurzyć, bo pozostawione na powierzchni drobinki piasku mogłyby porysować powierzchnię idealnie zaaranżowanej podłogi, a to znacznie gorsze niż jakiekolwiek smugi.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Nie potrzebujesz fachowca

Uciążliwe plamy na dywanie. Proste, ale skuteczne sposoby na odnowienie dywanu

Zatkany zlew przestanie być problemem. Domowe sposoby działają lepiej niż sklepowe granulki i żele

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.